Zamknij
REKLAMA

Upał w mieszkaniu? Jest na to sposób!

14:59, 09.08.2020 | r.
Skomentuj

Tego lata pogoda na Pomorzu Zachodnim jest nieprzewidywalna – od chłodnych, wietrznych dni po upały i gwałtowne burze. Kiedy termometry wskazują 30°C, przyjemnie jest wejść do chłodnego pomieszczenia, a upał zostawić za drzwiami. Jednym z najskuteczniejszych na to sposobów jest zakup klimatyzatora przenośnego.

Klimatyzator czy klimatyzer?

Można się zagubić w ilości dostępnych na rynku urządzeń chłodzących, a producenci nie ułatwiają zadania, bardzo często wprowadzając kupującego w błąd niewłaściwą nazwą.

Jak na pierwszy rzut oka rozpoznać, co jest klimatyzatorem? Klimatyzator przenośny musi być wyposażony w rurę wyrzutową. Jeśli jej nie ma – jest to klimatyzer (klimator). Więcej o tym, czy wybrać klimatyzator przenośny z rurą czy bez rurą znajdziesz tutaj: https://nachlodno.pl/poradnik/klimatyzator-przenosny-bez-rury-z-rura-czy-dwururowy/

Te nazwy są przez producentów używane wymiennie, ale są to zupełnie inne urządzenia:

  • Klimatyzator przenośny – urządzenie, które pobiera ciepłe powietrze, schładza je czynnikiem chłodniczym i oddaje do pomieszczenia. Ciepłe powietrze usuwane jest na zewnątrz budynku właśnie przez rurę wyrzutową.
  • Klimatyzer – jego działanie można porównać do nawilżacza, ponieważ chłodzi powietrze za pomocą wody. Ze względu na to, skuteczność klimatyzera jest duża niższa niż klimatyzatora.

Parametry klimatyzatora przenośnego

Chociaż klimatyzator ma za zadanie chłodzić, każdy z nas ma nieco inne wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o powierzchnię, którą chcemy schłodzić. 

Przed zakupem sprawdź porady ekspertów Nachlodno i pamiętaj o poniższych parametrach:

  • Moc chłodnicza

Do schłodzenia 1 m³ powietrza klimatyzator potrzebuje ok. 0,03 kW mocy chłodzącej. 

Sypialnia, w której chcesz umieścić klimatyzację ma 30 m² (przy standardowej wysokości 2,7 m)? 

Do obliczeń użyj równania: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW.

Powiększ wynik o 25% jeśli budynek, w którym mieszkasz nie jest odpowiednio izolowany lub jeśli okna wychodzą na południowy zachód.

  • Przepływ powietrza

Ten parametr wskaże Ci, jak szybko urządzenie będzie w stanie ochłodzić pomieszczenie. 

Najlepiej, by było to minimum 300 m³/h.

  • Czynnik chłodniczy

To związek chemiczny lub połączenie kilku związków. Jest dla klimatyzatora tym, co dla organizmu człowieka krew – bez czynnika urządzenie nie może działać, ponieważ odpowiada on za cały proces chłodzenia. 

Przed zakupem zwróć uwagę na to, jak czynnik chłodniczy wpływa na środowisko – obecnie najbardziej ekologiczny jest czysty propan (R290).

Korzystanie z klimatyzacji nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem finansowym. 

Stosunek jego wydajności do ceny jest zazwyczaj korzystny, a montaż można wykonać samodzielnie, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Klimatyzator mobilny to rozwiązanie dla każdego – dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych, ponieważ montując rurę wyrzutową w oknie lub drzwiach balkonowych, nie uszkadza się ścian.

Dodatkowo, niektóre modele to inwestycja całoroczna – nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają, wentylują i osuszają powietrze.

Najnowsze recenzje klimatyzatorów przenośnych, stworzone przez ekspertów, znajdziesz na stronie: https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne-ranking/.  

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA