Zamknij

Stopa zwrotu z inwestycji - jak obliczyć?

14:36, 12.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:36, 12.10.2021

Decydując się na określony sposób inwestowania, warto mieć pewność, że będzie to opłacalny biznes. Dotyczy to zarówno zakupu akcji, jak również walut, złota lub nieruchomości. Dla każdego z tych rodzajów inwestycji warto obliczyć stopę zwrotu. Jak to zrobić?

Rodzaje stóp zwrotu z inwestycji

Przeglądając różne propozycje inwestycyjne, natrafić można na szacunkowe stopy zwrotu. Nie zawsze jednak twórcy zestawień posługują się tym samym typem stopy zwrotu, dlatego warto zweryfikować tę kwestię.

Stopa zwrotu może być wyrażona w okresie czasu, po którym nastąpi weryfikacja – najczęściej jest to stopa miesięczna, roczna, dwuletnia lub trzyletnia. Często funkcjonuje także wersja całkowitej stopy zwrotu, na jaką można liczyć na koniec inwestycji terminowej. Warianty te mają zastosowanie w różnych inwestycjach, ale niekoniecznie w branży nieruchomości – tu o wiele częściej mowa o rocznej stopie zwrotu z inwestycji (ROI), gdy kupuje się mieszkanie na wynajem, a także o rzeczywistej całkowitej stopie zwrotu, gdy nieruchomość ma zostać odsprzedana w przyszłości.

Rzeczywista stopa zwrotu

Inwestując w fundusze, akcje lub nieruchomości, warto wziąć pod uwagę rzeczywistą stopę zwrotu – przy jej obliczaniu uwzględnia się nie tylko koszty inwestycyjne, ale też wszystkie opłaty dodatkowe, jak podatki, koszty notarialne, inflacja i tym podobne.

Wielu inwestorów, a szczególnie doświadczonych, próbuje swych sił w inwestycjach Flip, które zakładają wyszukanie świetnej okazji, na której można zarobić sporo w krótkim czasie. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest mieszkanie w Policach. Zakup lokum do remontu w cenie poniżej rynkowej, odświeżenie go i odsprzedaż po cenie standardowej. W tym wypadku do kosztów całkowitych należy doliczyć także nakłady na wspomniany remont.

Jak obliczyć roczną stopę zwrotu z inwestycji (ROI)?

Popularnym wariantem inwestowania w nieruchomości jest ich zakup z myślą o wynajmie. W takim wypadku inwestycja nie zwróci się w krótkim czasie, ale będzie regularnie przynosić profity. Jak ustalić rentowność takiego rozwiązania? Warto obliczyć ROI dla danej inwestycji.

ROI to nic innego, jak zysk, który udało się osiągnąć w danym czasie w stosunku do kwoty, jaką zainwestowano – najczęściej oblicza się ten parametr w ujęciu rocznym. By go obliczyć, potrzebna jest kwota netto pozyskana z najmu – należy podzielić ją na koszt inwestycji i pomnożyć przez 100%.

Przykład: roczny przychód netto z wynajmu mieszkania wynosi 22800 zł. Za nieruchomość zapłacono 450000 zł, co oznacza, że ROI dla danej inwestycji wynosi około 5% - to zdecydowanie więcej niż obecnie można uzyskać na lokatach terminowych, dlatego też wielu inwestorów interesuje się właśnie zakupem nieruchomości pod najem, a nie zamraża środki w depozytach bankowych.

Poszukując rozwiązań inwestycyjnych, a szczególnie na rynku nieruchomości, warto pamiętać o tym, że roczne przychody z najmu mogą być niższe, gdy pojawi się problem z najemcą i mieszkanie będzie puste przez jakiś czas. Na minus mogą działać również wszelkie awarie i ewentualne koszty ich usuwania. By mieć jeszcze lepszy pogląd na rentowność inwestycji, warto uwzględnić roczny przychód netto dla 11. miesięcy (zakładając miesiąc przestoju w najmie), a do kosztów poniesionych doliczyć wszelkie wydatki dodatkowe – nie tylko koszt zakupu mieszkania. Dopiero tak obliczone ROI będzie o wiele bardziej miarodajne.

Materiał przygotowany przez portal Gethome.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%