Zamknij

Metody leczenia paznokci wrastających i wkręcających się.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY 08:59, 15.11.2023 Aktualizacja: 09:01, 15.11.2023

Metody leczenia paznokci wrastających i wkręcających się.

 mgr Katarzyna Smolak-Walczak

właścicielka gabinetu podologicznego Podoclinic w Szczecinku

Bóle palców wywołane paznokciami wrastającymi i wkręcającymi się, są najczęstszą przyczyną z jaką pacjenci zgłaszają się do naszego gabinetu podologicznego. Sposoby terapii dzielimy na zachowawcze i chirurgiczne. Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej podolog po dokładnej ocenie stanu zaawansowania zmiany podejmuje decyzję, jaki rodzaj terapii będzie w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Wrastający i wkręcający się paznokieć. Czy to aby na pewno to samo?

Otóż NIE. Są to odmienne problemy, których terapia przebiega inaczej.

O paznokciu wkręcającym będziemy mówili, kiedy to brzegi boczne płytki zaczną się podwijać do środka zmieniając jego kształt w rurkę. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zaburzony chód.  Paznokieć zaczyna ściskać łożysko paznokcia, wypiętrzając je ku górze. W takim przypadku pacjent może odczuwać dyskomfort podczas chodzenia w pełnym obuwiu, zarówno od strony wałów bocznych paznokcia, ale także w centralnej części płytki. Niekiedy mogą pojawiać się w tym miejscu krwiaki podpaznokciowe oraz onycholiza ( odklejenie się płytki od łożyska pod wpływem długotrwałego ucisku) W zależności od przyczyny problemu, po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań najczęściej wybieraną metodą jest korekcja płytki przy pomocy klamer ortonyksyjnych. Jest to całkowicie bezbolesna metoda, nie wykluczająca pacjenta z życia codziennego. Poza aspektem bólowym korygując kształt płytki z onycholizą zapobiegamy infekcjom bakteryjnym oraz grzybiczym. Odklejona płytka stanowi bowiem idealne warunki do rozwoju różnych patogenów.

Terapia paznokci wkręcających się

Paznokieć wrastający się pojawia się w momencie kiedy jego brzegi boczne zaczynają przerywać tkanki miękkie okalające płytkę. Dochodzi wtedy do powstania stanu zapalnego, a w kolejnych etapach wysięku ropy i rozrostu patologicznej ziarniny. Do najczęstszych przyczyn  wrastania należą: złe obcinanie paznokci, urazy, wąskie obuwie, otyłość, nadpotliwość  stóp, nieprawidłowości kostne.

Terapia paznokcia wrastającego się.

Długo utrzymujący się stan zapalny, bądź często nawracający prowadzi do bliznowacenia tkanek i przerostu wałów. Jest to sytuacja w której standardowe metody zachowawcze takie jak niechirurgiczne podcięcie elementu wrastającego paznokcia, czy założenie opatrunku z tamponadą, przestają być skuteczne. W takich przypadkach po wykluczeniu przeciwwskazań kierujemy pacjenta na zabieg plastyki wałów paznokciowych.

Plastyka wałów okołopaznokciowych vs resekcja klinowa i resekcja całkowita płytki

Do dzisiaj stosowanymi metodami chirurgicznymi jest resekcja klinowa ( głębokie wycinanie wrastającego boku paznokcia aż do macierzy) czy resekcja całkowita (usunięcie paznokcia).

Dlaczego więc my podolodzy kierujemy na plastyki wałów okołopaznokciowych?

Zacznijmy od przyjrzenia się bliżej wyżej wymienionym metodom.

Po resekcji klinowej, po ok 2 tygodniach od wygojenia rany, pacjent na jakiś czas przestaje odczuwać dolegliwości bólowe i może wrócić do normalnej aktywności. Zabieg jest jednak obarczony dużym ryzykiem nawrotowości i powikłań. A wszystko to za sprawą macierzy, która podczas zabiegu nie zostaje uszkodzona, produkuje komórki, a wycięta krawędź odrasta. Tkanka otaczająca boki paznokcia zdążyła już zaadoptować się do węższego paznokcia, co powoduje, że odrastający paznokieć po 2-3 miesiącach zaczyna wbijać się w wały wrastając ponownie. Ponadto paznokcie często odrastają zdeformowane, węższe, z bocznymi kikutami, w najgorszym przypadku dochodzi do trwałego zablokowania prawidłowego wzrostu.

Powikłanie po resekcji klinowej.

Całkowite usunięcie płytki paznokcia jest obarczone dużym ryzykiem zakażenia, przedłużonym gojeniem, brakiem trwałego wyleczenia oraz deformacją paznokcia lub przerostem opuszka. Wskaźnik nawrotowości określa się na poziomie 78-80%.

Zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych przede wszystkim ogranicza się do przyczyny wrastania paznokci, czyli wałów okalających płytkę, bez ingerencji w szerokość paznokcia i macierz. Dzięki temu możemy przewidzieć efekt końcowy, a estetyka zostaje zachowana. Zabieg w przeciwieństwie do wyżej wymienionych jest zabiegiem jednorazowym, skutecznym, nie powodującym nawrotów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na zaplanowanym usunięciu przerośniętego wału, a następnie założeniu szwów. Pacjent otrzymuje dokładne instrukcje dotyczące dalszego postępowania, a ściągnięcie szwów następuje po 2 tygodniach od zabiegu. W zależności od kształtu paznokcia po wygojeniu się rany, może być konieczność korekcji płytki klamrą. Najczęściej jednak po 2 wizytach kontrolnych pacjent może cieszyć się brakiem dolegliwości bólowych w obrębie palca.

  

Plastyka wałów okołopaznokciowych.

Inną przyczyną wrastania oraz wkręcania płytki może być deformacja opuszka ( przerost opuszka) wywołana urazem, nieprawidłowym chodem, interwencjami chirurgicznymi - usunięciem paznokcia czy wieloletnim leczeniem przeciwgrzybiczym. W takiej sytuacji, jeżeli dojdzie do dużego przerostu, a metody zachowawcze zostaną wykluczone po dokładnym wywiadzie i wyeliminowaniu przeciwwskazań, pacjenta kierujemy na zabieg plastyki opuszka. Podczas zabiegu usuwana jest chrzęstno-kostna narośl na paliczku opuszka oraz usunięty zostaje nadmiar tkanki miękkiej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu kontynuacją terapii jest stymulacja łożyska, korekcja kształtu paznokcia klamrą ortonysyjną oraz ocena biomechaniki chodu.

Plastyka opuszka

W naszym gabinecie wszystkie zabiegi chirurgiczne przeprowadza dr n. med. chirurg, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz dyplomowany lekarz medycyny estetycznej Małgorzata Miedzybłocka z Poznania.

Ponadto poza terapią paznokci wrastających i wkręcających, specjalizujemy się w terapii płytek zmienionych chorobowo, infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych, terapiach brodawek wirusowych, usuwaniu odcisków i  modzeli. Prowadzimy terapie pękających pięt czy stóp cukrzycowych. Wykonujemy zabiegi rekonstrukcji płytek paznokciowych, zakładamy klamry drutowe (ortonyksyjne), odbarczamy krwiaki podpaznokciowe oraz wykonujemy profilaktyczne zabiegi podologiczne.

Terapia przeciwgrzybicza

Terapia Onychogryfozy

Terapia brodawek wirusowy

Usuwanie odcisku

Terapia pękających pięt

     

Rekonstrukcja płytki po uszkodzeniu paznokcia przez resekcję całkowitą

Rekonstrukcja płytki z przerostem opuszka           

Poza zabiegami podologicznymi i chirurgicznymi można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych przez lekarza oraz z zabiegów depilacji laserowej - trwałego usuwania owłosienia.

Pełną ofertę zabiegową znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.podoclinic.com.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
0%