Zamknij
REKLAMA

Rząd wprowadzi "krajowy rejestr ciąż"? Jest już projekt rozporządzenia

12:00, 24.11.2021 | M.O. / NaTemat / RadioZet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia chce, by wszystkie ciąże były rejestrowane w Systemie Rejestracji Medycznej. Wiemy, na czym ma polegać ten pomysł. 

W ostatnich dniach opublikowano projekt rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

Zmiana ma dotyczyć danych, które w rejestrze będą się pojawiać. Do tej pory pojawiały się tam tylko dane, które pozwalały na identyfikację pacjenta. Teraz, zgodnie z rozporządzenie, pojawiać się tam mają również informacje na temat grupy krwi, alergiach, implantach medycznych, a także... ciąży. 

- Mając na uwadze istotny walor identyfikacyjny ww. danych, zdecydowano się na rozszerzenie tego obowiązku w odniesieniu do wszelkich rodzajów świadczeń zdrowotnych - czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji. 

To właśnie umieszczenia danych na temat ciąży w SIM budzi największe kontrowersje. Pomysł rządowy został już nazwany "rejestrem ciąż".  Politycy opozycji wskazują, że przepisy tem mają na celu dalsze ograniczanie dostępu do zabiegów aborcji.

 

Senator KO Krzysztof Brejza skierował pytania do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Chce wiedzieć kto jest inicjatorem zmiany i "jaki jest jej faktyczny cel". Brejza tłumaczy, że dostęp do SIM ma m.in. Prokuratura.

W zamyśle ministerstwa zmiany miałyby ułatwić obieg dokumentacji medycznej, a także ograniczy koszty. 

Projekt czekają teraz konsultacje. Nowelizacja o Systemie Informacji Medycznej miałaby wejść w życie od 1 lipca 2022 r.  
 

(M.O. / NaTemat / RadioZet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut
REKLAMA

komentarz (4)

Ale jajaAle jaja

3 1

"Kolczykowanie" kobiet, jestemy traktowane jak mleczne krowy. 12:11, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariaMaria

2 1

Uchodźcy islamiści na granicy mają więcej szacunku dla kobiet i zrozumienia dla ich praw niż PiSlam z kościołem katolskim i mordo siuris. 14:27, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnnaAnna

0 0

No nie powiedziała bym że ta narodowość ma więcej szacunku do kobiet chyba nie wiesz co piszesz . A co do praw kobiet w naszym kraju to się robi porażka 07:48, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KIK KIK

2 0

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa prowadzi rejestr zwierząt hodowlanych , wystarczy dodać jedna rubrykę i bez kosztowo kobieta w ciąży będzie zarejestrowana, tyko kolczyk trzeba by jakiś mniejszy
bo ten od krowy wydaje mi się za duży . 09:26, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%