Zamknij

Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?

13:40, 29.08.2022 . Aktualizacja: 13:40, 29.08.2022
Skomentuj

Naprawa samochodu potrafi stać się naprawdę solidnym obciążeniem dla budżetu jego właściciela. Starsze auta mają naturalną skłonność do awarii, natomiast nowsze to bardziej zaawansowane konstrukcje nafaszerowane elektroniką, więc usuwanie usterek jest bardziej kosztowne. Czy w takim razie warto poszukać oszczędności stawiając na zamienniki części samochodowych zamiast oryginałów? Gdzie znaleźć jakościowe i dostępne w atrakcyjnych cenach zamienniki? Wyjaśniamy!

Klasyfikacja części samochodowych

Podział części zamiennych do samochodów jest bardziej złożony i nie ogranicza się jedynie do dwóch kategorii – oryginałów i zamienników. Najbardziej powszechna klasyfikacja powstała w oparciu o unijną dyrektywę GVO prezentuje się następująco:

  • OE – części oznaczone taką sygnaturą to części oryginalne, które zostały opatrzone logo producenta pojazdu.
  • OEM – ta kategoria również obejmuje części oryginalne, jednak zamiast logo producenta auta, znajduje się na nich logo producenta części, z którym współpracuje dany koncern motoryzacyjny. Części oznaczone sygnaturą OEM często są wykorzystywane w tak zwanym pierwszym montażu, który obejmuje między innymi zawieszenie, oszklenie, ogumienie czy elektronikę.
  • P – części oznaczone tą sygnaturą to zamienniki, które legitymują się porównywalną jakością do oryginałów, o czym świadczą certyfikaty przyznawane przez niezależne laboratoria.
  • Z – ta kategoria obejmuje pozostałe zamienniki części samochodowych, które nie posiadają wspomnianego certyfikatu potwierdzającego ich jakość.

Zamienniki części samochodowych – zalety

Które części samochodowe wybrać? Większości właścicieli pojazdów zależy na przystępnej cenie, a niestety części oryginalne oznaczone sygnaturą OE lub OEM delikatnie rzecz ujmując nie należą do najtańszych. Można je znaleźć przede wszystkim w autoryzowanych serwisach, gdzie naprawa samochodu lub rutynowa wymiana podzespołów są dość kosztowna.

Właśnie dlatego korzystną alternatywą dla oryginałów są zamienniki oznaczone sygnaturą P. Zdobyte przez ich producentów certyfikaty potwierdzają, że produkty muszą się legitymować co najmniej porównywalną jakością do swoich oryginalnych odpowiedników. Zdarza się, że części tego typu sprawdzają się w autach lepiej, zwłaszcza, gdy złoży się z nich cały pojedynczy układ pojazdu.

Co ważne, już od ponad dekady właściciele nowszych aut objętych gwarancją mogą dokonywać napraw lub wymiany podzespołów w nieautoryzowanych serwisach w oparciu o dostępne tam zamienniki bez obaw o utratę gwarancji. Oczywiście pod warunkiem, że naprawa zostanie przeprowadzona zgodnie z zalecanymi przez producenta samochodu procedurami. To kolejny argument przemawiający za wyborem zamienników.

Jakościowe zamienniki dostępne przez internet w konkurencyjnych cenach

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, gdzie szukać jakościowych zamienników części samochodowych. Niekiedy bywają one dostępne od ręki w odwiedzanym serwisie, jednak czasem warto poszukać zamienników na własną rękę. Do dyspozycji właścicieli pojazdów pozostają między innymi stacjonarne sklepy samochodowe, ale nie zawsze proponują one najkorzystniejsze ceny. Rynek części samochodowych w dużej mierze przeniósł się do internetu.

Duży wybór zamienników można znaleźć właśnie w sieci, na przykład w sklepie internetowym Aparts, który wyróżnia się kompleksową ofertą skierowaną do właścicieli bardziej i mniej popularnych aut. Oferta sklepu cieszy się popularnością ze względu na bardzo konkurencyjne ceny i szybkie dostawy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SebastianSebastian

0 0

Niektóre elementy można zregenerować. Moją turbosprężarkę regenerowałem w AMSerwis w Trójmieście i efekt jest rewelacyjny. Samochód w pełni odzyskał moc. 08:41, 01.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%