Zamknij
REKLAMA

Prywatny ośrodek terapii uzależnień — ile kosztuje leczenie?

08:42, 07.05.2022 | .
Skomentuj

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień nie są w Polsce jeszcze zbyt popularne. Osoby uzależnione i ich najbliższi często obawiają się wysokiej ceny pobytu, a sami potencjalni pacjenci rozłąki z bliskimi i niskiego komfortu przebywania. Jak te kwestie wyglądają w rzeczywistości? Czy rzeczywiście pobyt w ośrodku leczenia uzależnień jest drogi? O prywatnych ośrodkach uzależnień mówi się różnie. Popularna opinia mówi, że takie ośrodki naciągają na pieniądze. Nie jest to zgodne z prawdą, bo w rzeczywistości każdy prawdziwy prywatny ośrodek terapii uzależnień musi spełnić prawnie określone wymagania, aby móc funkcjonować. Obligująca jest tutaj m.in. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz.1638 ze zm.). Jeśli wybierzesz certyfikowany ośrodek, prawdopodobieństwo oszustwa jest minimalne.

Ile kosztuje leczenie w prywatnym zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień?

Jak być może już się spodziewałeś, cena za leczenie w prywatnym ośrodku leczenie uzależnień zależy ściśle od długości pobytu w nim. Każda osoba wymaga innego czasu na leczenie, ale przyjmuje się, że jest to co najmniej 4 tygodnie. Taki pobyt kosztuje około 6 500 zł, ale w ośrodku leczenia uzależnień o wysokim standardzie w jednoosobowym pokoju, może to być już ponad 10 000 zł. Warto zaznaczyć już tutaj, że na standard ośrodka nie wpływają wyłącznie udogodnienia natury „hotelowej”, ale też np. kwalifikacje specjalistów. Dochodzi do tego położenie ośrodka – miejsca turystyczne, w górach, nad Bałtykiem, czy w Krakowie są droższe i zazwyczaj oferują pacjentom wycieczki w cenie.

Jaką długość pobytu w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień wybrać?

W placówkach leczenia uzależnień często można wybierać pomiędzy długościami turnusu. Zwłaszcza jeśli Twój budżet nie jest ograniczony, możesz zastanawiać się, jaką długość terapii wybrać. Ta kwestia jest ściśle związaną z kondycją pacjenta, ale najczęściej zakłada się, że:

  • 5- dniowy detoks służy do odtrucia pacjenta z substancji, od której jest uzależniony w odpowiednich do tego warunkach. Po jego skończeniu zalecany jest dalszy pobyt w celu terapii.
  • 2- lub 3-tygodniowy pobyt przeznaczony jest dla osób, które chcą spróbować leczenia w Ośrodku Terapii Uzależnień. Zalecany jest dla tych przyszłych pacjentów, które nie są jeszcze pewne swojej decyzji o leczeniu, albo które wymagają na początek uświadomienia uzależnienia.
  • 4 - 6 tygodni to długość pobytu, która pozwala na właściwą terapię. Daje pacjentowi czas na poznanie źródła swojego nałogu, a terapeutom dogłębne poznanie osoby uzależnionej i w dalszej perspektywie szansę na wyleczenie.
  • 8-tygodniowy i dłuższy pobyt stosowany jest w najtrudniejszych uzależnieniach. Wybierany jest np. dla długoletnich alkoholików, których nałóg jest bardzo utrwalony.

Długość pobytu warto skonsultować najpierw z prowadzącym pacjenta lekarzem. Wspólnie z nim uda się podjąć najlepszą decyzję.

Cena pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień a NFZ. Czy można ubiegać się o dofinansowanie lub zwrot kosztów?

Prywatne Ośrodki Leczenia Uzależnień nie podpisują umowy z NFZ, a zatem niemożliwe jest finansowanie pobytu z tego źródła. Istnieje jednak pewna alternatywa dla osób o budżecie uniemożliwiającym wysłanie pacjenta do takiej placówki. Są to oddziały leczenia uzależnień w szpitalach publicznych. Podpisana z NFZ umowa gwarantuje im 160 zł na każdy dzień pobytu pacjenta. Terapia w szpitalu trwa 56 dni, a więc razem ten podmiot otrzymuje 9 000 zł. Problem w tym, że te placówki są bardzo obłożone, przez co na terapię w swoim miejscu zamieszkania, trzeba czekać nawet 2 lub 3 lata. W takim przypadku można spróbować poszukać wolnych miejsc w szpitalach w innych miejscowościach. Często jednak okazuje się, że i w nich brakuje miejsca, a przecież osoba uzależniona potrzebuje leczenia od razu.

Uzależnienie to ciężka choroba, która wymaga szybkiego działania. Często jedyne, co pozostaje, to zdecydować się na Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień. Na szczęście ma to sporo zalet względem oddziałów szpitalnych. Prywatne placówki najczęściej mają o wiele większy budżet na leczenie pacjentów, dzięki czemu:

  • ich obłożenie jest mniejsze;
  • personel jest lepiej wykwalifikowany;
  • dostępne są dodatkowe udogodnienia, których często brakuje na oddziałach szpitalnych, np. sala gimnastyczna, sauna, pokoje z telewizorem i WiFi.
  • czas od momentu decyzji, do rozpoczęcia terapii liczy się najczęściej w kilku dniach.

Ile kosztuje leczenie w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień – Podsumowanie

Cena pobytu w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień zależy przede wszystkim od długości pobytu pacjenta, ale też standardu ośrodka i jego położenia. Droższe miejsca to wygodniejszy pobyt, ale też często lepsi specjaliści – lekarze i terapeuci. Warto indywidualnie podjąć decyzję o wyborze placówki i zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Naszą propozycją jest Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Want w województwie pomorskim. Pracują w nim jedni z najbardziej doświadczonych specjalistów, a ceny pobytu wyróżniają się na tle konkurencji.

W przygotowaniu artykułu pomógł mgr Waldemar Wantoch-Rekowski – specjalista terapii osób uzależnionych alkoholu z 10-letnim doświadczeniem oraz pomysłodawca i współwłaściciel Ośrodka „WANT”.  

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%