Zamknij

Innowacyjne docieplenie domu styropianem grafitowym

09:01, 20.03.2020 a. Aktualizacja: 09:01, 20.03.2020
Skomentuj

Budowa domu wiąże się z wyborem materiałów izolacyjnych, które pełnią także funkcje ocieplenia. W miejsce klasycznych, białych styropianów, pojawiają się ciemne, grafitowe styropiany o znacznie lepszych parametrach. Dom energooszczędny, tani w utrzymaniu, bazuje na nowoczesnych materiałach. Choć ceny zakupu innowacyjnych produktów do izolacji i ocieplania, mogą być nieznacznie wyższe od zwykłych styropianów, to warto w nie inwestować. Lepsze właściwości termoizolacyjne materiałów, pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Grafitowy, czy klasyczny - biały? Różnice cenowe i jakościowe styropianów

Do niedawna na rynku materiałów izolacyjnych dostępny był zwykły, biały styropian o różnej grubości. Obecnie coraz więcej inwestorów wybiera styropian grafitowy. Służy on do izolacji ścian zewnętrznych, stropów, dachów, poddaszy i ścian warstwowych. Można go kłaść na podłogi w domach mieszkalnych oraz w przestrzeni usługowej. Współgra z ogrzewaniem podłogowym. Nadaje się także do izolacji balkonów i tarasów. Poza tym, że jest niezwykle uniwersalnym materiałem o szerokim zastosowaniu w budownictwie, charakteryzuje się niską gramaturą i jest łatwy w obróbce. 

Biały styropian nie jest w stanie zapewnić tak dobrych efektów termoizolacyjnych, jak grafitowy. Innowacyjny styropian dociepleniowy, doskonale właściwości izolacyjne. Na etapie produkcji płyt z polistyrenu, dodaje się do nich grafit. Ten szlachetny materiał poprawia parametry izolacyjne. Dlatego płyty grafitowe, nawet gdy są cieńsze, będą lepiej chroniły przed utratą ciepła, niż grube płyty białego, zwykłego styropianu. Na tym właśnie polega innowacyjność produktów z tej kategorii: mniejsza masa, grubość, przy zachowaniu wyższej izolacyjności.

Wymiary i ceny płyt grafitowych

Płyty styropianowe w odcieniach szarości i grafitu, mają standardowe wymiary. Najczęściej wybierane są prostokąty wielkości 100 x 50 cm. Jednak ich grubość różni się od zwykłych, białych styropianów. Najcieńsze płyty grafitowe o prostych krawędziach, mogą mieć 1 cm, najgrubsze 25 cm. Natomiast styropian grafitowy o  profilowanych krawędziach, ma grubość 4 - 15 cm. Różnica cenowa między styropianem grafitowym, a tradycyjnym, jest niewielka i nieznacznie podwyższy cały koszt budowy domu. Ceny płyt fasadowych z białego styropianu mieszczą się w przedziale 120 - 190 zł za m3. Podobne płyty grafitowe, będą kosztowały w granicach 190 - 220 zł za m3. Istnieją także odmiany styropianu grafitowego połączonego z białym lub z powłoką, która odbija promienie słoneczne. 

Jak kłaść styropian z grafitem na elewacjach?

Izolację z płyt grafitowych, kładzie się podobnie, jak z tradycyjnych. Jednak są podstawowe różnice. Styropian grafitowy, ze względu na ciemniejszą barwę, szybciej się nagrzewa. Dlatego producenci zalecają, by kłaść go w okresach, gdy nie ma intensywnego nasłonecznienia. Przy upałach, warto stosować siatki ochronne na rusztowaniach. Dodatkowo należy stosować się do zaleceń producentów i wybierać zestawy specjalnie przeznaczone do tego typu materiałów. Są to np. kleje z dodatkiem włókien szklanych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MikoszMikosz

0 0

Styropian szary jest o tyle lepszy od białego, że przy zastosowaniu cieńszej warstwy można uzyskać taką samą albo nawet lepszą izolację jak przy styropianie białym o większej grubości. Dzięki temu dom wgląda ładniej, nie staje się grubą bryłą. 12:13, 28.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%