Zamknij

TELERADIODIAGNOSTA zaprasza mieszkańców Szczecinka na badania densytometryczne!

00:00, 08.02.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:59, 08.02.2023

Firma TELERADIODIAGNOSTA zaprasza mieszkańców Szczecinka na BADANIA DENSYTOMETRYCZNE!

Czym jest densytometria?

Densytometria to metoda obrazowa oceny gęstości mineralnej kości. Jest to badanie pierwszego wyboru w kierunku osteoporozy – szybkie i bezbolesne.

Densytometria DXA wykrywa osteoporozę (i wcześniejsze jej stadium – osteopenię), czyli układową chorobę szkieletu, która obniża odporność mechaniczną kości i w konsekwencji doprowadza do złamań osteoporotycznych.

Czynnikami ryzyka rozwoju osteoporozy są: wiek, płeć, wcześniejsze złamania, złamania biodra u rodziców, leczenie glikokortykosteroidami i RZS oraz obniżona lub niska gęstość mineralna kości; a także choroba lub brak tarczycy, leczenie nowotworowe oraz sterydowe, picie alkoholu, palenie papierosów.

Pracujemy na najnowszym densytometrze firmy DMS, model Stratos DR.

W naszej pracowni badania metodą DXA wykonujemy aparatem STRATOS dR firmy DMS. STRATOS dR to nowoczesny densytometr rentgenowski klasy PREMIUM przeznaczony dla specjalistów w dziedzinie zdrowia układu kostnego.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) preferowanym miejscem oceny densytometrycznej jest badanie szyjki kości udowej oraz części lędźwiowej kręgosłupa w obrębie kręgów L1-L4. Densytometria pozwala na wykrycie osteoporozy, umożliwia ocenę stopnia jej zaawansowania, a po podjęciu leczenia umożliwia jego nadzór.

Jak umówić się na badanie?

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Numer kontaktowy: 794 350 690

Opis badania oraz przygotowanie  

Badanie jest szybkie - trwa do kilku minut dla jednego obszaru ciała, aparat skanuje w osiach X i Y, uzyskując najlepszą jakość obrazu, co czyni go jednym z najlepszych na rynku. Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe - dawka promieniowania jest minimalna. Badanie może być bezpiecznie powtarzane w celu np. monitorowania leczenia. Wysokie bezpieczeństwo badania warunkuje także możliwość badania dzieci w programie pediatrycznym.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem diagnostyki zostaną dokonane pomiary wzrostu i masy ciała oraz przeprowadzony będzie dokładny wywiad dotyczący tzw. czynników ryzyka rozwoju osteoporozy oraz ew. historii złamań, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciążą oraz jej podejrzenie. Diagnostyka niektórych obszarów może być niemożliwa przy znacznej otyłości, wtedy operator zaproponuje badanie innego obszaru kostnego, które będzie można wykonać. Do badania nie trzeba się rozbierać. Osoba badana powinna być ubrana w wygodny, miękki strój, który nie ogranicza pozycjonowania, tj. ułożenia na stole do badania. Należy zdjąć wszelkie metalowe ozdoby, klamry, biżuterię, a odzież nie powinna mieć suwaków, zamków, metalowych guzików, napów w polu badania. Podczas densytometrii nie wolno się poruszać, podnosić głowy, gdyż nad osobą badaną porusza się ramię skanujące. Po zakończonym badaniu operator pozwoli wstać i opuścić łóżko densytometru.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WYKONANIA BADAŃ DENSYTOMETRYCZNYCH.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%