Na zakończenie tegorocznych wakacji (26 sierpnia), barwicki Ośrodka Kultury i Turystyki zaproponował mieszkańcom prawdziwą podróż w czasie. Na Placu Wolności stanęły namioty, w których rozgościli się przedstawiciele Bractwa Rycerzy Bezimiennych, Drużyna Wojów Grodu Wałcz. Słowianie i Wikingowie przybyli do Barwic, by przybliżyć mieszkańcom średniowieczne zwyczaje i w praktyce pokazać pracę dawnych rzemieślników.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"7366"}
Przy okazji odpowiedzieli też na szereg nurtujących pytań: Czy Wikingowie naprawdę mieli hełmy z rogami? Jak wyglądały ich łodzie? Z czego robili broń? Jakie ozdoby lubili?
By każdy chętny mógł na chwilę przenieść się do drugiej połowy IX wieku, kiedy to władzę w Państwie Polan przejęła dynastia Piastów, a Wikingowie pobili południowo-wschodnią Bretanię, szyki zwarli: zbrojmistrz, tkaczka, łucznik, cieśla oraz snycerz.
Na gości czekały też starodawne zabawy: kręcidło, słonik, wbijanie gwoździ, przeciąganie liny, czy gra w kubba (zwanego też szachami Wikingów). Nie zabrakło też smacznej strawy z miodami czy wegańską pajda chleba.
Najpopularniejszym stanowiskiem podczas barwickiego pikniku było jednak to z przepiękną płomykówką o imieniu Zuzanna, która z niezmąconym spokojem pozowała do zdjęć.
Dobrą zabawę popsuła nieco zmienna aura, członkowie Bractwa wyjaśnili jednak, że to sprawka Peruna – słowiańskiego boga grzmotów i piorunów, a jego woli nie można się sprzeciwiać.
::addons{"type":"facebook-encouragement"}
Nick09:27, 30.08.2023
Wspaniałe przypomnienie naszej prawdziwej historii.
O tym należy pamiętać, to nasze prawdziwe tradycje.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Seniorzy dostaną bezpłatną rehabilitację.
do prywatyzacji służby zdrowia w gminie? kto na to pozwala? gdzie są nasi wybitni radni? jakie to działania podjeli? prawdą jest że o fakcie odejścia na emeryturę lekarza Jurczyka z dwóch osrodkow zdrowia (Łubowo i Silnowo)bylo wiadomo do początku tego roku a dziś zaskoczenie i niespodzianka i dziś dopiero poszukiwania lekarza.
pierszy krok
09:04, 2026-06-22
Pierwsza wakacyjna impreza i takie sceny.
Grupa małoletnich łobuzów, - ryje na banery w centrum miasta i zakaz wstępu nawet do kebabowni .
Lopez
08:05, 2026-06-22
Seniorzy dostaną bezpłatną rehabilitację.
60 tys. zł na 85 osób do rehablilitacji. Przypomnę, że tyle czyli 65 tys. zł może zarobić na dyżurach 72 godz. , 500 zł za godzinę w szpitalu powiatowym. Nie tylo w Warszawie lekarze pracują po 300 godzin miesięcznie u nas też są takie przypadki i jest ich dużo.
Roman
07:27, 2026-06-22
Poranny spacer i taki widok. Metrowy wąż na...
Umnie zaskroniec siedzi w świerkach zawsze jest widoczny rano
Kowal
21:01, 2026-06-21