Cztery pytania do kandydata na radnego – przesłaliśmy szczecineckim komitetom wyborczym cztery pytania skierowane do kandydatów na radnych do rady miasta lub rady powiatu. Każdy komitet otrzymał identyczne pytania. Poprosiliśmy kandydatów, aby odpowiedzieli na nie w formie pisemnej lub wideo. Odpowiedzi publikujemy na bieżąco.
Na pytania w formie wideo odpowiada Mariusz Ciesielski (KWW Douglasa), do Rady Powiatu Szczecineckiego.
Jakie są Pana najważniejsze priorytety dla powiatu i w jaki sposób zamierza Pan je realizować jako radny?
Moim najważniejszym priorytetem jest zwiększenie zaangażowania powiatu w rozwój ekoturystyki. Dotychczasowe działania powiatu kojarzą się mieszkańcom głównie z infrastrukturą drogową, szpitalem i podległymi placówkami oświatowymi. Mieszkańcy obszarów wiejskich kojarzą powiat z odbywającymi się raz w roku dożynkami. Chciałbym, żeby powiat aktywnie uczestniczył w promowaniu walorów przyrodniczych sprzyjających rozwojowi ekoturystyki, w tym również agroturystyki. Ekoturystyka to turystyka zrównoważona, zwana też turystyką zieloną lub łagodną, to sposób podróżowania, którego istotą jest dogłębne poznanie odwiedzanych obszarów poprzez odkrywanie miejsc mało uczęszczanych przez innych turystów. Ideą ekoturystyki jest poszanowanie przyrody, lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego oraz troska o zachowanie walorów turystycznych regionu. Istotą tego stylu podróżowania jest ograniczenie swojego wpływu na funkcjonowanie odwiedzanego regionu do absolutnego minimum.
Te założenia są realizowane poprzez integrację działalności turystycznej z celami dotyczącymi ochrony naturalnych zasobów przyrody i społecznym oraz gospodarczym potencjałem, który charakteryzuje dany region. Dzięki temu turystyka ekologiczna przyczynia się do rozwoju miejsc cennych w kontekście przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym.
Niewątpliwie powiat szczecinecki charakteryzuje się znacznym bogactwem i różnorodnością przyrodniczą. Mamy prawie 100 jezior, rezerwaty przyrody, park krajobrazowy i obszary chronionego krajobrazu oraz liczne obszary Natura 2000. W około 45% powierzchnię powiatu pokrywają użytki leśne. Jako radny chciałbym realizować ten priorytet przede wszystkim poprzez wykorzystanie do tego celu SZLOT-u, który obecnie skupia się głównie na wędkarstwie oraz istniejącego w strukturach powiatu wydziału promocji. W następnej kolejności nawiązałbym współpracę z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, która ma siedzibę w Szczecinku, oraz z lokalnymi kołami gospodyń wiejskich (prawie 40% mieszkańców powiatu szczecineckiego to mieszkańcy wsi), gospodarstwami agroturystycznymi i ekologicznymi. Docelowo chciałbym dążyć do stworzenia Manufaktury Spożywczej gdzie powyższe podmioty w tym przede wszystkim rolnicy mogli by w jednym miejscu sprzedawać swoje specjały.
Jakie są Pana pomysły na zwiększenie zaangażowania mieszkańców powiatu w życie powiatu i w procesy decyzyjne?
Miejsce tworzą ludzie, dlatego też, aby zwiększyć zaangażowanie mieszkańców powiatu w życie powiatu należy najpierw zrozumieć, jak swoją "małą ojczyznę" postrzega lokalna społeczność, myślę że w tym przypadku najlepszym narzędziem będzie aktywna, dwukierunkowa komunikacja z mieszkańcami np. poprzez media społecznościowe czy platformy internetowe. Niewątpliwie sztandarowym narzędziem, umożliwiającym oddolną partycypację, jest rzecz jasna Budżet Obywatelski ale mój pomysł to również organizacja warsztatów kreatywnego myślenia podczas których mieszkańcy będą mogli podzielić się koncepcjami, np. dotyczącymi tworzenia projektów albo inicjatyw, podnoszących atrakcyjność okolicy. Innym pomysłem są konsultacje publiczne, konkursy, programy wolontariatu w ramach których wolontariusze będą mogli zaangażować się dla swoich społeczności, np. w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych czy akcji pomocowych.
Jakie są Pana główne obawy dotyczące przyszłości powiatu i jak zamierza Pan im przeciwdziałać?
Moje główne obawy dotyczą bezrobocia i wyludniania się powiatu. Według danych GUS za 2022 r. bezrobocie rejestrowane w powiecie szczecineckim wyniosło 15,1%. To samo źródło (GUS) podaje, że w 2022 r. na 1000 mieszkańców powiatu szczecineckiego pracowało zaledwie 314 osób. Jest to znacznie mniej od wartości dla województwa zachodniopomorskiego oraz znacznie mniej od wartości dla Polski. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba mieszkańców powiatu szczecineckiego zmalała o 5,6%.
Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zwiększenie atrakcyjności naszego powiatu poprze tworzenie nowych miejsc pracy, które spowoduje z jednej strony spadek bezrobocia, z drugiej zaś zahamuje wyludnianie się powiatu. Tak, jak powiedziałem wcześniej proponuję rozwój ekoturystyki, która zaangażuje zwłaszcza mieszkańców wsi, bo to właśnie mieszkańcy wsi mają największy problem ze znalezieniem pracy.
Jakie doświadczenie i kwalifikacje posiada Pan, które czynią Pana odpowiednim kandydatem na radnego?
Przede wszystkim to ja się tu urodziłem i wychowałem. Od zawsze jestem mieszkańcem gminy Barwice, którą opuściłem jedynie na kilka lat, podczas których studiowałem w Szczecinie. Jestem inżynierem budownictwa, posiadam uprawnienia budowlane, zarządzam wspólnotami mieszkaniowymi, głównie wiejskimi ale też jestem rolnikiem. Razem z żoną prowadzimy gospodarstwo ekologiczne, agroturystykę i produkujemy certyfikowaną żywność ekologiczną. Znam i potrafię docenić walory przyrodnicze naszego powiatu. Nadzorowałem tu realizacje wielu inwestycji, biorę aktywny udział we wszystkich wydarzeniach promujących eko i agroturystykę oraz produkcję zdrowej żywności. Moje aktywności zawodowe umożliwiają mi bezpośredni kontakt z mieszkańcami, co w pracy radnego ma istotne znacznie ponieważ na bieżąco mogę reagować na ewentualne pomysły dotyczące rozwoju powiatu, życia codziennego jego mieszkańców, bądź problemy, z którymi się borykają.