Zamknij

Niezbędne wyposażenie w pralni chemicznej

14:54, 11.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:54, 11.06.2021

Pomimo trwającej od wielu miesięcy pandemii zapotrzebowanie na usługi kompleksowego odświeżania wyrobów tekstylnych wciąż jest w Polsce bardzo wysokie. Polacy chętnie oddają brudne ubrania w ręce specjalistów, oszczędzając w ten sposób czas i zyskując wygodę na co dzień. Coraz więcej osób zamiast tracić czas na pranie i prasowanie w domu woli skorzystać z usług świadczonych przez profesjonalne pralnie wodne i chemiczne. Dynamicznie rozwijająca się branża pralnicza nie zwalnia tempa, a nowe punkty usługowe przyjmują się w kolejnych polskich miastach. Rynek usług pralniczych niewątpliwie ma przed sobą bardzo korzystne perspektywy, w związku z czym coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o uruchomieniu własnej pralni. O sukcesie takiego przedsięwzięcia decyduje co najmniej kilka czynników, m.in. dobór odpowiedniego wyposażenia. W dalszej części artykułu omówimy, jakie maszyny i urządzenia powinny znaleźć się w profesjonalnej pralni chemicznej.

Na czym polega pranie chemiczne?

Omawiając kwestię wyposażenia lokalu przeznaczonego na pralnię chemiczną warto na samym początku wyjaśnić, na czym właściwie polega sam proces takiego czyszczenia. W przeciwieństwie do pralni wodnych, w których stosuje się tradycyjne pranie na mokro, punkty usługowe wyspecjalizowane w praniu chemicznym oferują czyszczenie odzieży na sucho, tj. bez użycia wody. Zamiast niej do wywabiania plam stosuje się tutaj specjalne substancje zwane rozpuszczalnikami chemicznymi. Używane w tej metodzie środki piorące szybko i skutecznie rozpuszczają wszelkie plamy, błyskawicznie wnikając w głąb tkaniny i nie pozostawiając przy tym żadnego zapachu, zagnieceń ani załamań na ubraniach. Pranie chemiczne znacznie usprawnia czyszczenie najtrudniejszych zabrudzeń i jest całkowicie bezpieczne dla materiałów.

Agregat chemiczny do pralni

Maszyną, bez której nie mógłby odbywać się proces czyszczenie chemicznego, jest specjalny agregat piorąco-suszący. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie składające się z kilku elementów. Najważniejszą częścią maszyny jest ruchomy bęben, w którym umieszcza się przygotowany uprzednio wsad. Zasadnicza część procesu czyszczenia polega na zalaniu bielizny roztworem rozpuszczalnika. Substancja oddziałuje na brud, a następnie jest odprowadzana do destylatora i oczyszczana. Agregat chemiczny działa w obiegu zamkniętym, dzięki czemu do otoczenia nie przedostają się żadne trujące opary. Oczyszczony rozpuszczalnik może być ponownie użyty w kolejnym cyklu czyszczenia. Nowoczesne agregaty chemiczne to urządzenia wydajne, energooszczędne i ekologiczne. Wykorzystywane obecnie rozpuszczalniki uznawane są za przyjazne dla środowiska. Są one znacznie mniej toksyczne, a często też dużo łatwiej biodegradowalne.

Urządzenia do prasowania

Końcowym etapem prac w pralni chemicznej jest prasowanie ubrań. Nieodzowny element każdej pralni zajmującej się czyszczeniem chemicznym stanowią wyspecjalizowane maszyny przystosowane do prasowania dużej ilości tekstyliów. Sama czynność prasowania może odbywać się na stołach lub w kabinach detaszerskich. Coraz więcej firm decyduje się jednak na zastosowanie bardziej nowoczesnego rozwiązania, jakim są tzw. manekiny formujące. Manekin do prasowania jest niezbędny do tego, by szybko i efektywnie wykończyć odzież oraz bieliznę fasonowaną. Prasowanie przy użyciu manekinów odbywa się znacznie szybciej niż za pomocą tradycyjnych stołów prasowalniczych. Aby proces usuwania zagnieceń przebiegał sprawnie, konieczne jest zastosowanie profesjonalnych wytwornic pary wodnej. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta: wytwornica pobiera wodę, którą następnie podgrzewa do wysokiej temperatury. Otrzymana w ten sposób para wodna jest wykorzystywana do prasowania. Warto dodać, że wytwornica pary może współpracować też z suszarką, żelazkiem czy pralnico-wirówką. Szczególnym typem maszyny prasowalniczej stosowanej w pralniach chemicznych jest magiel przemysłowy. To nowoczesne, solidne i niezawodne urządzenie przeznaczone do prasowania płaskich wyrobów włókienniczych. Magiel przemysłowy charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością, dzięki czemu znacznie zwiększa zdolność przerobową pralni chemicznej. Profesjonalne magle przemysłowe posiadają wbudowaną jednostkę sterującą, automatycznie dostosowującą parametry pracy urządzenia do wymagań konkretnego asortymentu. Jeżeli zaciekawił cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat technologii prasowania za pomocą magli, odsyłamy cię do lektury bardzo ciekawego artykułu na stronie www.kannegiesser.pl/maszyny/magle/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%