Zamknij
REKLAMA

Spór o balon i festiwal balonowy trwa

08:38, 02.06.2020 | r.
Skomentuj
REKLAMA

Do naszej redakcji dotarło kolejne oświadczenie Bartosza Oberskiego, byłego organizatora Festiwalu Balonowego, który corocznie odbywał się w Szczecinku. Jest to odpowiedź na oświadczenie ratusza.

[ZT]20476[/ZT]

Treść oświadczenia

"W związku z oświadczeniem publikowanym na stronach Urzędu Miasta Szczecinek, pragnę oświadczyć, że pomysłodawcą, twórcą i organizatorem Festiwalu Balonowego od początku był Bartosz Oberski. Jest on pilotem balonowym i stąd wziął się pomysł Festiwalu Balonowego.

Początkowo Festiwal był spotkaniem znajomych pilotów, potem, aż do 2016 roku włącznie Festiwal organizowany był w ten sposób, że czynności organizacyjne były podzielone pomiędzy SAPiK i Bartosza Oberskiego. SAPiK zajmował się organizacją noclegów, zajęciem miejsc startu itd, a Bartosz Oberski zaproszeniem pilotów, koordynacją ich przyjazdu, paliwem, formalnościami związanymi z zajęciem przestrzeni powietrznej, zorganizowaniem meteorologa i konkurencji sportowych.

Następnie w 2016 roku zaproponowano aby Bartosz Oberski przejął całość czynności związanych z Festiwalem w ramach ustalonego budżetu. Środki te w latach 2017, 2018 i 2019 były na podobnym poziomie. Co istotne część tych środków przekazywali sponsorzy. Dodatkowo część z tych środków służyła opłatom nakładanym przez instytucje miejskie jak chociażby Komunikacja Miejska Sp. z o.o..

Bartosz Oberski o tym, że Festiwal w 2020 roku nie odbędzie został poinformowany w styczniu 2020 roku zanim złożył jakąkolwiek ofertę. W szczególności Bartosz Oberski nie złożył żadnej propozycji finansowej obejmującej Festiwal na 2020 rok.

Nie jest również prawdą, że Festiwal był dofinansowany przez Miasto Szczecinek kwotą 190 000 zł.

Fakt, że to Bartosz Oberski był głównym organizatorem jest bardzo łatwy do zweryfikowania zarówno w internecie jak i dzięki dokumentom - UM Szczecinek wymagał aby w 2019 roku Nocna Gala Balonów odbyła się w formule imprezy masowej. Jej organizatorem był Bartosz Oberski, czego potwierdzenie jest w dokumentach którymi dysponuje Burmistrz Miasta Szczecinek. Potwierdzają to również korespondencja i umowy zawierane pomiędzy Bartoszem Oberskim, a SAPiK.

Oświadczenie Miasta Szczecinek jest wewnętrznie sprzeczne - z jednej strony twierdzi się, że głównym organizatorem Festiwalu było Miasto Szczecinek, a z drugiej wskazuje, że Bartoszowi Oberskiemu na potrzeby organizacji Festiwalu udostępniano bezpłatnie sale konferencyjne CK Zamek, salę kina Wolność czy obiekty przy stadionie miejskim.

Uporządkujmy: jeśli to Miasto organizowałoby Festiwal to po co miałoby udostępniać te obiekty Bartoszowi Oberskiemu? Jeśli zaś obiekty te były udostępniane Bartoszowi Oberskiemu to jasno wskazuje kto był organizatorem Festiwalu.

Nie jest prawdą, że "koordynatorem Festiwalu" został Pan Jacek Bogdański – zaprzecza temu sam Jacek Bogdański. Wg niego koordynatorem festiwalu miał być Pan Tomasz Czuk z ramienia Urzędu Miasta, który nie posiada żadnych związków ze sportem balonowym.

Nie jest prawdą, że SAPiK wielokrotnie występował z żądaniem zwrotu balonu. SAPiK nie posiada żadnego balonu, jest jedynie właścicielem części balonu czyli powłoki. Powłoka ta używana jest na podstawie umowy, która jest wykonywana przez Bartosza Oberskiego bez zastrzeżeń ze strony SAPiK (nigdy ich nie zgłoszono), a w ramach której ten zobowiązany jest m.in. uczestniczyć w rozmaitych imprezach balonowych (na własny koszt). Balon z powłoką "Szczecinek" uczestniczył np. w biciu rekordu Guinessa (koszt uczestnictwa w pełni pokryty przez Bartosza Oberskiego), o czym informowały media światowe, branżowe, krajowe i lokalne (np. https://iszczecinek.pl/pl/11_wiadomosci/19282_balon-z-herbem-szczecinka-... ). Balon po tym wydarzeniu transportowany był drogą morską do Europy. Co istotne, powłoka jest serwisowana i jej przeglądy dokonywane są w specjalistycznej instytucji w Niemczech, gdzie obecnie się znajduje, o czym zarówno SAPiK jak i Miasto zastały poinformowane.

