Zamknij

Czad atakuje, czujniki tlenku węgla milczą. Strażacy apelują

08:05, 21.01.2022 . Aktualizacja: 10:06, 21.01.2022
Skomentuj fot. iszczecinek.pl / archiwum fot. iszczecinek.pl / archiwum

W okresie jesienno-zimowym znacząco wzrasta liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Każdego tygodnia szczecineckie służby ratunkowe interweniują po kilka razy przy tego typu zdarzeniach. Niestety, ale bardzo często dochodzi do zatrucia domowników i wymagana jest hospitalizacja.

Strażacy apelują o instalowanie w mieszkaniach czujników tlenku węgla. Okazuje się jednak, że samo zainstalowanie takiego urządzenia może nie wystarczyć.

Tylko w minionym tygodniu szczecineccy strażacy interweniowali czterokrotnie, gdzie monitorowali skład tlenku węgla w mieszkaniach. W trzech przypadkach potwierdzono występowania czadu. Kilka osób, w tym małe dzieci, trafiło do szpitala na obserwację.

Okazuje się, że w trzech na cztery przypadki ostatnich interwencji, w mieszkaniach znajdowały się czujniki tlenku węgla, ale nie zadziałały.

-To, że mamy czujkę tlenku węgla, to nie zwalnia nas z myślenia i ostrożności -mówi kpt. Mirosław Śledź ze szczecineckiej straży pożarnej. -Pamiętajmy, to jest tylko urządzenie, które ma swoją gwarancję i czasokres użytkowania. Sprawdźmy kiedy zakupiliśmy urządzenie i czy naprawdę to urządzenia działa.

Warto pamiętać, że producenci tego typu urządzeń często podają czas eksploatacji w warunkach sterylnych. Jeśli dodamy do tego różnego rodzaju lakiery do włosów, aerazole to czas ten ulega skróceniu.  

Aby zapewnić prawidłową pracę czujnika, należy sprawdzać jego stan techniczny przynajmniej raz na tydzień. Warto pamiętać o regularnej wymianie baterii. Nie wolno malować ani lakierować obudowy urządzenia oraz rozpylać w jego pobliżu aerozoli, farb, dezodorantów i odświeżaczy powietrza. Niektóre urządzenia wymagają też okresowej kalibracji.

Zadaniem czujnika jest wykrywanie stężenia tlenku węgla w otaczającym nas powietrzu i alarmowanie o tym poprzez uruchomienie sygnału dźwiękowego.

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

JanuszekJanuszek

11 1

Czyli jednak te czujki są g.. warte. Warunki sterylne to są w laboratorium, albo kosmosie, a nie w 50 -letnim bloku, gdzie nikt NIGDY nie dezynfekował, odgrzybiał itd. przewodów wentylacyjnych. W tych przewodach bytuje różne robactwo!! 10:16, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

DarekDarek

3 2

Nie nie @Januszek, czytaj ze zrozumieniem, w artykule jest jasno napisane, jakie warunki trzeba m.in. spełnić, aby czujka działała prawidłowo i wcale nie muszą to być warunki laboratoryjne. 12:06, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adfgadfgadfgadfadfgadfgadfgadf

7 0

Ludzie zaklejają wywietrzniki, okna pozamykane szczelnie i tyle .Wystarczy uchylić jakieś okno na czas kąpieli i nie zaklejać wywietrzników i będzie ok ,oraz jak mówił kominiarz zachować ostrożność jak jest tzw "przyducha"( mgła i niskie ciśnienie "" na zewnątrz bo wtedy powietrze cofa się i tyle. CO DO CZUJNIKÓW RAZ NA ROK WYMIENIAĆ BATERIE I PO PROBLEMIE 13:26, 21.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hgyutrhgyutr

1 0

"...jak jest tzw "przyducha"( mgła i niskie ciśnienie "" na zewnątrz bo wtedy powietrze cofa się."
I wtedy z kratek wentylacyjnych do mieszkań wpadają grzybki, pleśnie i inne ? 15:32, 21.01.2022


TrolekTrolek

7 0

Czujnik sygnalizuje słabą baterię np błyskającym LEDem. W artykule nie padło konkretnie, że np czujnik był stary, albo baterie były wyczerpane, albo w złym miejscu itd. Sprawdzanie stanu technicznego czujnika raz na tydzień to porada abstrakcyjna, tak jak uchylanie okna podczas kąpieli. Już lepiej poradziliby, żeby sobie zamontować ze 3 różne! czujniki, może któryś zadziała. 14:15, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

małpi gajmałpi gaj

9 0

Najlepiej to mieć ciepłą wodę z MECu wtedy jest bezpiecznie. Drogo bo drogo ale bezpiecznie? 15:15, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monter Monter

3 0

To może jeszcze niech Pan kpt Śledź opisze jak w warunkach domowych regularnie testować czy kalibrować czujnik CO??? Sam się chętnie douczę. Jedyny znany mi sposób to zakup szklanych fiolek z CO i uwolnienie go przy czujce w szczelnie zamkniętym worku. 10:06, 22.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%