Zamknij
REKLAMA

Wiza pracownicza do USA - jak uzyskać ją krok po kroku?

09:00, 29.05.2020 | r.
Skomentuj

Od 2019 roku Polska jest członkiem ruchu bezwizowego. Dzięki temu możemy podróżować do USA w celach biznesowych i turystycznych i przebywać tam do 90 dni bez uprzedniej rozmowy z konsulem i posiadania tradycyjnej wizy. Niemniej jednak ruch bezwizowy nie uprawnia do podjęcia legalnego zatrudnienia w Ameryce, dlatego aby uzyskać tam zatrudnienie, należy dopełnić wielu formalności.

Wizy dla specjalistów

Istnieje kilka rodzajów wiz pracowniczy, o które możemy się ubiegać w zależności od rodzaju pracy, jaką planujemy podjąć. W większości przypadków do otrzymania wizy niezbędna jest oferta pracy od amerykańskiego pracodawcy. Dopiero po otrzymaniu takowej możemy złożyć podanie o wydanie wizy. Pierwszą z możliwych do uzyskania wiz jest wiza H-1B, przeznaczona dla osób wykonujących zawody specjalistyczne i posiadających do tego odpowiednie wykształcenie. Procesem zdobycia wizy zajmuje się pracodawca poprzez złożenie dokumentów w Urzędzie Imigracyjnym. Wizę można uzyskać na 3 lata z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata. Kolejnym rodzajem wizy dla specjalistów jest wiza 0, dedykowana osobom szczególnie uzdolnionym w dziedzinie sztuki, biznesu, kinematografii i im podobnych. W celu jej otrzymania należy udowodnić własne osiągnięcia oraz posiadać opinie co do możliwości rozwoju w danej dziedzinie. Wizę można otrzymać na 3 lata.

Pozostałe wizy

Wizę H-3 mogą uzyskać osoby wybierające się do USA na maksymalnie dwuletni staż. Warunkiem jest, aby nie był on związany z naszym wykształceniem. Ponadto należy wykazać brak możliwości odbycia takiego stażu w kraju macierzystym. Innym rodzajem wizy jest wiza H-2B, którą dokumentują się pracujący w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Potencjalny pracodawca powinien udowodnić, że zdecydował się zatrudnić obcokrajowca, ponieważ nie mógł znaleźć pracownika w kraju. Ponadto Departament Pracy wydaje oświadczenie, w którym stwierdza, że w USA brakuje pracowników w danym zawodzie. Najłatwiejszą do uzyskania i dającą najwięcej możliwości jest wiza L-1, którą otrzymują pracownicy oddelegowani do pracy w oddziale firmy. Pozostałe z wymienionych wiz nie uprawniają do sprowadzenia do kraju rodziny i zalegalizowaniu tam pracy współmałżonka. Ten rodzaj wizy daje taką możliwość. Dodatkowo w celu jej otrzymania należy przepracować minimum rok w macierzystym kraju (w danej firmie) oraz posiadać decyzję pracodawcy odnośnie transferu.

Wymagane dokumenty

W pierwszej kolejności potencjalny pracodawca składa formularz I-129, a dopiero, gdy zostanie on potwierdzony przez Urząd Imigracyjny, pracownik składa wniosek elektroniczny DS-160 i umawia się z konsulem na rozmowę. W tym czasie warto skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, które będą potrzebne podczas rozmowy. Należą do nich potwierdzenie złożenia wniosku, zdjęcie do wizy wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ważny paszport, numer petycji I-129 oraz potwierdzenie dokonania opłat urzędowych. 

Otrzymanie wizy pracowniczej do USA jest czasochłonne, a cały proces jest dosyć skomplikowany. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy jest to jedyny sposób, aby legalnie podjąć zatrudnienie w tym kraju.

Więcej informacji znajdziecie na: https://estavisa.pl/wiza-pracownicza-do-usa-jak-ja-uzyskac-formalnosci-i-potrzebne-dokumenty/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA