Zamknij

Rękawice antyprzecięciowe i odzież ochronna - dlaczego warto ich używać?

19:09, 22.09.2022 . Aktualizacja: 19:10, 22.09.2022
Skomentuj

Rękawice antyprzecięciowe skutecznie chronią dłonie podczas pracy w lesie, a z kolei rękawice do pracy ze szkłem zapewniają bezpieczeństwo przed skaleczeniami podczas dmuchania szkła, a także przenoszenia tafli. O czym jednak warto pamiętać podczas ich wyboru?

Dlaczego używanie rękawic antyprzecięciowych i innych elementów odzieży ochronnej jest tak istotne?

Rękawice ochronne to nic innego, jak inwestycja w ochronę swojego zdrowia, a nawet życia, ponieważ rękawice osłaniają dłonie w czasie pracy z piłą lub podczas dmuchania i przenoszenia tafli szkła.
Istnieją branże, w których ochrona dłoni jest szczególnie ważna, a noszenie rękawic jest zawsze konieczne podczas kontaktu z ostrymi przedmiotami, narzędziami oraz substancjami chemicznymi. W takich zawodach jak: hutnik szkła, dekarz, stolarz, pilarz, drwal, mechanik samochodowy czy spawacz noszenie rękawiczek ochronnych antyprzecięciowych jest normą, przykładem takich rękawic będą na przykład https://hfsafety.pl/oferta/produkt/286/glassprotect2 od HF Safety. W ten sposób można chronić dłonie przed różnego rodzaju ostrymi przedmiotami i, bynajmniej, nie chodzi tutaj tylko o kwestie estetyczne, takie jak np. popękane dłonie lub zadrapania, ale też o różnego rodzaju zadrapania, otarcia, a, w skrajnych przypadkach, nawet poważne wypadki, mogące prowadzić do stanów zagrażających zdrowiu lub życiu.

O czym należy pamiętać podczas wyboru rękawic antyprzecięciowych?

Wybór rękawic antyprzecięciowych powinien być dostosowany do działalności przedsiębiorstwa i stopnia ryzyka, jakie w czasie pracy ponoszą pracownicy. Dlatego też rękawice antyprzecięciowe dzielone są na różne poziomy pod względem odporności na zagrożenia. Wskazuje się normy od A1 do A9 jeśli chodzi o ochronę, jaką zapewniają różnego rodzaju rękawice antyprzecięciowe. Według innej skali określa się klasy ochrony antyprzecięciowej - od 0 do 3, gdzie wartość 3 określa maksymalną prędkość, z jaką piła łańcuchowa może zetknąć się z elementem wyposażenia antyprzecięciowego, a efekt ochronny pozostaje zachowany. W tej sytuacji klasy ochrony antyprzecięciowej 2 i 3 oferują ochronę przy prędkości łańcucha do 28 m/s i właśnie tego typu odzież ochronna jest stosowana przez przeszkolonych użytkowników profesjonalnych.
Warto pamiętać że każda z klas ochrony antyprzecięciowej ma inne zastosowanie - np. klasa ochrony antyprzecięciowej 1 używana jest do prac w lesie i do prac przydomowych.

Rękawice antyprzecięciowe zapewniają też pracownikowi komfort psychiczny, ponieważ wpływają na bezpieczeństwo nawet podczas trudnych prac z ostrymi przedmiotami lub substancjami chemicznymi. Jest to więc inwestycja we własne zdrowie, wpływająca także na jakość produktów i wyrobów, w których specjalizuje się dana firma.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%