Zamknij

STREFA KOBIET. Liliana Wronowska: Przebarwienia skóry – niechciane pamiątki z wakacji

. 23:10, 09.09.2022 Aktualizacja: 23:14, 09.09.2022

STREFA KOBIET. Liliana Wronowska: Przebarwienia skóry – niechciane pamiątki z wakacji

 autorka: mgr Liliana Wronowska
 

W poprzednich artykułach podkreślałam rolę fotoprotekcji terapii anti-aging. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie uchronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wielogodzinne kąpiele słoneczne skutkują często pojawieniem się przebarwień – ciemniejszych plamek na powierzchni skóry.

Zaburzenia pigmentacyjne nasilają się wraz z wiekiem. Jest to związane ze słabnącym mechanizmem obronnym naszej skóry. Hiperpigmentacja jest charakterystyczną cechą fotostarzenia.

W jaki sposób powstają przebarwienia?

Mechanizmy powstawania przebarwień związane są ze wzrostem aktywności melanocytów– komórek wytwarzających melaninę – „barwnik” odpowiadający za kolor naszej skóry, bądź zwiększeniem ich liczby.

Czy można skutecznie pozbyć się przebarwień skóry?

Terapia przebarwień jest trudna i złożona. Zależy od ich rodzaju i głębokości rozmieszczenia barwnika. Wielokierunkowość działań polega na hamowaniu aktywności melanocytów, zakwaszaniu środowiska, wychwytywaniu wolnych rodników oraz działaniu keratolitycznym, które poprzez złuszczenie komórek naskórkowych zawierających melaninę przyspiesza odnowę komórkową i wzmacnia efekt depigmentacji. Niezbędna jest przy tym profilaktyka, zabezpieczająca przed promieniowaniem słonecznym. W pielęgnacji kosmetycznej konieczne jest połączenie fotoprotekcji i substancji o działaniu depigmentacyjnym.

Jakie składniki kosmetyków działają „wybielająco”?

Wśród substancji o takim działaniu w preparatach kosmetycznych najczęściej spotyka się: retinol, witaminę C o stężeniu 10%, amid kwasu nikotynowego, ekstrakt z kłączy lukrecji, ekstrakt z morwy, ekstrakt z aloesu, a także: arbutynę, kwas kojowy, kwas azelainowy, wyciąg z orchidei, flawonoidy pochodzące z brzozy i tarczycy bajkalskiej czy kwas traneksamowy.

Efekt działania kosmetyków depigmentacyjnych zależny jest od wielu czynników: rodzaju przebarwień, składu i stężenia składników aktywnych, systematyczności i długości stosowania terapii. Jednak kluczowe w terapii przebarwień są profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Są to najczęściej tzw. „terapie łączone”, oparte na synergistycznym działaniu zabiegu „wybielającego” i głębokiego złuszczania naskórka za pomocą urządzeń do mikrodermabrazji,
bądź z wykorzystaniem peelingów chemicznych, takich jak kwasy alfa-hydroksylowe, m.in. kwas glikolowy, jabłkowy, winowy – hamujące proces tworzenia melaniny poprzez zakwaszenie środowiska, przyspieszające jednocześnie złuszczanie komórek naskórka wraz z barwnikiem i odnowę komórkową.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(1)

SZPAGACIK +++SARCOFASZPAGACIK +++SARCOFA

1 1

TO SAMO SIE DZIEJE TERAZ NA SWIATKACH STAWY I BIEZNIE TAM JUZ PEKAJA W GRZYBACH. W TYM MIESCIE JEST POTRZEBNA KONKRETNA SIEKIERA!!! BYWAJCIE SZCZECINECZCZANIE Z TYM NOWYM TEMATEM!!! ???? ??? ??? ❤️

09:25, 10.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%