Kondensatory są w układach elektrycznych elementami pasywnymi, które zaraz obok cewek oraz rezystorów tworzą podgrupę tak zwanych elementów biernych.
Kondensatory z tego tytułu są wykorzystywane w bardzo wielu różnych układach i instalacjach elektrycznych, stanowiąc jedne z częściej wykorzystywanych elementów w elektronice, bez których niemożliwa byłaby praca nawet najprostszego układu.
Choć znajdziemy kilka rodzajów kondensatorów, w tym kondensatory ceramiczne czy foliowe, jednymi z chętniej używanych są kondensatory elektrolityczne. Te właśnie dzielą się na dwa rodzaje: kondensatory tantalowe oraz aluminiowe. W tym artykule dowiesz się więcej o każdym z rodzajów kondensatorów elektrolitycznych, a także przybliżymy Ci budowę kondensatorów w ogóle.
Kondensatory elektrolityczne
Tego typu kondensatory wykorzystywane są na szeroką skalę, przede wszystkim ze względu na fakt, ze cechuje je większa pojemność, niżeli kondensatory innego typu. Dzieje się tak dlatego, że izolatorem jest w tym wypadku elektrolit, czyli materiał, którego właściwości umożliwiają pozyskanie dużej pojemności, przy relatywnie niewielkich rozmiarach samego kondensatora.
Kondensatory tantalowe
Są to kondensatory elektrolityczne, których elektrody wykonane są z tantalu – materiału trwałego i stabilnego. Kondensatory tantalowe potrafią magazynować wiele energii, przy czym są one niewielkich rozmiarów, co oczywiście pozytywnie wpływa na ich użycie. Często, tego typu kondensatory znajdziemy w układach lotniczych wojskowych, implantach medycznych, itp. Osiągają one pojemność do 1-2,2 µF do napięcia w graniach 50 V. Dielektrykiem, czyli izolatorem jest w tym wypadku pięciotlenek tantalu. Kondensatory tantalowe są najczęstszym wyborem w tworzeniu układów elektronicznych.
Kondensatory aluminiowe
Innym rodzajem kondensatorów elektrolitycznych, są te wykonane z aluminium. Odznaczają się nieco gorszą jakością, niż kondensatory tantalowe. Zbudowane są dwóch pasków folii aluminiowej, przedzielonej papierem nasączonym elektrolitem. Dielektrykiem jest tutaj cienka warstwa tlenku glinku.
Budowa kondensatorów
Budowa kondensatorów jest prosta. Składa się on z dwóch okładek, które oddziela od siebie izolator. Kiedy następuje przepływ napięcia stałego, ładunki o przeciwnych znakach segregują się i układają na odpowiednich okładkach. Po zaniknięciu napięcia, ładunki dalej pozostają na swoich okładkach i mamy do czynienia z kondensatorem naładowanym.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Okradły seniorkę. Policjant rozpoznał sprawczynie po ry
Ukamienować dla zasady.
Veel
18:37, 2025-07-09
Ogromny dźwig dachował na DK20.
Policja i rząd pomylił się w mandatach kierowcy ciężarowych poza obszarem zabudowanym jadą 90-100 czy od ponad roku weszły nowe przepisy że ciężarowe mogą śmigać 90-100 a może osobowe 70 , ale fajnie to wygląda jadę osobowym 80 a ciężarowy na ogonie i nie może mnie wyprzedzić fajna zabawa a od jutra zacznę uczyć jazdy 70 osobowym ciekawe co zrobi ten z ciężarowego ,osobiście mam C+E ,ADR podstawowe i cysterny ale nie mogę znaleźć nigdzie pracy bo jak mówię do pracodawców że podczas jazdy nie rozmawiam przez telefon i moja jazda będzie przepisowa 70 to mi każdy dziękuje tylko że to ja stracę uprawnienia a nie pracodawca i kierowcy nie chcą tego zrozumieć i gnają ale do czasu
MOHER
18:34, 2025-07-09
Posłanka nagrodziła tych, którzy działają z serca
Skoro mówi, że PiS kłamie, to niech jedzie na granicę i zobacz tych swoich migrantów. Jeżeli są, to niech weźmie ich do domu.
Do pani Rak
18:25, 2025-07-09
Okradły seniorkę. Policjant rozpoznał sprawczynie po ry
KRZYSZTOF BRAWO!
Yar
17:09, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz