Zamknij
REKLAMA

Czym jest JPK VAT i kiedy zacznie obowiązywać

21:37, 04.09.2020 | r.
Skomentuj

Od lipca 2020 roku będą obowiązywały nowe zasady kontroli podatkowej. Przepisy zobowiązują podatników do generowania i przesyłania w wersji elektronicznej Jednolitego Pliku Kontrolnego, w skrócie JPK VAT. Dokument ten ma zastąpić dotychczasowe deklaracje, co będzie przekładać się na szybsze rozliczenie podatku, a także jaśniejsze zasady kontroli. Wprowadzenie JPK_VAT wymusza jednak pewne zmiany w księgowości firmy. Od kiedy będą one obowiązywać?

Rozliczenie podatku VAT

Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest rozliczenie się z urzędem skarbowym. Rozliczeń należy dokonywać w ustalonym przez prawo czasie i na właściwych drukach. W 2020 roku przedsiębiorców czekają duże zmiany związane z rozliczeniem podatku VAT. Ustawodawca zdecydował o wycofaniu dotychczasowych deklaracji i zastąpienie ich jednym dokumentem JPK VAT. Jest to elektroniczny plik, który składa się z dwóch części - obejmuje ewidencje VAT, jak i deklaracje VAT.

Kto musi złożyć JPK VAT?

Swoim zakresem obejmą one wszystkich przedsiębiorców będących na VAT-cie niezależnie od wielkości firmy czy branży jej działania. Rozliczenie VAT za pomocą pliku JPK będzie obowiązywało wszystkich czynnych podatników VAT za okres od 1 lipca 2020 roku. Od tego terminu całkowicie wycofane będą deklaracje VAT-7 i VAT-7K.

 Jak przygotować plik JPK VAT?

Wprowadzenie pliku JPK_VAT oznacza dla przedsiębiorców wiele zmian w zakresie prowadzenia księgowości. Konieczne staje się dostosowanie programu księgowego do nowej formy rozliczenia VAT np https://wfirma.pl/generuj-i-wysylaj-jpk-v7.  Nową deklaracje będzie można bowiem generować i przesyłać tylko elektronicznie. Czas na przygotowanie JPK VAT podatnicy będą mieć do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku, jeśli dzień rozliczenia wypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy czas zostanie przedłużony do pierwszego dnia roboczego po nim. W przypadku JPK VAT obowiązują dwa warianty:

  • JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i
  • JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

Nowa struktura JPK składa się z danych identyfikujących podatnika i urząd skarbowy, a także danych dotyczących dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK VAT musi odzwierciedlać dane, które znajdują się w ewidencji zakupu i sprzedaży. Dane potrzebne do generowania pliku JPK VAT pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych.

Pomocne rozwiązania w księgowości wfirma.pl

Programy finansowo-księgowe stanowią nieocenioną pomoc przy przygotowywaniu pliku JPK VAT. To z nich zaczytywane są dane, które pozwolą na przygotowanie deklaracji. Pozwalają one również automatycznie przesłać przygotowany JPK VAT do Ministerstwa Finansów. Co ważne, księgowe programy online umożliwiają również podpisanie dokumentu na jeden z trzech możliwych sposobów – profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, danymi autoryzującymi. Za pomocą firmowego programu księgowego można również składać korekty JKP VAT. Korzystanie z księgowych programów online pomoże samodzielnie przygotować rozliczenia VAT bez pomocy księgowej. Jak to zrobić? Dowiedz się jak generować JPK_VAT z wfirma.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Claudia KleinClaudia Klein

0 0

Witam i witam w Spotlight Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym.

Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | [email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.

Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych.

Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny.

Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz.

Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | [email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 |

Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę...

Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach! 23:28, 08.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%