Zamknij

Co trzeba wiedzieć o pierwszej pomocy na drodze?

11:55, 17.05.2021 r. Aktualizacja: 11:56, 17.05.2021
Skomentuj

Wszyscy doskonale wiemy, że przewidzieć przyszłości po prostu się nie da, dlatego poruszając się w ruchu drogowego, musimy być przygotowani na wszelkie sytuacje. Każdy kierowca może być uczestnikiem lub też świadkiem wypadku samochodowego, czy też motocyklowego, co wiąże się z koniecznością udzielenia pomocy wszystkim poszkodowanym. Szybka reakcja oraz trzeźwe myślenie może sprawić, że będziemy w stanie ocalić zdrowie, a nawet życie jednemu z uczestników wypadków. O jakich aspektach pierwszej pomocy na drodze musimy pamiętać?

Co warto wiedzieć na temat pierwszej pomocy?

Mało kto wie, jednak udzielenie pierwszej pomocy osobie, która znalazła się w niebezpieczeństwo utraty zdrowia, czy też życia to prawny obowiązek wszystkich z nas. W związku z tym bez względu na to, czy prowadzimy samochód Hyundai i20, motocykl Kawasaki, czy też wyszliśmy rano do sklepu po bułki, w przypadku, gdy widzimy zagrożenie zdrowia jednego z uczestników ruchu, musimy udzielić mu pomocy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby być pewnym co do swoich umiejętności oraz wiedzy, dzięki czemu będziemy w stanie ratować poszkodowanych. O czym należy pamiętać?

Pierwszy krok, czyli zabezpieczenie miejsca wypadku

W przypadku, gdy jesteśmy kierowcą samochodu, należy zaparkować go w bezpiecznej odległości od miejsca zdarzenia. Kiedy już to zrobimy, konieczne jest założenie kamizelki odblaskowej oraz zwrócenie szczególnej uwagę na pojazd, który brał czynny udział w wypadku. Jakie kroki należy podjąć? Należy włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy. Należy to zrobić w odpowiedniej odległości, która będzie znajdowała swoje odzwierciedlenie w średniej drodze hamowania. Na tym jednak nie koniec, jeśli pora dnia, czy też warunki atmosferyczne nie należą do zbytnio korzystnych, warto zapewnić dodatkowe oświetlenie. Po dokładnej ocenie sytuacji możemy podejść do uszkodzonego pojazdu. Kiedy już to zrobimy, należy wyłączyć w nim silnik, a także zaciągnąć ręczny hamulec. W przypadku, gdy zauważymy dym unoszący się w okolicach maski, należy koniecznie przygotować kilka gaśnic.

Kroki drugi, czyli ewakuacja poszkodowanych

Kiedy miejsce wypadku zostanie przez nas rzetelnie zabezpieczone, konieczne jest ustalenie zarówno liczby, jak i stanu poszkodowanych. Nikt z nas nie jest lekarzem, jednak jesteśmy w stanie zweryfikować, czy poszkodowani są przytomni, a jeśli tak, w jakim są stanie. W przypadku, gdy to ustalimy, konieczne jest wezwanie specjalistycznej pomocy. W czasie rozmowy należy przekazać tak dużo informacji, jak to możliwe. Jeśli jednak na miejscu zdarzenia są świadkowie, czy też przechodnie, warto poprosić, aby to oni wezwali pomoc. Tym samym my będziemy w stanie zaopiekować się poszkodowanymi. W przypadku, gdy pojazd może się przewrócić, czy też zsunąć z mostu, należy jak najszybciej ewakuować wszystkich uczestników wypadku. Na samym początku konieczne jest zajęcie się tymi, którzy ponieśli największe obrażenia, jednak mają realne szanse na przeżycie. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, aby być bardzo ostrożnym, gdyż poszkodowani najpewniej będą mieli uszkodzenia wielonarządowe. 

Kroki trzeci, czyli pierwsza pomoc

Kiedy ewakuacja dobiegnie końca, a wszyscy poszkodowanie zostaną ułożeni w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia, będziemy mogli zająć się najgroźniejszymi obrażeniami. W przypadku, gdy będziemy mieli do czynienia z krwotokiem, należy ucisnąć fragment krwawiącego miejsca. Konieczne jest również udrożnienie dróg oddechowych za sprawą pochylenia głowy. Jeśli zauważmy mniejsze skaleczenia, możemy je opatrzyć. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli nie istnieje ryzyko zagrożenia życia, należy udzielać pomocy bez zmieniania pozycji ciała poszkodowanych. Nie bez znaczenia jest również ochrona przed zimnem, która nieraz okazuje się zbawienna.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%