Zamknij

Najpiękniejsze serca spotkały się w Urzędzie Miasta

06:00, 29.11.2019 br
Skomentuj

W czwartkowe popołudnie kapituła konkursowa powołana przez burmistrza miasta Szczecinek wręczyła nagrody w konkursie „Wolontariusz Roku 2019”

 - Rozstrzygnięcie konkursu „Wolontariusz Roku” to jedno z najbardziej przyjemnych wydarzeń jakie ma miejsce w tej sali. Mamy zaszczyt gościć dzisiaj osoby o ogromnym sercu, które potrafią dzielić się sobą. Mają energię, pomysł i czas, by realizować bezinteresownie go dla innych.

–rozpoczął spotkanie wiceburmistrz Maciej Makselon

Sala obrad Urzędu Miasta wypełniła dobroć, energia i chęci. Przyszli Ci, dla których empatia to nie tylko definicja, a bezinteresowność jest czymś naturalnym. Szczecineccy wolontariusze nie mają wieku, płci ani statutu, są zwyczajnie dobrzy. I ta dobroć została po raz kolejny pokazana i uhonorowana. Pracują przez cały rok w różnych inicjatywach, pomagają, tworzą angażują innych. Ich największą nagrodą jest radość drugiego człowieka. W czwartkowe popołudnie przyszedł czas, aby ich wkład w życie innych, został doceniony.

W tym roku kapituła konkursu obradowała w składzie: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Bała, animator społeczności lokalnej Lidia Pieńkos, prezes Fundacji Przyjaciele Języka Migowego i rzecznik osób niepełnosprawnych Ewa Tomczyk, dziennikarz Ryszard Bańka, prezes Wojskowego Koła PTTK Wiarusy Bogdan Bereszyński oraz ks. Zbigniew Woźniak. Komisja rozpatrzyła 10 zgłoszeń złożonych przez 9 organizatorów wolontariatu. Zgłoszenia zawierały 9 nominacji. Kapituła wyłoniła dwóch laureatów w kategorii uczeń oraz osoba dorosła. Wyróżniono również 4 wolontariuszy i 3 organizatorów wolontariatu.

W tegorocznej edycji konkursu statuetkę Wolontariusza Roku 2019 w kategorii „osoba dorosła” otrzymał Jędrzej Dunaj. To właśnie jego głos oraz wkład pracy był nieoceniony podczas powstawania szczecineckiej Skateplazy. Laureat to pełen energii i pasji człowiek, który potrafi dążyć wytrwale do celu, a przede wszystkim zjednać innych do swojego pomysłu.

Tytuł Wolontariusza Roku 2019 w kategorii „uczeń” przypadł Maksymilianowi Grzegorczykowi z Zespołu Szkół Technicznych. Inicjator i pomysłodawca Dnia Dawcy Szpiku oraz zbiórki krwi z wykorzystaniem krwiobusu. Niezwykle skromny i odpowiedzialny mężczyzna, który angażuje się w niejedną akcję charytatywną

- Żyjemy w czasach kiedy znieczulica w stosunku do innych osób jest powszechna. Na szczęście są również osoby, które chcą pomagać. Poza akcjami, za które zostałem uhonorowany jako inicjator, realizujemy bardzo dużo innych przedsięwzięć. Z pomysłami przychodzą uczniowie naszej szkoły wtedy wspólnie z naszym opiekunem panią Marleną Różewicką opracowujemy je od strony formalnej, szukamy środków na tę akcję.

-mówił po dekoracji Grzegorczyk

Wyróżnienia otrzymały osoby, które w sposób szczególny zaangażowały się w pomoc innym. Są nimi:

Józef i Józefa Włodarczykowie - za wspieranie działań Stowarzyszenia Sportowego Pomagamy Dzieciom. Docenieni zostali również za swoistą przyjaźń z dziećmi ze świetlicy Koniczynka. Małżeństwo w tym roku przejechało 1520 km na rowerach, by pomóc niepełnosprawnej dziewczynce. Wyróżnienie odebrał Józef.

Gabriela Kisiel - za zaangażowanie w pomoc osobom potrzebującym i czynne włączanie się w organizację wydarzeń szkolnych.

- Ludziom trzeba pomagać. Warto robić coś dla innych, nie tylko dla siebie. Ta praca daje wiele radości, ale są też chwile kiedy pojawiają się przeszkody.

– powiedziała jedna z najmłodszych wolontariuszek Gabrysia

Sandrze Szadkowskiej – za nieprzerwany od trzech lat rozwój działalności szkolnego Klubu Wolontariatu w ZS nr 1 oraz koła Caritas. Za organizację i uczestnictwo w wielu przedsięwzięciach społecznych i obywatelskich.

Oliwia Filip - za aktywność w akcjach organizowanych przez Szkolne Koło Caritasu oraz udział w programach terapeutyczno – wychowawczych takich jak „Zaczarowany pociąg” czy „Królowie Świata”.

Kapituła Konkursu w tym roku wyróżniła trzech organizatorów wolontariatu. Nagrody otrzymały:

Szczecinecka Akademia Ratownictwa - za pełnienie służby medycznej podczas miejskich wydarzeń sportowo – kulturalnych. Za organizację licznych kursów i pokazów, podczas których przekazują swoją wiedzą medyczną mieszkańcom.

Szkoła Podstawowa nr 6 - za realizację własnego pomysłu jakim jest Piknik Rodzinny, podczas którego przeprowadzane są zbiórki na rzecz potrzebujących. Szkoła aktywnie włącza się w lokalne i ogólnopolskie akcje pomocowe.

Zespół Szkół Technicznych - za krzewienie wśród uczniów idei wolontariatu. Uczniowie szkoły są zaangażowani w akcje pomocowe zarówno te lokalne oraz o zasięgu krajowym. Nie zabrakło w szkole własnych inicjatyw jak na przykład Dzień Dawcy Szpiku.

Nagrody i wyróżnienia wręczył wiceburmistrz Maciej Makselon.

Po wręczeniu nagród głos zabrał jeden z członków kapituły, który powiedział, że przyszłoroczny konkurs należałoby wzbogacić o nominację na społecznika roku. Był nim Bogdan Bereszyński.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%