Jak wskazują polskie badania, co dziesiąta mieszkanka naszego kraju zaznała gwałtu. Dane Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER są jeszcze bardziej alarmujące i dowodzą, że problem przemocy seksualnej może dotyczyć nawet co piątej Polki. Dziś (13 lutego 2021) na placu przed muszlą koncertową szczecinecczanki, tańcem wyrażały swój sprzeciw takiemu stanowi rzeczy.
„One Billion Rising” (polska nazwa „Nazywam się miliard”) to ogólnoświatowa akcja, podczas której kobiety we wspólnym tańcu protestują przeciwko wszelkim formą przemocy seksualnej. Skąd nazwa? „Miliard” - bo na świecie żyje miliard kobiet, które doświadczyły gwałtu, obrzezania, przymusowej prostytucji, a także innych, mniej drastycznych przykładów seksualnych nadużyć.
– To problem trudny, bolesny, nie zawsze podejmowany przez media i stosowne służby – powiedziała Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, jedna z organizatorek akcji. – Stąd właśnie niezwykła, taneczna forma naszego sprzeciwu. Taniec przyciąga uwagę, w tańcu same rządzimy naszymi ciałami i decydujemy co się z nimi będzie działo. Wreszcie podczas tańca możemy być wspólnotą, porozmawiać i zwierzyć się sobie z problemów.
Organizatorki podkreślały, że ogromnym problemem dotyczącym zresztą całego świata, jest znikomy procent zgłaszanych gwałtów. Wynika on zarówno z braku zrozumienia dla ofiar, ich wielkiego poczucia wstydu, ale taż zbyt liberalnej definicji gwałtu w Kodeksie Karnym. – W praktyce to po stronie kobiety leży udowodnienie gwałtu – wyjaśniała Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz – Prawo nie bierze pod uwagę tego, że kobieta może być nieświadoma, odurzona narkotykami lub zastraszona, nie będzie więc krzyczeć czy uciekać, aby udowodnić, że nie chciała odbyć stosunku. My propagujemy hasło „Tylko TAK oznacza zgodę”!
Czym jest zatem świadoma zgoda na seks?
Według postulowanych założeń, cechuje ją pięć elementów: dobrowolność (aktywność seksualna musi być podejmowana bez użycia siły czy manipulacji, nie może również wynikać z relacji władzy), zmienność (zgodę można wycofać w dowolnym momencie), entuzjazm (milczenie nie jest zgodą), aktualność (zgoda na akt seksualny teraz nie przenosi się na przyszłość) oraz świadomość (wszystkie osoby muszą jasno określić na co wyrażają zgodę).
Ze względu na ograniczenia covidowe, forma tegorocznego spotkania była nieco inna - przybrała charakter rekreacyjnego treningu sportowego, same zaś przygotowania – nauka kroków i próby odbywały się online. Rozgrzewkę i trening dynamicznie poprowadziła Monika Firaza-Mrozicka.
Uczestniczki, podkreślały, że choć sytuacja na świecie i niska temperatura nie sprzyjają poczuciu jedności, dzisiejszego dnia przekonały się o swojej solidarności i sile!
15 12
Może nie rozwiąże problemu, ale go nagłośni. Jeśli chociaż jedna ofiara przemocy ośmili się dzięki temu zwrócić o pomoc, to było warto!
17 12
taniec nagłośni i rozwiąże problem ? poziom umysłu trzylatka albo ameby
0 0
Widać po twarzach, że poziom inteligencji i pomysłu jak w partii rządzącej. Może lepiej było zapisać się do koła gospodyń