Zamknij

Konsekwencje błędów okołoporodowych. Jak dochodzić sprawiedliwości za błąd lekarski?

05:12, 14.03.2020 a. Aktualizacja: 12:13, 23.03.2020
Skomentuj

Niewłaściwe działania związane z opieką okołoporodową niosą ze sobą wiele poważnych konsekwencji, mogących zagrażać życiu lub zdrowiu matki i dziecka. Gdy w wyniku nieprzestrzegania procedur ucierpi rodząca albo noworodek, sądowa walka o odszkodowanie to często najlepsza droga do wywalczenia sprawiedliwego świadczenia. Choć nigdy w 100% nie zrekompensuje ono poniesionej szkody, pozwoli odzyskać środki za leczenie i rehabilitację, opiekę, utracone dochody, a nawet dojazdy do placówek medycznych.

Postępowanie personelu medycznego nie zawsze jest prawidłowe

Sprawowanie opieki nad ciężarnymi jest zadaniem odpowiedzialnym, wymagającym nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale przede wszystkim dużych pokładów empatii. Kiedy personel medyczny nie poświęci pacjentce należytej uwagi, zlekceważy niepokojące wyniki badań lub co gorsza, nie przeprowadzi szczegółowej diagnostyki mimo ryzyka zagrożenia ciąży, popełni błąd medyczny. Ten może skutkować szeregiem powikłań, spośród których za najpoważniejsze uchodzi niedotlenienie okołoporodowe.

W wielu sytuacjach przeprowadzenie na czas badania KTG umożliwiłoby personelowi podjęcie stosownych kroków, mogących zapobiec urodzeniu się dziecka w zamartwicy. Skutkiem takiego stanu często są hipoksja oraz uszkodzenia narządowe. Monitorując stan płodu, w zdecydowanej większości przypadków udaje się zareagować na czas. Nieprawidłowości w zapisie mogą stanowić wskazanie do natychmiastowego cesarskiego cięcia, które umożliwi uratowanie niedotlenionego dziecka. Jeśli jednak badanie nie zostanie wykonane albo z jakichś powodów nieprawidłowa czynność serca płodu nie zaniepokoi lekarza, poród może zakończyć się tragicznie. Osoby, które padły ofiarami błędów lekarskich lub są rodzicami dziecka zmarłego przy porodzie, mają prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

Konsultacja z prawnikiem to pierwszy krok w kierunku sprawiedliwości

Wywalczenie sprawiedliwego wyroku sądu – to cel osób, chcących uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny. Zanim tak się stanie, poszkodowanych lub ich bliskich czeka długa, często kilkuletnia przeprawa. Dlatego tak ważne jest, żeby nie mierzyć się samodzielnie z dokumentacją medyczną, ani nie podejmować działań na własną rękę. W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym: PrawaPacjenta.org udzielana jest bezpłatna pomoc prawna dla poszkodowanych pacjentów. W jej ramach konsultują się oni ze specjalistami, którzy za darmo dokonują analizy sprawy. Jeśli okaże się, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo wygranej pacjenta, prawnicy z Ośrodka oferują pełną reprezentację.

Najpierw powstaje wezwanie do zapłaty, potem pozew do sądu. Podczas rozpraw przesłuchiwani są świadkowie, następnie sprawę analizują biegli. Przy tym wszystkim poszkodowany nie musi być obecny – reprezentują go prawnicy. Jeśli chcieliby Państwo skonsultować swoją sprawę ze specjalistami, nie warto zwlekać. Im wcześniej zacznie się działać, tym wcześniej otrzyma się godne odszkodowanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%