Zamknij

Praca na pół etatu - ile to godzin?

11:14, 06.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:14, 06.09.2021
Skomentuj

Nie zawsze jesteśmy zatrudnieni na pełen etat. Jeśli tak faktycznie jest, łatwo obliczyć m.in. czas pracy (np. w wymiarze miesięcznym) czy urlop. Gdy jednak pracujemy na pół etatu, musimy wziąć pod uwagę, że przepracujemy (ale też zarobimy) proporcjonalnie mniej. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinni biegle orientować się, ile wynosi czas pracy przy zatrudnieniu na pół etatu. Pomoże to uniknąć niedomówień, ale też ewentualnych konfliktów.

Ustalenie czasu pracy w okresie rozliczeniowym

Na podstawie art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy pracownika nie może przekroczyć 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Założeniem jest, że okres rozliczeniowy nie przekracza 4 miesięcy. Są to górne limity pracy przy zatrudnieniu na pełen etat. Jeżeli mówimy o umowie o pracę na część etatu, wymiar pracy jest obniżony proporcjonalnie do wymienionych limitów.
Zgodnie z art. 130 § 1–21 Kodeksu pracy czas pracy w okresie rozliczeniowym ustala się zgodnie z poniższymi zasadami:
należy przemnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających do przepracowania w tym okresie;
następnie dodajemy do otrzymanej liczby godzin liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, pomnożonych przez 8;
od otrzymanej liczby godzin odejmujemy po 8 godzin za każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela;
nie odejmujemy 8 godzin, jeśli święto przypada w dniu wolnym od pracy.
Tak wyliczony czas pracy przyjmujemy jako podstawę obliczeń także dla pracowników zatrudnionych na niepełny etat. Łatwo więc stwierdzić, że dla pracownika zatrudnionego na pół etatu czas pracy wyniesie 80 godzin, jeśli będzie to 160 godzin dla pełnego etatu.

Czas pracy a pół etatu

Jak łatwo zauważyć, najprościej ustalić czas pracy dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc. Gdy okres ten jest dłuższy, analizuje się czas przepracowany w skali tego okresu.
Oczywiście pracodawca musi też poinformować pracownika o rozkładzie pracy. Z niego wynika bowiem liczba godzin do przepracowania. Rozkład umieszcza się w umowie o pracę lub w harmonogramie czasu pracy. Dzięki temu obie strony mają jasność co do czasu pracy pracownika zatrudnionego na pół etatu.

Dzienny wymiar godzinowy pracy

Pracownik musi mieć świadomość, w które dni i w jakich godzinach ma świadczyć pracę. Dodatkowo musi być poinformowany, od jakiego limitu zaczynają się nadgodziny.
Jeżeli pracujemy nie na pełen etat, możliwa jest praca w różnych rozkładach i systemach czasu pracy, a także w stałych bądź zmiennych wymiarach godzinowych. Dzięki temu przy zatrudnieniu na pół etatu niekoniecznie trzeba pracować po 4 godziny każdego dnia. Rozwiązanie to np. praca w niektóre dni 8 godzin, a w inne dni zyskuje się czas wolny.
Godziny nadliczbowe wynikać będą z umowy między pracodawcą a pracownikiem. Może być bowiem tak, że osoba zatrudniona ma niektóre dni wolne, podczas gdy w inne pracuje wspomniane 8 godzin. W innej sytuacji jednak może zdarzyć się, że np. po przekroczeniu 6 godzin pracy zaczną się godziny nadliczbowe. Wszystko więc zależy w tej kwestii od ustaleń umowy w powiązaniu z harmonogramem czasu pracy.

Źródła:

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%