Edukacja historyczna nie musi być nudna, co każdorazowo udowadniają pracownicy szczecineckiego Muzeum Regionalnego, zapraszając na plenerowe lekcje, w ramach projektu „Szczecinek jakiego nie znamy”. Tym razem w roli przewodnika wystąpił najbardziej zapalony szczecinecki turysta, czyli pan Bogdan Bereszyński. Wraz z grupą młodzieży, spędził on wtorkowe popołudnie (31 maja), na spacerze szlakiem siedemnastu tablic upamiętniających ważne wydarzenia oraz honorujących zasłużone dla kraju postacie.
Jak mogliśmy się przekonać, miasto naszpikowane jest rozmaitymi tablicami, a dostrzeżenie ich wymaga czasem dużego skupienia i spostrzegawczości. W ramach wycieczki, spacerowicze zobaczyli na przykład umieszczoną niedaleko dworca tablicę dedykowaną generałowi Władysławowi Sikorskiemu, informującą o nadaniu biegnącej obok ulicy nazwy jego imienia, a wszystko to w dniu rocznicy setnych urodziny wodza.
[FOTORELACJA]6642[/FOTORELACJA]
Następnie omówiono tablicę poświęconą „Nauczycielom Tajnej Organizacji Nauczycielskiej” umieszczoną na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 oraz tablicę dedykowaną trenerowi kilku pokoleń szczecineckich futbolistów, Kazimierzowi Czesławowi Lisowi, który od 2012 roku pozostaje oficjalnym patronem stadionu przy ulicy Piłsudskiego.
Dużo uwagi poświęcono także tablicy upamiętniającej pionierów lokalnego kolejnictwa oraz znanemu nawet poza Szczecinkiem „Pomnikowi Bohaterów Wału Pomorskiego”, zwanego po prostu kamieniem. Pan Bogdan Bereszyński nie byłby sobą gdyby w narrację historyczną nie wplótł również kilku ciekawostek z innych dziedzin. Młodzież dowiedziała się na przykład, gdzie w naszym mieście rośnie jedyny okaz miłorzębu, gdzie zlokalizowana jest świątynia prawosławna oraz jak ważną dla lokalnej wspólnoty był zmarły w 2017 roku, rzeźbiarz Wiesław Adamski.
Ostatnim przystankiem na trasie była tablica poświęcona postaci Adama Giedrysa – szczecineckiego krawca, który dzięki niezwykłej pasji został astronomem i zasłyną z nieprzeciętnych dokonań naukowych. Do dziś poza wspomnianą tablicą, pod adresem Kościuszki 10, można zresztą zobaczyć kopułę obserwacyjną marki Uniwersal.
obserwator?14:37, 03.06.2022
No gdzie w końcu rośnie ten miłorząb???
Lolo18:56, 03.06.2022
Była szanowna wycieczka pod czarnym pomnikiem faszystów z neustettin? Toż to też kawał historii
„Smart Stop” w Szczecinku.
Nie prawda, że obowiązuje zakaz korzystania z telefonu podczas przejścia przez jezdnię. Nie redaktor do czyta dokładnie przepis.
Hrabi
14:18, 2025-07-07
Policjanci ze Szczecinka proszą o pomoc. Rozpoznajesz t
Może detektyw Rutek pomoze
Stasiek
12:34, 2025-07-07
„Smart Stop” w Szczecinku.
Słuszna inicjatywa, ale nie oczekiwałbym pozytywnych efektów. Niestety, taką mamy mentalność, że jak nie posypie się seria mandatów to nic się nie zmieni. Widać to na przykładzie kierowców jadących nawet w nowoczesnych autach. Mogą połączyć telefon z autem , a mimo to trzymają słuchawkę przy uchu.
Trebor
12:25, 2025-07-07
„Smart Stop” w Szczecinku.
Spoko, tylko ciekawe czy największe zombiaki zrozumieją przekaz.
WWW
12:21, 2025-07-07
0 0
Na Klasztornej, podwórko "Jasia i Małgosi"