Zamknij

Formalności do rozwodu. Wiesz, o co musisz zadbać?

21:08, 18.01.2021 r. Aktualizacja: 21:08, 18.01.2021
Skomentuj fot. Pixabay.com fot. Pixabay.com

Gdy sprawy w naszym małżeństwie nie idą w takim kierunku, jak byśmy chcieli, a ponadto doszło już do całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego, małżonkowie mają prawo do tego, aby wnieść pozew o rozwód. Sprawa rozwodowa w sądzie to jedyny sposób na to, aby w skuteczny sposób zakończyć swój związek małżeński. Istnieją dwa rodzaje rozwodów: rozwód bez orzekania o winie (wybierany najczęściej) oraz rozwód z orzekaniem o winie (wybierany zdecydowanie rzadziej). Aby móc się rozwieść, w pierwszej kolejności trzeba złożyć w odpowiednim sądzie komplet dokumentów. Oto artykuł, w którym tłumaczymy, jakie formalności należy spełnić, by móc się rozwieść. Zapraszamy do lektury.

Formalności do rozwodu - co musi zawierać pozew?? 

Pozew do sądu o rozwód to najważniejszy dokument, który należy złożyć, gdy chcemy uzyskać rozwód. Najważniejsze jest to, aby zamieścić w pozwie informację na temat tego, czy powód chce, aby był to rozwód z orzekaniem o winie czy bez. Zdecydowanie krócej trwają sprawy, w których nie ma orzekania o winie. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie uzyskanie rozwodu może zająć nawet kilkanaście rozpraw. Co powinien zawierać wzór pozwu rozwodowego

W pozwie o rozwód z orzekaniem o winie trzeba zawrzeć szereg informacji na temat okoliczności, które wskazują na pełną winę pozwanego lub pozwanej strony. Taką okolicznością może być zdrada, przemoc domowa, uzależnienie i szereg innych tego typu czynników. Warto również załączyć do pozwu konkretne dowody, które będą wskazywały na niezaprzeczalną winę współmałżonka. Takim dowodem mogą być zdjęcia, bilingi telefoniczne, kopie SMS-ów, maili. Jeśli chodzi o przemoc domową, to dobrym dowodem byłaby obdukcja oraz kopia dokumentów potwierdzających założenie ofierze niebieskiej karty. W pozwie o rozwód z orzekaniem o winie należy także wskazać świadków, którzy są gotowi zeznawać przeciwko pozwanej lub pozwanemu.? 

Ile kosztuje złożenie pozwu do sądu o rozwód?? 

Gdy decydujemy się na złożenie do sądu pozwu o rozwód, musimy pamiętać o tym, że wiąże się to z koniecznością uiszczenia określonej opłaty. Warto wiedzieć, że wysokość opłaty za złożenie pozwu jest taka sama bez względu na to, czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie czy bez. Opłata sądowa za złożenie pozwu o rozwód wynosi 600 złotych. Opłatę można uiścić osobiście w kasie banku bądź zdalnie poprzez przelew bankowy na numer konta bankowego wskazany na stronie internetowej sądu.? 

Jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji materialnej, przysługuje nam prawo do tego, aby zawnioskować o zwolnienie ze wspomnianej opłaty. Oprócz tego, gdy ma miejsce rozwód z orzekaniem o winie, po zakończeniu sprawy całą opłatę musi uiścić strona przegrana. Z kolei przy rozwodzie bez orzekania o winie sąd zwraca powodowi (lub powódce) połowę wpłaconej kwoty, tj. 300 złotych.? Drugą połowę opłaty każda ze stron uiszcza w równych częściach, a więc po 150 złotych.? 

Gdzie złożyć pozew o rozwód?? 

Pozew o rozwód oraz wszystkie załączniki można złożyć osobiście w sądzie lub wysłać je pocztą. Gdy dokumenty dotrą do sądu, są one następnie przesyłane przez pracowników sądu do pozwanego lub pozwanej. Do którego sądu trzeba złożyć dokumenty rozwodowe? Takie pytanie zadaje sobie sporo osób myślących o rozwodzie.? 

Warto wiedzieć, że papiery rozwodowe należy zanieść do sądu okręgowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania (wspólnego dla obu małżonków). W przypadku, gdy adres ten nie jest już aktualny, wtedy dokumenty należy złożyć w sądzie okręgowym właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania osoby pozwanej.? 

Są sytuacje, w których współmałżonek nie posiada wiedzy na temat adresu zamieszkania drugiego małżonka. Wtedy składa się pozew o rozwód do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania powoda lub powódki.? 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%