Zamknij

Praca w małym sklepie czy supermarkecie: co lepsze?

11:28, 21.06.2021
Skomentuj

Szukając pracy jako kasjer, zapewne zastanawiasz się, jakie miejsce lepiej wybrać: supermarket czy mały sklep? Jeśli wciąż nie jesteś pewien, dobrze trafiłeś. W poniższym tekście wyjaśnimy, jakie są różnice między pracą w mniejszym i większym sklepie, a także które rozwiązanie jest lepsze i dla kogo.

Supermarket czy mały sklep?

Rozpoczyna się okres wakacyjny, czyli czas, w którym coraz więcej osób przegląda oferty pracy: kasjer. Szczecin to jedno z turystycznych miast, w których można znaleźć sezonowe zatrudnienie na tego rodzaju stanowiskach, choć nie tylko - chętni znajdą tu również pracę całoroczną. 

Wśród różnych ofert można natknąć się na propozycje stanowiska kasjera w małym sklepie lub w supermarkecie. Wybór miejsca pracy ma spore znaczenie: różnić się mogą nie tylko wynagrodzenia, ale również zakres obowiązków czy odpowiedzialność materialna, proces rekrutacji, sama umowa oraz godziny pracy. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym różnicom.

Kasjer w małym sklepie

Przeglądając oferty pracy dla kasjera w Szczecinie, natknąłeś się na świetną propozycję zatrudnienia w małym sklepie. Z czym wiąże się taka praca?

Proces rekrutacji do małego sklepu jest zazwyczaj bardzo krótki: często wystarczy jedna rozmowa. Jaki rodzaj umowy otrzymuje kasjer w małym sklepie? Właściciele prywatnych sklepów często proponują umowę zlecenie, a na umowę o pracę można liczyć najszybciej po kilku miesiącach.

W małym sklepie dużo łatwiej jest zamienić się godzinami z innym kasjerem (o ile nie jest się jedynym sprzedawcą) i bardzo często można indywidualnie ustalać grafik. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie ma zbyt dużych szans na awans. Pracując w małym sklepie, często trzeba jednocześnie wykładać towar, przeprowadzać inwentaryzacje, obsługiwać kasę fiskalną i nie tylko. Trzeba liczyć się również z tym, że w razie manka w kasie, możesz poniesiesz odpowiedzialność materialną.

Praca kasjera w supermarkecie

Rekrutacja do pracy w supermarkecie może być kilkuetapowa, najczęściej jest znacznie dłuższym procesem, a pracodawcą niekiedy nie jest sieć sklepów, a agencja pracy tymczasowej.

Kolejne ważne różnice dotyczą umowy. Sprzedawcy w supermarketach najczęściej dostają od razu umowę o pracę (na początek zwykle na kilkumiesięczny okres próbny). Warto zwrócić uwagę również na godziny pracy. W dużym sklepie grafik zwykle ustala się z większym wyprzedzeniem, np. na kolejny miesiąc, ale dokonanie w nim zmian nie zawsze jest możliwe.

Podejmując pracę kasjera w supermarkecie, miej na uwadze, że możesz nie ponieść odpowiedzialności za manko w kasie (choć to zależy od polityki sklepu), a do Twoich obowiązków należy zazwyczaj tylko obsługa kasy fiskalnej. Będąc kasjerem w dużym sklepie, zazwyczaj masz szanse na rozwój zawodowy: możesz zostać np. kierownikiem zmiany czy działu, a później nawet dyrektorem.

Praca w małym sklepie czy supermarkecie: co lepsze?

Jeśli chcesz rozwijać się zawodowo i zależy Ci na umowie o pracę, ale jednocześnie jesteś w stanie zaakceptować pewne niedogodności, np. utrudnione zmiany grafiku czy też ewentualną pracę przez agencję - najwyraźniej praca w supermarkecie to coś dla Ciebie. Jeśli z kolei stawiasz na rodzinną atmosferę i większą elastyczność w kwestii układania grafiku, które są dla Ciebie istotniejsze niż rozwój zawodowy w handlu, z pewnością będziesz zadowolony, pracując w małym sklepie. 

Najłatwiejszym sposobem na znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla siebie jest ustalenie priorytetów. Musisz zastanowić się, na czym Ci najbardziej zależy. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%