Odnosząc się do różnego rodzaju informacji medialnych wskazuję, że udział w festiwalu był odpłatny dla pilotów i ich załóg, co pozwalało częściowo zbilansować budżet Festiwalu, rosnący stale chociażby z powodu znaczącego wzrostu cen miejsc hotelowych czy konieczności poniesienia kosztów imprezy masowej, pieniądze te w całości trafiły do SAPiK.

Naszym celem nie jest monopolizacja sportu balonowego. Życzylibyśmy sobie w Szczecinku nawet kilku imprez balonowych w ciągu roku. Nie możemy jednak zgodzić się na zawłaszczenie naszego wieloletniego dorobku przez Miasto Szczecinek czy SAPiK. Z pewnością nie zgodzą się na to również piloci świadomi zaistniałej sytuacji. Jesteśmy przekonani, że sami Państwo ocenią kto naprawdę organizował ten Festiwal po tym jak obejrzą (o ile w ogóle się on odbędzie) imprezę którą Miasto Szczecinek zapowiedziało na rok 2021. Wtedy również można będzie zapytać o jej koszt względem wskazanej przez miasto kwoty 190 tysięcy złotych (która nie jest prawdziwa)."

(r.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (15)

baloonbaloon

9 2

to do sądu z miastem , okaże się kto mówi prawdę 09:14, 02.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TyciuTyciu

0 3

Juz raz chcieli udupic pana burmistrza w sadzie i praktycznie sie wykrecil. 15:29, 02.06.2020


gośćgość

4 0

Jak się wykręcił, jak dostał rok w zawiasach? 17:28, 02.06.2020


JanekJanek

5 2

Co z tego? Jak burmistrz nie chce, to przecież żadne oświadczenia nie pomogą. Sądzę, że w świetle ostatniej afery ze szpitalem, trzeba trochę pomyśleć, co pomaga władzy w podjęciu właściwej decyzji!!! 09:18, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FilippoFilippo

15 3

1. Zaraza czai się za rogem.... To nie czas na imprezy masowe....
2. Jeśli Bartosz Oberski jest organizatorem imprezy i jest takim mędrcem to niech sam wszystko zorganizuje. Po co mu miasto i publiczne pieniądze ? Jak nie chce organizować swojej imprezy to niech da sobie spokój. Jaki problem?
3. Jeśli miasto jest organizatorem imprezy to niech samo wszystko zorganizuje. Po co mu Bartosz Oberski ? Jak miasto nie chce organizować swojej imprezy to niech da sobie spokój. Jaki problem? 09:32, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WNUCZEKWNUCZEK

9 3

W SZCZECINKU NISZCZY SIE NA KAZDYM KROKU KREATYWNOSC MIESZKANCOW A SAPIK TO TYLKO GRANAT *%#)!& JUZ ROZDAJE I DEWASTUJE BUDYNEK PO LASACH 09:50, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Twardzielek Twardzielek

20 4

Uuuuuf. Jak Czuk będzie organizatorem, to impreza jest stracona. Ten Pimpuś jest tak zdolny do działania, jak Sasin w rządzie . 09:51, 02.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GośćGość

3 10

Najlepiej obrażać jak się samemu nic nie robi. Tomasz Czuk organizował ten festiwal przez 10 lat i było dobrze. Teraz nagle przeszkadza. 10:54, 02.06.2020


filippofilippo

6 1

pamiętny cerber douglasa z audycji tvn o kumoterstwie w szczecinku.
https://tvn24.pl/programy/zlecenia-od-miasta-w-firmie-syn-burmistrza-to-chory-uklad-ra630554-3180291

rola życia ha ha cała polska widziała tą żenadę ha ha 12:19, 02.06.2020


kekwkekw

2 7

droga ta impreza niczym maseczki i przyłbice od Szumskiego znajomych. 14:18, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

8 1

Na stanowiskach decyzyjnych brakuje ludzi kreatywnych.nominowani z klucza partyjnego nie radzą sobie z szeroko pojętą kulturą i jest jak jest,a w Szczecinku jest NUDNO ! 16:46, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

właścicielpolawłaścicielpola

2 1

Jak ten pan organizator "organizował" można spytać rolników, albo najlepiej sołtysa Turowa. Opowie jaki to miły uczciwy i sensowny organizator!!!!!!!!! 23:26, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dżonydżony

4 0

jak niewiadomo o co chodzi to wiadomo 06:27, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EDED

1 3

Widocznie miasto szuka tańszych organizatorów niż pan Oberski i nie w tym nic złego. 07:51, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

teklatekla

0 0

Tylko idioci się nudzą. 13:04, 09.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA