Zamknij

Na czym polega mechanizm działania faktoringu dla małych firm?

09:20, 09.11.2022 . Aktualizacja: 09:21, 09.11.2022
Skomentuj

Faktoring jeszcze do niedawna zarezerwowany był wyłącznie dla dużych podmiotów, spełniających wysokie kryteria m.in. dochodowe. Dziś z takiej usługi coraz chętniej korzystają także mniejsze przedsiębiorstwa. Co istotne, faktoring dla małych firm działa nieco inaczej niż dla większych koncernów.

Na czym polega finansowanie faktur?

Ujmując rzecz w skrócie, faktoring dla małych firm polega na szybkiej wymianie faktur na gotówkę. Przedsiębiorca przekazuje podmiotowi udzielającemu finansowania nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności. Jak wskazano na stronie https://finansowaniefaktur.pl/ , w ING Finansowanie Faktury mogą to być nawet terminy 90-dniowe. Do tego finansowanie pierwszej faktury jest całkowicie za darmo.

Faktor (firma udzielająca finansowania) przelewa faktorantowi (firmie zlecającej finansowanie faktur) kwotę należności wynikającej z faktury pomniejszoną o prowizję. Przedsiębiorca szybko odzyskuje swoje pieniądze – w ING cały proces trwa maksymalnie 24 godziny, a bank zajmuje się ściągnięciem należności. Sposób rozliczenia faktora z faktorantem uzależniony jest od rodzaju faktoringu. Wyróżniamy m.in. faktoring jawny, faktoring cichy oraz zaliczkowy.

W małych firmach płynność finansowa, tzw. cash flow, często warunkuje przetrwanie na rynku. Nawet jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, którym musi wypłacić wynagrodzenie, ani nie płaci wysokich podatków, musi np. zakupić towar, materiały czy surowce, opłacić rachunki itd. 

Faktoring dla małych firm – niższe wymagania, mniej formalności

Przepisy polskiego prawa nie definiują instytucji faktoringu. Usługa ta podlega jednak regulacjom międzynarodowym, co zapewnia firmom bezpieczeństwo korzystania z niej. Faktoring dla małych firm zasadniczo nie różni się pod względem mechanizmu działania od usługi finansowania faktur dla większych podmiotów. A jednak są między nimi pewne różnice.

Przede wszystkim faktoring dla małych firm jest bardziej elastyczny. Podpisywane umowy nie obligują faktoranta do comiesięcznego dostarczania wielu faktur. Nie wymagają też bardzo wysokich kwot na tych fakturach. Tak naprawdę faktoring dla małych firm w ING to usługa świadczona już od jednej faktury! Firmy korzystające z niej regularnie mogą jednak liczyć na atrakcyjne rabaty – nawet 30%.

Wygodniej online

Kolejna kwestia to formalności. Oferta faktoringu dla małych firm w ING ogranicza je do niezbędnego minimum. Nie ma już konieczności dostarczania szeregu dokumentów, ani nawet wizyty w placówce banku. Faktoring dla małych przedsiębiorstw to usługa świadczona online. Wystarczy przesłać skan lub zdjęcie faktury. Przedstawiciel banku kontaktuje się z odbiorcą i przelewa pieniądze na konto faktoranta. Rozliczenie również odbywa się na elastycznych zasadach – dostosowanych do możliwości i potrzeb usługobiorcy. 

Współczesne firmy są coraz bardziej świadome wyzwań rynku, ale też otwarte na nowoczesne rozwiązania. Wiele małych działalności, które dopiero ruszyły, korzysta z faktoringu od samego początku. Specyfika branży, w której działają, wymusza bowiem udzielanie tzw. kredytu kupieckiego, czyli sprzedaży towarów z odroczonym terminem płatności. Finansowanie faktur to rozwiązanie, które pozwala małym firmom pozyskiwać takich klientów bez obawy o własną płynność finansową.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%