Zamknij

Wiza pracownicza do USA - jak uzyskać ją krok po kroku?

09:00, 29.05.2020 r. Aktualizacja: 09:00, 29.05.2020
Skomentuj

Od 2019 roku Polska jest członkiem ruchu bezwizowego. Dzięki temu możemy podróżować do USA w celach biznesowych i turystycznych i przebywać tam do 90 dni bez uprzedniej rozmowy z konsulem i posiadania tradycyjnej wizy. Niemniej jednak ruch bezwizowy nie uprawnia do podjęcia legalnego zatrudnienia w Ameryce, dlatego aby uzyskać tam zatrudnienie, należy dopełnić wielu formalności.

Wizy dla specjalistów

Istnieje kilka rodzajów wiz pracowniczy, o które możemy się ubiegać w zależności od rodzaju pracy, jaką planujemy podjąć. W większości przypadków do otrzymania wizy niezbędna jest oferta pracy od amerykańskiego pracodawcy. Dopiero po otrzymaniu takowej możemy złożyć podanie o wydanie wizy. Pierwszą z możliwych do uzyskania wiz jest wiza H-1B, przeznaczona dla osób wykonujących zawody specjalistyczne i posiadających do tego odpowiednie wykształcenie. Procesem zdobycia wizy zajmuje się pracodawca poprzez złożenie dokumentów w Urzędzie Imigracyjnym. Wizę można uzyskać na 3 lata z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata. Kolejnym rodzajem wizy dla specjalistów jest wiza 0, dedykowana osobom szczególnie uzdolnionym w dziedzinie sztuki, biznesu, kinematografii i im podobnych. W celu jej otrzymania należy udowodnić własne osiągnięcia oraz posiadać opinie co do możliwości rozwoju w danej dziedzinie. Wizę można otrzymać na 3 lata.

Pozostałe wizy

Wizę H-3 mogą uzyskać osoby wybierające się do USA na maksymalnie dwuletni staż. Warunkiem jest, aby nie był on związany z naszym wykształceniem. Ponadto należy wykazać brak możliwości odbycia takiego stażu w kraju macierzystym. Innym rodzajem wizy jest wiza H-2B, którą dokumentują się pracujący w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Potencjalny pracodawca powinien udowodnić, że zdecydował się zatrudnić obcokrajowca, ponieważ nie mógł znaleźć pracownika w kraju. Ponadto Departament Pracy wydaje oświadczenie, w którym stwierdza, że w USA brakuje pracowników w danym zawodzie. Najłatwiejszą do uzyskania i dającą najwięcej możliwości jest wiza L-1, którą otrzymują pracownicy oddelegowani do pracy w oddziale firmy. Pozostałe z wymienionych wiz nie uprawniają do sprowadzenia do kraju rodziny i zalegalizowaniu tam pracy współmałżonka. Ten rodzaj wizy daje taką możliwość. Dodatkowo w celu jej otrzymania należy przepracować minimum rok w macierzystym kraju (w danej firmie) oraz posiadać decyzję pracodawcy odnośnie transferu.

Wymagane dokumenty

W pierwszej kolejności potencjalny pracodawca składa formularz I-129, a dopiero, gdy zostanie on potwierdzony przez Urząd Imigracyjny, pracownik składa wniosek elektroniczny DS-160 i umawia się z konsulem na rozmowę. W tym czasie warto skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, które będą potrzebne podczas rozmowy. Należą do nich potwierdzenie złożenia wniosku, zdjęcie do wizy wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ważny paszport, numer petycji I-129 oraz potwierdzenie dokonania opłat urzędowych. 

Otrzymanie wizy pracowniczej do USA jest czasochłonne, a cały proces jest dosyć skomplikowany. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy jest to jedyny sposób, aby legalnie podjąć zatrudnienie w tym kraju.

Więcej informacji znajdziecie na: https://estavisa.pl/wiza-pracownicza-do-usa-jak-ja-uzyskac-formalnosci-i-potrzebne-dokumenty/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%