Zamknij

3 parametry płytek ceramicznych, na które musisz zwrócić uwagę

08:26, 03.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:27, 03.09.2021
Skomentuj

Jakie płytki ceramiczne będą najlepsze? Odpowiedź brzmi: to zależy! Jeżeli chcesz znaleźć rozwiązanie dla siebie, sprawdź konkretne cechy użytkowe i techniczne kafelków. Oto najważniejsze parametry, które musisz poznać, zanim podejmiesz decyzję.

Antypoślizgowość płytek ceramicznych

To niezwykle istotna cecha płytek. Powierzchnie antypoślizgowe są bezpieczniejsze dla użytkownika. Zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, dzięki czemu minimalizują ryzyko upadku. Antypoślizgowe wykończenia poznamy po symbolach od R9 do R13. Widzisz w sklepie produkt określany jako antypoślizgowy, jednak nie ma on odpowiedniego symbolu? Niestety, w praktyce nie będzie miał takich właściwości. 

Poza tym zwracaj uwagę na kąt poślizgu. Jest on bardzo istotny w kontekście antypoślizgowości.

Czym charakteryzują się poszczególne klasy antypoślizgowości?

  • R9 i kąt poślizgu 6-10° - płytki dedykowane do strefy wejściowej, przedpokoju, na schody;
  • R10 i kąt poślizgu 10-19° - wykończenie podłogi w magazynie, kuchni, garażu, pomieszczeniach sanitarnych itd.;
  • R11 i kąt poślizgu 19-27° - kafelki ceramiczne do kuchni, warsztatów, pomieszczeń przemysłowych itp.;
  • R12 i kąt poślizgu 27-35° - płytki do kuchni, chłodni itd.;
  • R13 i kąt poślizgu powyżej 35° - znajdują zastosowanie w kręgielniach, rzeźniach oraz innych o pomieszczeniach przemysłowych.

Płytki ceramiczne na Ekspercilazienek.pl dostępne są w różnych klasach antypoślizgowości, więc na pewno znajdziesz tu optymalny wariant.

Ścieralność kafelków ceramicznych

Stopień ścieralności wykończenia informuje m.in. o tym, czy jest ono odporne na wycieranie i powierzchniowe uszkodzenia. Występuje pięć klas ścieralności. Najwyższa oznacza największą odporność kafelków.

  • I klasa ścieralności – płytki ceramiczne dedykowane do wnętrz prywatnych, pomieszczeń, w których chodzimy boso lub w domowym obuwiu. W praktyce będzie to głównie sypialnia;
  • II klasa ścieralności – można po nich chodzić w obuwiu z miękką podeszwą. Nadają się do salonu i sypialni;
  • III klasa ścieralności – płytki do intensywniej użytkowanych pomieszczeń, czyli przede wszystkim łazienki, kuchni i salonu;
  • IV klasa ścieralności – płytki w tej klasie to dobre rozwiązanie do korytarza czy przedpokoju. Specjaliści polecają je jednak do wszystkich pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Tego rodzaju wykończenia można wybierać również do wnętrz użyteczności publicznej;
  • V klasa ścieralności – taka płytka ceramiczna to najlepsza opcja do sklepów, restauracji, hoteli itd.

Nasiąkliwość płytek ceramicznych

Duże znaczenie ma również nasiąkliwość kafli ceramicznych – szczególnie w przypadku produktów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Nienasiąkliwe wykończenia nie chłoną wody i wilgoci z otoczenia, dzięki czemu są bardziej odporne m.in. na pękanie. 

Produkty o najniższej nasiąkliwości (poniżej 3%) doskonale nadają się do stosowania na zewnątrz, choć układa się je również we wnętrzach. Są mrozoodporne, co znaczy, że nie szkodzą im ujemne temperatury. Wykorzystuje się je np. w centrach handlowych. Płytki ceramiczne o nasiąkliwości do 10% to z kolei dobre rozwiązanie do hali, korytarzy i pomieszczeń sanitarnych. Pozostałe kafelki są przeznaczone do układania wewnątrz budynków.

Oczywiście, liczy się także cena. Płytki ceramiczne są dostępne w przeróżnych półkach cenowych. Z drugiej strony pamiętaj, że cena płytek ceramicznych nie powinna być ważniejsza od ich jakości. Aby wybrać najlepsze rozwiązania, zwracaj więc uwagę przede wszystkim na ich parametry techniczne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%