Zamknij
REKLAMA

Wybory parlamentarne. Premier wprowadza stopień alarmowy BRAVO-CRP

10:39, 10.10.2019 | premier.gov.pl
REKLAMA
Skomentuj

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające, na terytorium całego kraju, drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP). Ostrzeżenie obowiązuje od  10 października (godz. 00:01) do 14 października (godz. 23:59). Zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, związanymi z organizacją wyborów do Sejmu i Senatu. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany w trakcie konferencji bliskowschodniej i Światowych Dni Młodzieży oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest 2., w czterostopniowej skali. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m. in. takie zadania jak:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA, a w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, a dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia – można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

(premier.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

MozambikMozambik

6 1

Weźcie tego gościa zabierzcie , nie myślałem , że będę żył w czasach gdzie będzie Gierek II . Tralalala premier wam da , cukierki dwa , tralalala zabawa trwa . Tylko teraz szybciej wszystko padnie . 17:53, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bóg WszechmogącyBóg Wszechmogący

7 2

Być może jest to dość kontrowersyjne stwierdzenie - ale tegoroczne wybory parlamentarne będą pierwszymi po 1991, które nie będą w pełni wolnymi wyborami. Bo nie można nazwać wybory wolnymi jeżeli media publiczne (TVP, Polskie Radio) są tak bardzo stronnicze i codziennie wychwalają rząd, atakują opozycję lub o części opozycji milczą (Konfederacja). Bezstronność mediów publicznych jest jednym z filarów wolnych wyborów.
Tymczasem TVP (ale także i Polskie Radio) przed wyborami parlamentarnymi ciągle zachowuje się – nie kryjąc się z tym – jak rządowy kanał propagandowy. Jest to sprzeczne m.in. z podpisaną przez Polskę rezolucją 2254, która wyraźnie mówi o tym, że jednym z filarów wolnych wyborów jest wolność mediów, w tym dostarczanie poprzez media publiczne bezstronnych i rzetelnych informacji - dosłowny cytat z rezolucji: "guarantee the editorial independence of public service media, putting an end to any attempts to influence them or transform them into governmental media: the use of public service media to promote a specific political party or candidate must be classified as illegal misuse of public funds;".
http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-EN.asp?fileid=25409&lang=en
Obecnie Wiadomości TVP pod względem propagandy niewiele różnią się od Dziennika Telewizyjnego za czasów PRLu. W żadnym wypadku nie ma to związku z demokracją - raczej przybliża nas do kręgu totalitarnych Państw wschodnich. 23:42, 10.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MozambikMozambik

1 1

Będzie wojna domowa , chyba , że wcześniej coś pie...rdolnie kasy zabraknie i "ludzie" będą w PiS kamieniami rzucać ... Bo tu są tacy "ludzie" . I to nie jest śmieszne . Może Niemcom się uda zająć część zachodniej polski pod egidą ONZ . 08:36, 11.10.2019


zdziwionyzdziwiony

1 0

Zupełnie na odwrót jest w TVN który popier Platformę obywatelską (Koalicja obywatelska). Jest to normalne ze każdy broni swoich interesów i ludzie popierają albio tych albo tych, proste. COś nadienię jak byłem małym chlopcem to już wtedy rozumiałem kto z kim trzyma sztame i trzeba było casami i się opowiedzieć za przynależnością do grupy.. z tego powodu czasami ktoś komuś wypłacał chleby. w polityce troche to inaczej wygląda. To tylko pozory to co wszyscy oglądamy w TV, w rzeczywistości to bardzo brutalna walka, podkreslam bardzo. 08:00, 12.10.2019


Gość Gość

0 5

Tu alfa brawo Charlie halo halo skarpety walą pozdro dla mateusza auto electrico 09:25, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone