Zamknij
REKLAMA

W jakich krajach trzeba mieć winietę?

10:25, 27.10.2020 | r.
Skomentuj materiał partnera

W wielu krajach Europejskich obowiązują opłaty za przejazd autostradą lub trasami szybkiego ruchu. W zależności od lokalizacji, płatności dokonuje się w wyznaczonych do tego punktach lub przez zakup winiety. Planując więc dalszą podróż powinieneś sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danym kraju. Dzięki temu unikniesz problemów oraz zorganizujesz trasę tak, aby była dla Ciebie najkorzystniejsza. Co powinieneś wiedzieć o winietach?

Do czego służy winieta?

Korzystanie z płatnych dróg nakłada na Ciebie obowiązek uregulowania stosownej kwoty. Jeżeli więc wybierasz się w podróż swoim autem po krajach Europy, musisz wcześniej sprawdzić, które odcinki drogi są płatne. Czasami może okazać się tak, że bardziej opłaca się wydłużyć trasę i przejechać bezpłatnymi drogami. Ceny winiet w poszczególnych krajach mogą być dość wysokie i wymagają sporych nakładów finansowych.

Winieta to nic innego jak dowód uiszczenia opłaty za przejazd płatną trasą. Taki system poboru należności stosowany jest obecnie w 8 krajach Europy, natomiast w pozostałych państwach, kwotę uiszcza się w punkcie poboru opłat. Tradycyjna winieta ma postać naklejki, którą musisz uzupełnić numerem rejestracyjnym auta. W niektórych lokalizacjach dostępne są winiety elektroniczne, które kupuje się w internecie.

W jakich krajach wymagane są winiety?

Poruszanie się po autostradach i trasach ekspresowych może znacznie skrócić czas podróży. Gwarantuje również dużo większy komfort nie tylko dla kierowcy, ale także pasażerów. Omijając płatne odcinki możesz trafić na drogi w złym stanie i o utrudnionej trasie przejazdu. Mogą one być niebezpieczne, zwłaszcza gdy poruszasz się nimi po raz pierwszy. Warto więc wykupić winiety na autostrady, aby podróż przebiegła sprawnie i wygodnie. W jakich krajach obowiązuje taki system płatności i z jakim kosztem musisz się liczyć?

  • Austria – w tym przypadku masz do wyboru naklejki lub winiety elektronicznej. Za 10 dni zapłacisz 42 zł, 2 miesiące 121 zł, natomiast koszt winiety rocznej to 403zł.
  • Bułgaria – obowiązują jedynie naklejki, a opłatom podlega nie tylko przejazd przez autostrady, ale przez wszystkie drogi poza terenem zabudowanym. Do wyboru masz winiety na weekend (23zł), 7 dni (34zł), 1 miesiąc (68zł), 3 miesiące (122zł), rok (192zł).
  • Czechy – koszt poszczególnych winiet to 13zł (10 dni), 70 zł (1 miesiąc), 240zł (rok). Winietę kupisz jedynie w wersji tradycyjnej.
  • Rumunia – w tym kraju dostępne jest tylko elektroniczny system poboru opłat. Ceny winiet prezentują się następująco: 7 dni – 13zł, 1 miesiąc – 31zł, 3 miesiące – 57zł, rok – 124zł.
  • Słowacja – winietę wykupisz jedynie online i zapłacisz za nią 44 zł za 10 dni, 62 zł za 1 miesiąc oraz 221zł za 1 rok.
  • Słowenia – do wyboru masz winietę 7-dniową za 66zł, miesięczną za 133 zł lub roczną za 486 zł. Obowiązuje forma elektroniczna.
  • Szwajcaria – to jedyny kraj, który oferuje jeden rodzaj winiety. Decydując się na przejazd płatną trasą, musisz od razu wykupić naklejkę na cały rok za 163zł. Nie ma możliwości opłacenia winiety online.
  • Węgry – dostępna jest forma elektroniczna winiet 7-dniowych (45zł), miesięcznych (61zł), rocznych(552zł).

Oprócz winiet na niektórych odcinkach drogi obowiązują dodatkowe opłaty. Musisz je uiścić osobno w wyznaczonych do tego punktach. Winiety w formie naklejki dostępne są niemalże na każdej stacji benzynowej i w sklepach w obrębie płatnych autostrad.

Co grozi za brak winiety?

Jeżeli nie dokonałeś stosownej opłaty, musisz się liczyć z możliwością nałożenia wysokiego mandatu. Możesz go dostać podczas kontroli drogowej lub zostanie wysłany do Ciebie pocztą. Autostrady są monitorowane, dlatego nie możesz liczyć, że uda Ci się bezkarnie przejechać bez winiety. Ponadto poruszając się za granicą, musisz pamiętać również o posiadaniu ważnego ubezpieczenia OC. Za jego brak grożą dotkliwe kary finansowe, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych!

 Przed wyruszeniem w dalszą podróż sprawdź, czy posiadasz komplet dokumentów oraz wykup winietę, aby uniknąć stresujących sytuacji.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA