Zamknij
REKLAMA

Kondensatory elektrolityczne tantalowe oraz aluminiowe

08:04, 19.06.2020 | r.
Skomentuj

Kondensatory są w układach elektrycznych elementami pasywnymi, które zaraz obok cewek oraz rezystorów tworzą podgrupę tak zwanych elementów biernych.

Kondensatory z tego tytułu są wykorzystywane w bardzo wielu różnych układach i instalacjach elektrycznych, stanowiąc jedne z częściej wykorzystywanych elementów w elektronice, bez których niemożliwa byłaby praca nawet najprostszego układu.

Choć znajdziemy kilka rodzajów kondensatorów, w tym kondensatory ceramiczne czy foliowe, jednymi z chętniej używanych są kondensatory elektrolityczne. Te właśnie dzielą się na dwa rodzaje: kondensatory tantalowe oraz aluminiowe. W tym artykule dowiesz się więcej o każdym z rodzajów kondensatorów elektrolitycznych, a także przybliżymy Ci budowę kondensatorów w ogóle.

Kondensatory elektrolityczne

Tego typu kondensatory wykorzystywane są na szeroką skalę, przede wszystkim ze względu na fakt, ze cechuje je większa pojemność, niżeli kondensatory innego typu. Dzieje się tak dlatego, że izolatorem jest w tym wypadku elektrolit, czyli materiał, którego właściwości umożliwiają pozyskanie dużej pojemności, przy relatywnie niewielkich rozmiarach samego kondensatora.

Kondensatory tantalowe

Są to kondensatory elektrolityczne, których elektrody wykonane są z tantalu – materiału trwałego i stabilnego. Kondensatory tantalowe potrafią magazynować wiele energii, przy czym są one niewielkich rozmiarów, co oczywiście pozytywnie wpływa na ich użycie. Często, tego typu kondensatory znajdziemy w układach lotniczych wojskowych, implantach medycznych, itp. Osiągają one pojemność do 1-2,2 µF do napięcia w graniach 50 V. Dielektrykiem, czyli izolatorem jest w tym wypadku pięciotlenek tantalu. Kondensatory tantalowe są najczęstszym wyborem w tworzeniu układów elektronicznych.

Kondensatory aluminiowe

Innym rodzajem kondensatorów elektrolitycznych, są te wykonane z aluminium. Odznaczają się nieco gorszą jakością, niż kondensatory tantalowe. Zbudowane są dwóch pasków folii aluminiowej, przedzielonej papierem nasączonym elektrolitem. Dielektrykiem jest tutaj cienka warstwa tlenku glinku.

Budowa kondensatorów

Budowa kondensatorów jest prosta. Składa się on z dwóch okładek, które oddziela od siebie izolator.  Kiedy następuje przepływ napięcia stałego, ładunki o przeciwnych znakach segregują się i układają na odpowiednich okładkach. Po zaniknięciu napięcia, ładunki dalej pozostają na swoich okładkach i mamy do czynienia z kondensatorem naładowanym.

(MATERIAŁ PARTNERA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA