Zamknij

Wrogość seniora wobec opiekuna. Z czego wynika i jak jej zaradzić?

09:18, 22.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:34, 22.07.2019
Skomentuj

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, opiekunka seniorów liczy na wyższy zarobek niż w Polsce, zdając sobie jednak sprawę, że czeka ją duże wyzwanie. Opieka osób starszych to zadanie wymagające ciężkiej pracy fizycznej, ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Profesjonalna, godna pochwały opieka nad seniorami nie jest łatwa, na dodatek czasami pojawiają się również nieprzewidziane trudności. Jedną z nich jest negatywne nastawienie seniora do opiekunki. Jak radzić sobie z taką trudnością?

Przyczyny wrogości seniora i jak sobie z nią radzić?

Początkujące opiekunki często są przekonane, że seniorzy, do których zostały przydzielone, niecierpliwie czekają na ich przyjazd. Rzeczywiście, często tak właśnie jest, zdarza się jednak, że podopieczny jest przeciwny zatrudnieniu opiekunki, jednak decyduje się na to jego rodzina. Najczęściej wynika to z faktu, że członkowie rodziny nie mają czasu lub brakuje im umiejętności pielęgnacyjnych, aby zająć się starszym krewnym. Opieka osób starszych wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy, stąd też decyzje tego typu zwykle są podejmowane przez wzgląd na dobro seniora. Temu jednak może być trudno przyzwyczaić się do nowej sytuacji oraz obecności obcego człowieka w domu. Ponadto, pamiętajmy również, że wielu seniorów nie może się pogodzić z utratą samodzielności. Nie przyjmują oni do wiadomości tego, że ich ciało lub mózg nie są tak sprawne jak przed laty. Potrafią oszukiwać siebie samych, że doskonale radzą sobie sami. Przyjazd opiekunki traktują zatem jako nieuzasadnioną ingerencję w ich życie.

Negatywne nastawienie seniorów sprawia, że opieka osób starszych staje się jeszcze trudniejsza. Samo wykonywanie standardowych obowiązków jest wymagające, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jak zatem prowadzić sobie z dodatkową trudnością, jaką jest brak współpracy ze strony podopiecznego? Z pewnością niezbędna jest ogromna cierpliwość, a przede wszystkim umiejętność zrozumienia, z czego wynika postępowanie seniora. Jeżeli opiekun zda sobie sprawę, że jest to frustracja i brak akceptacji własnego stanu zdrowia, łatwiej będzie mu przekonać do siebie seniora. Pod żadnym pozorem opiekun nie może wdawać się w awantury, ani obrażać się na swojego podopiecznego. Powinien jak najlepiej wykonywać swoje czynności oraz próbować nawiązywać przyjazną rozmowę, jednak bez nachalności. Trzeba również pamiętać, aby traktować podopiecznego jak równego sobie w dyskusji oraz pod żadnym pozorem nie okazywać swojej przewagi wynikającej z lepszego stanu zdrowia oraz przyjętych ról - opiekuna i podopiecznego. Wytrwałość w takim zachowaniu z czasem doprowadza zwykle do tego, że senior zgadza się na opiekę i akceptuje opiekunkę.

Zdolności psychologiczne opiekuna

Nie bez powodu pracodawcy chętnie zatrudniają do opieki nad seniorami absolwentów psychologii lub kierunków pokrewnych. Niewątpliwie, umiejętności psychologiczne są nieocenione w wyżej przedstawionych sytuacjach. Wiedza psychologiczna umożliwia wykorzystanie mechanizmów, które pomogą przekonać seniora do przyjęcia pomocy i zmiany nastawienia. Niemniej jednak, nie trzeba być wykwalifikowanym psychologiem, aby posiąść odpowiednią wiedzę z tego zakresu. Jest ona przekazywana podczas kursów dla opiekunów, ponadto, nabywa się ją również przez doświadczenie w pracy w opiece osób starszych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%