Zamknij

Wiarusy zakończyły ciekawy projekt. Chodzi o bezpieczeństwo

09:35, 30.05.2023 Aktualizacja: 09:41, 30.05.2023
Skomentuj archiwum archiwum

Okres pandemii i wiążące się z nim obostrzenia wymusiły ograniczenia w kontaktach międzyludzkich, a w szkołach spowodowały wprowadzenie zdalnego systemu prowadzenia zajęć. W tym trudnym okresie zaniechano bądź bardzo ograniczono organizowanie dla uczniów szkół podstawowych szkoleń i egzaminów na kartę rowerową. Widząc potrzebę poprawy bezpieczeństwa młodzieży  zarówno podczas jej udziału w ruchu drogowym jak i w trakcie uczestnictwa w różnych formach turystyki kwalifikowanej jesienią  ubiegłego roku zrodziła się myśl przygotowania projektu, który tematycznie obejmowałby te dwie sfery z zakresu bezpieczeństwa. I tak  wczesną wiosną opracowałem projekt „Bądź bezpieczny w ruchu drogowym i na szlaku turystycznym”, który po akceptacji Zarządu Koła PTTK „Wiarusy” przyjęto do realizacji.

[ZT]32298[/ZT]

Do współpracy  zaprosiłem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku. Podczas osobistych rozmów pozyskałem do współpracy szczecineckich Parlamentarzystów i Samorządowców. Swoją pomoc zadeklarowały też Oddziały: PZU S.A i PKO BP ze Szczecinka i inne instytucje oraz stowarzyszenia. Patronat nad imprezą objął Europoseł Pan Bartosz Arłukowicz i Zarząd Główny PTTK. Po powiadomieniu szkół podstawowych ze Szczecinka i okolic do projektu przystąpiło sześć z nich. Regulamin trzyetapowego konkursu zobowiązywał biorących udział do realizacji w poszczególnych etapach wyznaczonych przez organizatora - WK PTTK „Wiarusy” w Szczecinku zadań.

I tak w dniu 10 marca br. projekt ruszył w którego I etapie - szkolnym należało na terenie szkoły zorganizować spotkania młodzieży z funkcjonariuszami Policji i przedstawicielami PTTK. Miały one dotyczyć przypomnienia zasad  bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas poruszania się pieszo, jazdy rowerem, hulajnogą, jazdy na wrotkach itp., bezpiecznego zachowania się podczas uprawiania różnego rodzaju turystyki oraz umiejętnego działania podczas nieszczęśliwych zdarzeń mogących się wydarzyć. W końcowym elemencie tego etapu należało zorganizować szkolenie i przeprowadzić egzamin na kartę rowerową. Nauczyciel prowadzący ten etap miał też za zadanie wytypować najlepszych uczniów do reprezentowania szkoły w trakcie II etapu. Szczegóły dotyczące udziału uczniów w kolejnych etapach przekazywane były w formie komunikatów technicznych. W I etapie udział wzięło 195 uczniów, którzy wstępnie  zadeklarowali udział w szkoleniu i egzaminie na kartę rowerową.

II etap konkursu przeprowadzono w Komendzie Powiatowej Policji w dniu 20 kwietnia br. Podczas spotkania z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w którym udział wzięło 30 reprezentantów szkół omówiono najczęstsze przyczyny wypadków drogowych z udziałem dzieci i młodzieży, zaprezentowano film szkoleniowy i przeprowadzono test konkursowy. W wyniku tego spotkania  komisja półfinałowa zakwalifikowała do III etapu - finału 16 uczestników ( osiem zespołów dwuosobowych – dwie dziewczynki, dwóch chłopców i zespół mieszany). Finaliści w tym etapie musieli wykonać zadania praktyczne tj. jazda rowerem po torze sprawnościowym, zaliczyć punkt udzielania pierwszej pomocy i odpowiedzieć ustnie na pytania z wylosowanych wcześniej zestawów. Finał konkursu zorganizowano w dniu 06 maja br. w trakcie festynu. Datę festynu wybrano nieprzypadkowo, gdyż tego dnia obchodzony jest od kilku lat  „Europejski Dzień  Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Oprócz finalistów w festynie wzięła udział młodzież spoza konkursu, która pomimo chłodu i„londyńskiej pogody” uczestniczyła w grach i zabawach terenowych przygotowanych przez organizatorów tj. konkurs ze znajomości znaków drogowych, jazda żółwia na rowerze, tor przeszkód i punkt udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy finału konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i talony finansowe. Dodatkowo biorący udział w festynie za zaliczenie poszczególnych punktów otrzymywali upominki i gadżety ufundowane przez sponsorów. Natomiast najlepsze reprezentacje szkolne otrzymały puchary i medale oraz wydania albumowe do bibliotek szkolnych ufundowane przez Posła RP  Jerzego Hardie–Duglasa.

Końcowa klasyfikacja konkursu „Bądź bezpieczny w ruchu drogowym i na szlaku turystycznym” przedstawia się następująco:

  • I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 6 im Zdobywców Wału Pomorskiego,
  • II miejsce Szkoła Podstawowa  z Parsęcka,
  • III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 4 im Armii Krajowej,
  • IV miejsce Szkoła Podstawowa STO,
  • V miejsce Szkoła Podstawowa Nr 5 im Jana III Sobieskiego,
  • VI miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1  im Adama Mickiewicza.

Najlepszym dwuosobowym zespołem biorącym udział w konkursie ( II i III etap) okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Szczecinku w składzie: Dominika Nadolna i Iwo Wujtiuk.

W nagrodę za przystąpienia do projektu najmłodsi uczestnicy półfinału konkursu „ 11- latkowie” otrzymali  zestawy szkolne „Junior” ufundowane przez Dyrektorkę Szczecineckiego  Oddziału PKO BP. Panią Izabelę Wojciechowską – Gram. Wyróżniono też najaktywniejszą w projekcie szkołę została nią Szkoła Podstawowa Nr 6, której przekazano puchar ufundowany przez Dyrektorkę Oddziału PZU  S.A w Szczecinku Panią Dorotę Bylicką. Łącznie w III etapie konkursu uczestniczyło 80 osób.

Ogółem w okresie od 10 marca do 06 maja br. w projekcie udział wzięło 315 uczniów: I etap – 195, II etap – 30 + 10 = 40* , III etap – 80. Projekt łącznie zabezpieczało 15 członków z WK PTTK „Wiarusy”, którzy w ramach Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej zorganizowali konkurs i festyn .Naszą imprezę zamierzamy zgłosić do tegorocznej edycji turystycznej sztafety  pokoleń.

Dyrekcje szkół biorących udział w projekcie otrzymały listy gratulacyjne, a osoby wspomagające organizatorów podziękowania od Europosła PE Pana Bartosza Arłukowicza. Natomiast opiekunom grup szkolnych wręczono wydawnictwa albumowe ufundowane przez ZG PTTK.

Z upoważnienia Zarządu WK PTTK „Wiarusy” w Szczecinku serdecznie dziękuję Panu Europosłowi Bartoszowi Arłukowiczowi oraz Zarządowi Głównemu PTTK za objecie patronatem naszej imprezy. Natomiast jako pomysłodawca projektu składam specjalne podziękowania  Posłom RP ze Szczecinka: Panu Jerzemu Hardie – Douglasowi i Panu Radosławowi Lubczykowi, Samorządowcom w osobach: Pani Katarzyny Dudź, Pani Małgorzaty Bały i Pani Pauliny Peciak – Nazarowskiej oraz stowarzyszeniom, instytucjom i osobom prywatnym. Bez Ich pomocy i wsparcia nie byłoby możliwe przeprowadzenie naszej imprezy. Osobiscie uważałem i nadal uważam, że każdy może swoim działaniem przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. To nasze działanie, które miało tyleż zwolenników co przeciwników było drobnym wkładem w poprawę bezpieczeństwa młodzieży. Trzeba bowiem chcieć coś zrobić, a nie tylko narzekać                      i czekać aż ktoś za nas to uczyni. My szczecineccy turysci taką  potrzebę  w sferze poprawy bezpieczeństwa zauważyliśmy stąd nasz projekt.

Z turystycznym pozdrowieniem

Wojciech Jerzy Knapik  

 

(mat. pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

OlaOla

1 0

Panie Wojtek wszystko fajnie. Bezpieczeństwo itp ok, ale katować dzieci pytaniami o historie Wiarusów to duże przegięcie. Jak dla mnie na etapie finału wiało komuną. Pozdrawiam

07:18, 31.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kusy56Kusy56

1 0

Nic dziwnego że wiało komuną.
Co niektórzy mają to wyssane z mlekiem matki.

07:47, 31.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%