Zamknij

Home office latem? Sprawdź, co pomoże przetrwać upał w mieszkaniu

12:00, 02.04.2021 r. Aktualizacja: 12:00, 02.04.2021
Skomentuj

Choć obecnie jesteśmy świadkami 3 fali pandemii koronawirusa Covid-19, epidemiolodzy coraz częściej przyznają, że prawdopodobnie niedługo będzie mierzyć się z 4 falą, wywołaną chociażby przez brazylijską odmianę wirusa. Na powrót do codzienności sprzed pandemii, w tym pracy w biurze, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Warto więc oswajać się z myślą o lecie spędzonym w domowym biurze. Jak przygotować się na home office, gdy za oknem upały? Sprawdź 5 polecanych sposobów.

5 sposobów na upał w mieszkaniu

1. Klimatyzator przenośny

Mieszkasz w bloku, kamienicy czy budynku wielorodzinnym? Klimatyzacja domowa to najlepsze rozwiązanie systemowe, gdy porównamy efekty działania do kosztów i wysiłku, jakie musimy ponieść. Zwłaszcza, gdy mówimy o klimatyzatorach przenośnych. Urządzenia te pozwalają szybko i tanio uzyskać kontrolę nad temperaturą w naszych pomieszczeń. Za sprawą pilota lub aplikacji mobilnej możemy coraz częściej ustawić dokładnie taką wartość temperatury, w jakiej czujemy się najlepiej.

Olbrzymią zaletą klimatyzatora przenośnego jest jego prosty, błyskawiczny montaż. W odróżnieniu od stacjonarnych, naściennych jednostek, nie musimy wiercić i kuć w ścianach, a jedynie postawić urządzenie na dowolnym fragmencie podłogi (w miarę blisko okna) i podłączyć sprzęt do prądu.

Każdy klimatyzator przenośny posiada bowiem rurę wyrzutową, przez którą oddaje ciepłe powietrze z pomieszczenia poza budynek. Jest ona konieczna do prawidłowej wymiany powietrza, a jej funkcję można porównać chociażby do kratki w lodówkach.

Minusem rury wyrzutowej jest niezbyt atrakcyjna estetyka. Plusem zaś brak konieczności montażu jednostki zewnętrznej, która generuje uciążliwy dla sąsiadów hałas oraz wymaga zgód administracyjnych na zmiany w elewacji budynku.

Klimatyzatory przenośne różnią się ceną, jak i oferowanymi parametrami. Podstawowym kryterium doboru urządzenia powinien być metraż, którym dysponujemy. Oprócz tego na ostateczną cenę wpływ mają też zastosowane funkcje oraz renoma producenta. Pomocny w wyborze właściwego urządzenia może być ranking na https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne-ranking/

2. Rozważne wietrzenie mieszkania

O ile zimą czy wiosną, możemy wietrzyć mieszkanie, kiedy chcemy i jak chcemy, o tyle w obliczu upałów, jest to odrobinę trudniejsze. Należy bowiem uwzględnić położenie pomieszczeń względem stron świata. Rano otwierajmy okna w pomieszczeniach zlokalizowanych od strony zachodniej, popołudniu i wieczorem zaś od wschodniej.

W razie potrzeby, posiłkujemy się również np. uchyleniem drzwi na chłodną klatkę schodową. Zaleca się również krótkie, acz intensywne, np. 10-minutowe wietrzenie przy maksymalnie otwartych oknach, aniżeli długotrwałe otwieranie okien.

3. Rolety zewnętrzne

W odróżnieniu od wyżej wymienionych rozwiązań do wnętrz, rolety zewnętrzne istotnie chronią przed ciepłem, nie dopuszczając promieni słonecznych choćby do kontaktu z szybą. Wykonane z aluminiowych profili z pianką poliuretanową mocowane są na zewnątrz w specjalnej skrzynce lub komorze w nadprożu okiennym. Plusem rolet zewnętrzny jest ich uniwersalny całoroczny charakter. Minusem ciemność, która zapada w pomieszczeni po ich zasłonięciu

4. Rolety i zasłony wewnątrz mieszkania

Jedno z najstarszych rozwiązań, znane choćby jeszcze z mieszkań naszych dziadków i rodziców. Żaluzje, rolety czy zasłony wewnątrz mieszkania chronią przed słońcem, ale nie do końca przed ciepłem. Szkło szyb okiennych kumuluje bowiem ciepło słoneczne, oddając je szybko do pomieszczenia.

Rozwiązanie to będzie więc mniej skuteczne, choć jeśli nie walczymy na co dzień z  dużymi zyskami ciepła, może okazać się wystarczające.

5. Przeciwsłoneczne folie na okna

Nie należy ich mylić z tanimi foliami aluminiowymi, który widzimy często w oknach. Montowane na zewnątrz lub w środku mieszkań, specjalne folie ochronne posiadają cienką warstwę metaliczną, która odbija promieniowanie podczerwone. Rozwiązanie to widzimy również w galeriach handlowych czy biurowcach.

Tam wykorzystywane są tzw. lustrzane folie, dzięki którym szklana elewacja budynku zachowuje się jak lustro odbijające promienie słoneczne. W zależności od wybranych rodzajów folii, stopień przejrzystości opisywanych folii może być różny. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SabinaSabina

0 0

Jeśli szukacie sprawdzonych zasłon okiennych to polecam przede wszystkim te od firmy Roltex z Wrocławia. Sprawdzają się idealnie w każdym pomieszczeniu. 13:21, 26.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%