Zamknij

Ergometry wioślarskie - charakterystyka i właściwości

09:31, 14.07.2021 r. Aktualizacja: 09:31, 14.07.2021
Skomentuj

Czym właściwie jest popularny wioślarz? Jest to maszyna, której zadaniem jest odwzorowanie ruchu wykonywanego podczas wiosłowania. Początkowo był głównie wykorzystywany przez osoby i sportowców czynnie uprawiających wioślarstwo. Przez ostatnie lata zyskał wiele na popularności. Często już na siłowni rozgrzewkę wykonuje się korzystając właśnie z tego typu urządzenia. Czasami wybierane są chętniej nawet od rowerków, bieżni oraz orbitreków. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ dla wielu osób taka forma rozgrzewki jest ciekawsza. Oprócz tego jest również poparta naukowo, gdyż ergometry wioślarskie są bardziej ogólnorozwojowe od przykładowego rowerka treningowego.

Zalety korzystania 

Głównie służą do treningu wytrzymałościowego, czyli cardio. Odpowiadają za polepszenie kondycji i wydolności organizmu. Jednak ponadto ergometry wioślarskie rozwijają szereg innych parametrów. Przy tym doskonale modelując sylwetkę. Ćwiczenia na tego typu urządzeniach doskonale angażują do pracy prawie całe ciało. Pracują nogi, ręce, brzuch oraz plecy. Rozwijamy więc jednym ćwiczeniem takie mięśnie jak: dwugłowy uda, czterogłowy uda, mięsień piszczelowy, łydki, mięsień pośladkowy, triceps, biceps, mięśnie przedramion, mięśnie naramienne, mięśnie boczne tułowia, mięśnie grzbietu oraz brzuch. Jest więc to naprawdę doskonałe ćwiczenie, by zaangażować prawie wszystkie nasze mięśnie do pracy. Dlatego też coraz częściej ergometry wioślarskie są używane jako przyrządy do treningu, a nie tylko do samej rozgrzewki. Spędza się na nich coraz więcej czasu, ćwicząc coraz bardziej regularnie, bo efekty jakie przynoszą są zdumiewające.

Przeciwwskazania

Z racji angażowania całego ciała, niestety są grupy dla których ergometry wioślarskie nie są wskazane. Są to osoby z bólami kręgosłupa oraz problemami z dyskiem. W mniejszym stopniu bólami bioder oraz dużymi wadami postawy. Duże znaczenie ma tutaj poprawne wykonywanie ruchów. Jeśli nauczymy się dobrze korzystać z wioślarza, a nasza postura i ruchy będą prawidłowe, nie mamy czego się obawiać. Z ćwiczeń będziemy czerpać same korzyści.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Ergometry wioślarskie możemy podzielić na kilka grup:

  • ergometry mechaniczne,
  • ergometry magnetyczne,
  • ergometry powietrzne,
  • ergometry wodne.

Dysponując małym budżetem możemy nabyć ergometr mechaniczny, który to wiosła ma umiejscowione po bokach. Do ćwiczeń wykorzystuje masę ciała użytkownika. Jest stosunkowo mały i łatwy do złożenia. Minusem jest jego głośność oraz to, że nie zapewnia więcej funkcji treningowych i ma ubogi w parametry wyświetlacz.

Kolejną grupą są ergometry magnetyczne. Cena za nie jest wyższa, ale również możliwości treningowe oferowane przez nie są większe. Wyglądem przypomina już ergometry wioślarskie znajdujące się na siłowni. Składa się na nie ruchome siedzisko, wyświetlacz oraz regulacja oporu. Nie są one tak głośne i są w miarę przyzwoitą propozycją dla początkujących, bądź ćwiczących rekreacyjnie osób.

Ostatnie są ergometry powietrzne i wodne. Najdroższe, ale jednocześnie najlepsze. Trenują na nich profesjonaliści oraz osoby trenujące wyczynowo. To te ergometry znajdują się na siłowniach. Są wyjątkowo ciche, a trening na nich to czysta przyjemność. Mniejsze i łatwiejsze do schowania od rowerka, a do tego trening na nich jest dużo bardziej efektywny. Coraz częściej z uwagi właśnie na ich parametry są kupowane do domów. Doskonałą propozycją może być wioślarz wodny ROW HX. Jest zaawansowany technologicznie, a jednocześnie jego elegancka konstrukcja doskonale wkomponuje się do każdego domu. Można go również przechowywać w pionie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić dużo miejsca. Możemy zdecydować się też na tańsze modele, jeśli wygląd nie ma dla nas takiego znaczenia. Szeroka oferta ergometrów jest dostępna na life-fitness.pl.

Niezależnie od tego na jaki model się zdecydujemy to nasze samopoczucie oraz ciało skorzysta na tym. Zacznijmy ćwiczyć i korzystać z dobroci jakie oferują nam ergometry wioślarskie już dziś.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%