Zamknij

Zmiany w Kodeksie pracy. Odczują to wszyscy pracownicy

09:16, 14.01.2023 Aktualizacja: 09:17, 14.01.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Praca zdalna zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy. Do tej pory funkcjonowała na mocy przepisów covidowych. 

- Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczący m.in. równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy – mówiła minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w KPRM.

Zmiany, jej zdaniem, są konieczne, gdyż zmienia się rynek pracy. Wraz z nim zmieniają się również potrzeby pracowników i pracodawców.

- Praca zdalna funkcjonowała do tej pory na mocy przepisów covidowych, dzisiaj zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy. Zostaje wprowadzona definicja pracy zdalnej, możliwość pracy zdalnej, hybrydowej. To są bardzo dobre rozwiązania potrzebne do funkcjonowania państwa, ale także wspierające politykę prorodzinną - dodawała. 

Możliwość elastycznego czasu pracy ma ułatwić także godzenie ról zawodowych i rodzinnych. 

Dodała, że mają one dawać możliwość elastycznego czasu pracy, co ułatwi godzenie ról zawodowych i rodzinnych.

Zmiany będą też dotyczyć umów na okres próbny, a pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku (w tym na podstawie umowy na okres próbny) będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

Dla rodziców

Celem tzw. dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Dyrektywa przewiduje zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większej elastyczności w organizacji pracy.

Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego.

5 dni na opiekę

Nowością będzie też urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, albo innemu członkowi rodziny.

(Źródło; gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Hipokryzja ....pisHipokryzja ....pis

2 1

Mówią o .... ...równowadze między życiem zawodowym i prywatnym....
Jak potraktować pracę Sejmu i w Sejmie do północy a nawet i dalej??? do świtu???
To niszczenie Rodzin i Życia Rodzinnego.

11:37, 14.01.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gość Gość

0 0

Zapraszam do pracy w wojsku. Poligon 6 miesięcy potem granica. I wszystko 24 godziny. Za coś posłowie kasę biorą. Za podpisywanie list że są na obradach a w tym czasie są na komisjach i płatne podwójnie

21:20, 15.01.2023

Gość Gość

4 1

Po co ten kodeks pracy jak i tak pracodawca robi nas wuja.

18:31, 14.01.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%