autorka: mgr Liliana Wronowska
W poprzednich artykułach mówiliśmy o roli pielęgnacji anti-aging w spowalnianiu procesu starzenia się skóry, o nawilżaniu i odżywianiu skóry, fotoprotekcji i antyoksydantach. Pamiętamy, iż terapie przeciwstarzeniowe, to zabiegi mające na celu spowolnienie procesu starzenia się skóry, poprzez ochronę i zapobieganie destrukcyjnemu wpływowi czynników przyspieszających ten proces. To szeroko pojęta profilaktyka, polegająca na świadomej pielęgnacji anti-aging, zgodnej z aktualnymi potrzebami skóry, modyfikacji stylu życia w kierunku prozdrowotnym, unikania czynników aktywujących procesy niszczenia komórek.
Odmładzanie skóry, jest natomiast procesem mającym na celu niwelowanie zmian już istniejących. Terapie odmładzające są zatem próbą chwilowego zatrzymania postępującego procesu starzenia, a nawet cofnięcia troficznych zmian skórnych. Wymagają jednak systematyczności i rygorystycznego przestrzegania zaleceń profilaktyki przeciwstarzeniowej.
Wiemy już, że nie istnieje jedna sprawdzona i skuteczna terapia anti-aging. Aby wyglądać młodo i naturalnie koniecznie trzeba zadbać o jakość naszej skóry i odmłodzić ją strukturalnie.
Redermalizacja jest procesem przebudowy struktur naszej skóry. Ponieważ przebudowa skóry jest procesem, a proces jest czymś co trwa pewien okres czasu, toteż terapie przeciwstarzeniowe są terapiami długofalowymi, łączącymi zabiegi aparaturowe, wykorzystujące siły fizykalne, takie jak: energia świetlna, pole elektromagnetyczne, czy ultradźwięki, z technikami manualnymi, bazującymi na mezoterapii igłowej i mikroigłowej.
W terapiach manualnych kluczowy jest dobór metody terapeutycznej, odpowiedniego preparatu, dostosowanego do potrzeb skóry oraz wiedza i doświadczenie kosmetologa z zakresu anatomii skóry, procedur zabiegowych, rodzaju i głębokości nakłucia w technikach iniekcyjnych oraz doboru substancji czynnych.
Sporadyczne zabiegi pielęgnacyjne gabinecie kosmetologicznym nie wystarczą by dokonać trwałych zmian w strukturze skóry. Aby doszło do przebudowy strukturalnej skóry, w postaci nowych, prawidłowo uszeregowanych włókien kolagenu i elastyny, konieczne są zabiegi z zakresu remodelingu skóry – stymulacji i rewitalizacji, oparte na technikach mezoterapii, których regularność jest kluczowa w procesie odmładzania skóry.
Czym jest mezoterapia skóry?
Mezoterapia, to metoda stosowana w kosmetologii estetycznej w celu umożliwienia przeznaskórkowego przenikania substancji czynnych wgłąb skóry, dla których naskórek stanowi naturalną barierę, polegająca na śródskórnym lub podskórnym podaniu składników o działaniu terapeutycznym na skórę poddaną zabiegowi. Mezoterapia łączy „głębokie dokarmianie skóry” z wyzwoleniem czynnika autoregeneracji skóry. Wykorzystuje czynnik fizyczny, jakim jest ukłucie – jako sygnał naprawczy aktywujący czynniki wzrostu, w wyniku czego rozpoczyna się proces neokolagenezy oraz czynnik farmakologiczny, czyli depozytowanie i powolne uwalnianie substancji czynnych do tkanki objętej zabiegiem. W zależności od sposobu, rodzaju ilości i głębokości nakłuć mezoterapię dzielimy na mikroigłową i igłową. Mikronakłuwanie, nazywane jest terapią indukującą tworzenie się kolagenu (ang. CIT – Collagen Induction Therapy). Mikroperforacja naskórka, pobudza receptory skóry oraz stymuluje lepsze krążenie i aktywuje procesy naprawcze w skórze –stymuluje syntezę kolagenu, elastyny.
