Zamknij
REKLAMA

Jak zacząć samodzielną księgowość?

15:37, 26.03.2021 | r.
Skomentuj

Samodzielna księgowość może być sporym wyzwaniem dla przedsiębiorcy, który właśnie założył firmę i uczy się wszystkiego od podstaw lub dotychczas powierzał obowiązek rozliczeń komuś innemu. Przydałby mu się doradca… A co, jeśli doradców będzie trzech?

Ale po kolei – księgowość od strony formalnej. Jeśli do tej pory za kwestie finansowe odpowiadała zewnętrzna firma, jednak zrezygnowałeś z jej usług, musisz najpierw zaktualizować wpis do CEIDG. Na złożenie wniosku o zmianę danych masz 7 dni od momentu zmiany sposobu rozliczeń. W dokumencie wystarczy zostawić puste pole tam, gdzie dotychczas znajdowały się informacje o podmiocie odpowiedzialnym za księgowość. Jeżeli natomiast chcesz się osobiście zająć rozliczeniami od samego początku prowadzenia działalności, wybierasz tę opcję w formularzu CEIDG.

Przeszkodą na drodze do niezależności w dokonywaniu rozliczeń może być myśl, że popełnisz poważny błąd (który będzie cię dużo kosztował) lub obawa, czy poradzisz sobie z opanowaniem wszystkich pojęć związanych z księgowością. Przygotowanie do wykonywania nowych obowiązków zajmuje też wiele czasu. W tym momencie mogą pojawić się u ciebie wątpliwości, czy samodzielna księgowość była dobrym wyjściem.

Ułatwieniem w prowadzeniu księgowości we własnym zakresie może być korzystanie z programu Streamsoft Firmino. Zaczyna się od rejestracji na stronie firmino.pl/ksiegowosc-online/. Wpisujesz tylko imię, nazwisko i NIP firmy, a resztę potrzebnych danych program pobierze z bazy Głównego Urzędu Statystycznego.

Następny krok to uruchomienie modułu „Księgowość Online”. I tu do gry wkraczają trzej doradcy: pierwszy, tzw. doradca startu, pomoże przenieść dane z biura rachunkowego lub innego systemu. Oprogramowanie do księgowości internetowej będzie prowadzić użytkownika także przez proces rozliczeń w firmie. Doradca wprowadzania kosztów usprawni z kolei przygotowywanie faktur kosztowych – musisz jedynie podać, czego dotyczy faktura. Trzeci wirtualny doradca wesprze cię przy zamykaniu miesiąca, czyli wyliczaniu podatków i składek ZUS oraz wygeneruje deklaracje VAT. Co więcej, przypomni też o terminie rozliczenia podatku.

Program Streamsoft Firmino daje możliwość prowadzenia księgowości w chmurze. To oznacza, że potrzebujesz jedynie urządzenia z dostępem do internetu, by mieć dostęp do dokumentacji rachunkowej.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%