Zamknij

Wszystko co musisz wiedzieć o przelewie wierzytelności

09:40, 15.02.2021 r. Aktualizacja: 09:41, 15.02.2021
Skomentuj materiał partnera materiał partnera

Powierniczy przelew wierzytelności jest działaniem, które łączy windykację z cesją umowy. Jest to tzw. umowa nienazwana, ponieważ nie znajdziemy jej w przepisach prawnych. Co tak właściwie oznacza ona w praktyce?

  1. Powierniczy przelew wierzytelności – co to jest?
  2. Jakie są korzyści dla pierwotnego wierzyciela?
  3. Jakie są korzyści z umowy powierniczego przelewu wierzytelności?

W poniższym artykule znajdziesz dokładne wytłumaczenie tego zagadnienia.

Powierniczy przelew wierzytelności – co to jest?

Jak wspomnieliśmy na początku, powierniczy przelew wierzytelności łączy zwykłą cesję z windykacją. Nie dochodzi w nim do sprzedaży określonej wierzytelności, lecz do jej przelewu. Przelew ten nie oznacza nic innego, jak zlecenie windykacji należności wraz z przeniesieniem praw przysługujących wierzycielowi, na windykatora. Miejscem, w którym można uzyskać poradę i pomoc z zakresu tej tematyki, jest strona https://faktoria.pl.

Jakie są korzyści dla pierwotnego wierzyciela?

W ramach tej umowy powiernik, czyli firma windykacyjna, działa we własnym imieniu, lecz w interesie zleceniodawcy. Względem dłużnika oraz osób trzecich, powiernik występuje w charakterze nowego wierzyciela. Ma on niezbędną cesję wierzytelności, przez co nie musi przedstawiać żadnego dodatkowego upoważnienia czy pełnomocnictwa. To z kolei przyspiesza pracę, a także ją ułatwia- szczególnie mediatorom oraz prawnikom. Więcej szczegółów odnośnie tego zagadnienia można znaleźć na stronie: https://faktoria.pl/porada/powierniczy-przelew-wierzytelnosci.

Jakie są korzyści z umowy powierniczego przelewu wierzytelności?

Głównym atutem powierniczego przelewu wierzytelności jest fakt, iż powiernik, który ujawnia się wobec dłużnika, może pełnić także rolę mediatora. Może to pomóc dłużnikowi w uporaniu się z własnymi emocjami, które są związane z powstaniem długów.

Kolejnym udogodnieniem jest to, że powiernik, który zawodowo zajmuje się dochodzeniem roszczeń, a więc kancelaria prawna lub firma windykacyjna, może kierować do właściwego sądu powództwa o zapłatę, a to ma duże znaczenie w całym procesie. Dodatkowo firma windykacyjna, pełniąca rolę powiernika, nie musi w żadnej sposób odnosić się do relacji pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Warto mieć na uwadze, że zawarcie umowy powierniczego przelewu wierzytelności nie ma wpływu na uprawnienia wierzyciela, które są związane z wpisaniem wierzytelności w koszty uzyskania przychodów, z których będzie mógł korzystać, gdy zajdą okoliczności przewidziane w prawie podatkowym. 

undefined

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RonRon

0 0

Jeśli szukacie firmy windykacyjnej, która odzyska dla was wszystkie pieniądze to polecam kontakt z ICG-Group z Głogowa. Mają wieloletnie i międzynarodowe doświadczenie. 09:53, 02.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%