Nakłuwanie skóry powoduje mikrokrwawienie i rozpoczyna fazę zapalną. Uwalniane podczas mikrouszkoszeń skóry czynniki wzrostu indukują mechanizmy samoodnawiania i gojenia prowadząc do poprawy struktury, napięcia i elastyczności skóry.
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na iniekcyjnym śródskórnym lub podskórnym podawaniu substancji aktywnych. Podanie substancji za pomocą igły ze strzykawką powoduje, pominięcie bariery naskórkowej i umieszczenie substancji czynnej w głębszych warstwach skóry, bezpośrednio tam, gdzie składniki aktywne powinny zadziałać, w miejscach wymagających biostymulacji.
Przełom w przeciwstarzeniowej kosmetologii estetycznej!
Prawdziwym przełomem w kosmetologii estetycznej okazały się tzw. stymulatory tkankowe - preparaty, służące do poprawy jakości i struktury skóry, działające poprzez stymulację i ożywienie fibroblastów, kolagenu i elastyny oraz odbudowę macierzy zewnątrzkomórkowej. Ich zadaniem jest niwelowanie działania trzech podstawowych patologicznych mechanizmów starzenia się skóry poprzez regulację biochemicznych i fizjologicznych procesów wpływających na metabolizm komórkowy, blokowanie działania wolnych rodników oraz zapobieganie odwodnieniu skóry. Ze względu na zakres działania w skórze, stymulatory tkankowe dzielą się preparaty o działaniu biorewitalizującym – podnoszącym stopień nawodnienia, biostymulującym – regulującym procesy zachodzące w komórce i działającym przeciwwolnorodnikowo oraz redermalizującym – łączącym obydwa mechanizmy. Stymulatory różnią się ze względu na rodzaj substancji czynnych, mechanizm działania, wskazania terapeutyczne, obszary poddane zabiegom, techniki iniekcji, efekty działania oraz długość ich utrzymywania się.
Czynnikiem aktywnym w preparatach służących biorewitalizacji skóry jest wysoko- i niskocząsteczkowy nieusieciowany kwas hialuronowy. Celem zabiegów jest odnowa macierzy zewnątrzkomórkowej i przywrócenie równowagi wodnej w skórze. Wśród preparatów tego typu największą popularnością cieszą się: Aquashine, Eyal 40, czy Profhilo – na podłożu kwasu hialuronowego.
Preparaty o działaniu biostymulującym zawierają składniki pobudzające fibroblasty do syntezy synteza białek – kolagenu i elastyny oraz produkcji kwasu hialuronowego. Fibroblasty pobudzane są do tzw. proliferacji dzięki bodźcom fizycznym (ukłucie podczas aplikacji preparatu), biologicznym i chemicznym, takim jak peptydy, aminokwasy, kolagen, kwasy nukleinowe, czynniki wzrostu, hydroksyapatyt wapnia, czy kwas polimlekowy. Największą skutecznością cieszą się preparaty: Linerase, Nythya –zawierające atelokolagen, Jalupro, Crystalys, Juves – na bazie hydroksyapatytu wapnia, Sculptra – zawierająca kwas L-polimlekowy, Nucleofil – bogaty w kwasy nukleinowe DNA i RNA.
Połączeniem działania biorewitalizującego i biostymulującego są produkty o charakterze remodelującym, powodujące kompleksowe odmłodzenie skóry. Przykładem są tu takie produkty, jak: Xela Rederm, Electri – o synergistycznym działaniu kwasu hialuronowego i bursztynowego.
Technikami mezoterapii wykonywane są także inne zabiegi wpływające na odnowę komórkową, m.in. karboksyterapia, czy zabieg z osoczem bogatopłytkowym. Ale o tych i innych metodach odmładzania dowiecie się z kolejnego artykułu...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz