Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to zdecydowanie jeden z najbardziej udanych pomysłów na cyfryzację i usprawnienie działania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dzięki niemu nie trzeba już zmagać się z jego opieszałością by dochodzić najbardziej oczywistych, udokumentowanych fakturami czy rachunkami roszczeń. Sposób, w jaki tą niewątpliwie słuszną koncepcję zrealizowano, sprawia jednak pewne kłopoty.
Powierz to zadanie tym, którzy mierzą się z nim na co dzień
Bardzo wiele jest dziś dziedzin, w których załatwianie rozmaitych spraw zostało dalece odmienione dzięki sprawności komunikacji oferowanej przez dostęp do sieci. Dostawcy wielu usług prześcigają się w takim przygotowaniu tworzonych przez siebie rozwiązań i ich interfejsów, by wyeliminować wszelkie niedogodności, z jakimi mogliby się zmagać ich klienci.
Przyzwyczajeni już do takiego stanu rzeczy możemy się jednak nieco zdziwić, zderzając się z systemem Elektronicznego Postępowania Upominawczego. Tutaj czas się zatrzymał, od chwili jego wprowadzenia zmiany były niewielkie i nie wpływały na łatwość obsługi.
Problematyczny, nieintuicyjny interfejs to być może najbardziej błahy problem. Skąd, nie będąc biegłymi w sprawach gospodarczy prawnikami, mamy np. wiedzieć którą z szesnastu możliwości jeśli chodzi odsetki zastosować? A takich pytań będziemy sobie stawiać więcej. Trzeba też liczyć się z tym, że e-sąd, każdego miesiąca przyjmujący około 200 tys. spraw, może się niekiedy zawiesić. A zwlekać przecież nie możemy, zwłaszcza, jeśli brakujących należności nie jest mało. Od dłuższego już czasu można jednak korzystać z fachowej pomocy, jaką oferuje np. Kancelaria AIF. Doświadczeni prawnicy, dla których system ten nie ma żadnych tajemnic, wezmą korzystanie z niego na siebie i zadbają o to, by naszym sprawom szybko nadać właściwy bieg.
Szybko i minimalnym kosztem odzyskaj swoje pieniądze
System obsługiwany przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód Wydział VI Cywilny być może nie działa z maksymalną sprawnością wobec jego oblężenia przez wiele dużych firm z licznymi roszczeniami, tak czy inaczej w porównaniu z tradycyjnym postępowaniem jest to istna przepaść. W minionym roku na uzyskanie nakazu zapłaty w niebudzących wątpliwości przypadkach trzeba było czekać średnio niecały miesiąc, co przy sprawach w tradycyjnym sądzie ciągnących się nawet rok stanowi rezultat wprost fantastyczny. Inną jego zaletą są minimalne koszty – zamiast 5% musimy uiścić 1,25% wartości dochodzonego roszczenia, przy czym dłużnik zobowiązany będzie do zwrotu tej kwoty.
Sąd elektroniczny, jeśli tylko sięgniemy po odpowiednie wsparcie, pozostaje więc doskonałym orężem w walce o spłatę wszystkich długów, których natura nie wymaga przeprowadzania postępowania dowodowego i nie będących świadczeniami niepieniężnymi. Nie utrudnia on jednocześnie poświęcania się własnej działalności, co ma miejsce w przypadku przeciągającego się tradycyjnego postępowania – zwłaszcza, że, jeśli strony uprzednio nie ustaliły inaczej, pozwy takie trzeba kierować przed sądy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Najdłuższa flaga Polski ma powstać w Bornem
Flaga państwowa ma swoje parametry to jest wstęga biało czerwona
tak jest
07:55, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
BMW-w tłumaczeniu to Bolid Młodych Wieśniaków!!!
tak myślę
07:35, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
Na 1000% jechał 110-120 nie więcej, podpowiedź dla policji i rządu za wszelkie kolizje spowodowane przez kierowców co jechali więcej jak dozwolona prędkość koszty wszystkie żeby pokrywał kierowca czyli infrastruktura uszkodzona pokrywa koszty kierowca tego BMW chyba że jechał przepisowo 120
MOHER
06:41, 2025-07-13
BMW rozbiło się o bariery na obwodnicy Szczecinka
To chyba Niemiec, czy nie
Deutsch
23:30, 2025-07-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz