Zamknij

Małże i komputery na straży czystej wody. Biomonitoring wody w CEEiRJ.

18:56, 20.07.2021 Radosław Wąs, CEEiRJ Aktualizacja: 18:58, 20.07.2021
Skomentuj Radosław Wąs, CEEiRJ Radosław Wąs, CEEiRJ

System biomonitoringu wody SYMBIO funkcjonuje w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku

Od paru dni w sali akwaryjnej CEEiRJ w Szczecinku mamy nowych gości – są to małże z gatunku skójka zaostrzona z łac. Unio tumidus. Małże, te są częścią Systemu Biomonitoringu SYMBIO stworzonego przez firmę PROTE, a funkcjonowanie systemu oparte jest o idee bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy, gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując on-line, co jedną sekundę o jakości wody.

W specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży, do każdej z nich został przytwierdzony elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli, i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał  na który laboratorium będzie reagowało jeszcze szybciej i sprawniej niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody pracują trzy miesiące. Po tym czasie firma obsługująca system dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały trzy miesiące są odtransportowane do jeziora z którego wcześniej zostały pozyskane.

-System ten udało nam się pozyskać dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku a firmą PROTE Technologie dla Środowiska Sp. z o.o. i dofinansowaniu otrzymanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - wyjaśnia Radosław Wąs, dyrektor CEEiRJ

System SYMBIO działa już w 30 miastach w Polsce i monitoruje stan wody pitnej przeznaczonej dla 10 milionów osób, a w CEEiRJ można się zapoznać jak taki system działa w praktyce.

(Radosław Wąs, CEEiRJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

...raczek...raczek

4 1

tego małża ściągnąć z Wielimia do Trzesieckiego to w kilka dni tak oczyści jezioro , że wszyscy będą przeszczęśliwi ha ha 20:30, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%