Zamknij
REKLAMA

Ceramika - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepsze produkty!

11:39, 29.07.2022 | .
Skomentuj

W ostatnich latach możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie wyrobami ceramicznymi. Dlaczego tak się dzieje? Coraz częściej stawiamy na wyjątkowość oraz unikatowość produktów wykonanych ręcznie. Liczne naczynia czy ozdoby wykonane i malowane ręcznie to najwyższej wartości niepowtarzalne produkty. Są one ponadczasowe a jednocześnie dostępne w atrakcyjnych cenach. Co musisz wiedzieć o ceramice przed zakupem produktów?

W ostatnich latach możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie wyrobami ceramicznymi. Dlaczego tak się dzieje? Coraz częściej stawiamy na wyjątkowość oraz unikatowość produktów wykonanych ręcznie. Liczne naczynia czy ozdoby wykonane i malowane ręcznie to najwyższej wartości niepowtarzalne produkty. Są one ponadczasowe a jednocześnie dostępne w atrakcyjnych cenach. Co musisz wiedzieć o ceramice przed zakupem produktów? 

Ceramika - historia w skrócie

Ceramika była pierwszą sztuką funkcjonalną, która pojawiła się w paleolicie po malowaniu ciał. Jej wykorzystanie było wówczas odzwierciedleniem warunków socjoekonomicznych. Według dowodów archeologicznych, ceramika po raz pierwszy pojawiła się w Azji Wschodniej, pomiędzy 18 000 a 12 000 rokiem p.n.e. Stamtąd po około tysiącu lat rozprzestrzeniła się na basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód. Do Ameryki dotarła około 5000 r. p.n.e. Najstarszym glinianym obiektem znalezionym do tej pory, który został uformowany i wypalony, jest gliniana figurka kobiety o szerokich biodrach oraz dużych piersiach. 

Pierwsze przedmioty z gliny formowano ręcznie i wypalano w dużych ogniskach. Kiedy w Mezopotamii pojawiło się koło garncarskie, a w późniejszym czasie piece do wypalania ceramiki, jej wytwarzanie stało się znacznie łatwiejsze. To właśnie wtedy po raz pierwszy pojawił się zawód garncarza, a asortyment ceramiki zwiększył się.

Dziś, ceramika znajduje naprawdę szerokie zastosowanie. Pomimo jej małej wytrzymałości na rozciąganie i zginanie, jest ona wykorzystywana podczas produkcji tradycyjnych cegieł budowlanych, ceramicznych elementów wyposażenia domu dostępnych w sklepie ceramiki w Bolesławcu czy w medycynie - do produkcji protez stawów czy protez zębowych. Robi się z niej także elementy ogniotrwałe, stosowane w technologii kosmicznej czy transporcie.

Jak powstaje ceramika?

Ceramika dotarła do Polski około 7,5 tysiąca lat temu i do dziś została z nami. Wytwarza ją wiele manufaktur, w tym ceramika Bolesławiec. Jak wygląda proces?

  • Masa ceramiczna. Składa się ona najczęściej z gliny, kwarcu, skaleń, kaolinitu, piasku oraz wody. W zależności od techniki obróbki oraz przeznaczenia wyrobów gotowych, jej skład może się nieco różnić. Porcelana Bolesławiec tworzona jest z kamionki, czyli gliny z dużą zawartością skaleń oraz piasku kwarcowego. Dzięki temu wszystkie wybory ceramiczne są odporne na ogień, działanie wysokich temperatur, zniszczenia i nie przewodzą prądu. Komponenty miesza się około 12 godzin aż o uzyskania zdatnej do formowania masy.
  • Formowanie kształtu. Może ono odbywać się na dwa sposoby - przy użyciu form gipsowych oraz ręcznie na kole garncarskim.
  • Wypalanie. W zależności od tego, z jakiego rodzaju ceramiką artystyczną z Bolesławca mamy do czynienia, produkty poddaje się wypalaniu w specjalnych piecach, gdzie temperatura osiąga nawet 800 stopni. Proces trwa około 12 godzin
  • Zdobienia. Sklepy ceramiki bolesławieckiej zdobią ją przy użyciu specjalnych stempli oraz pisaków. Po ozdobieniu ceramika poddawana jest szkliwieniu i ponownie wypalana - w piecu, gdzie temperatura wynosi 1250 stopni. Po 12 godzinach wypalania produkty są gotowe do sprzedaży.

Ceramika z Bolesławca - Twój sprawdzony wybór!

Ceramika bolesławiecka to najwyższa jakość wszystkich porcelanowych produktów. Jej historia sięga kilkuset lat. Pierwsze wyroby ceramiczne datuje się na okres średniowiecza, kiedy to w mieście powstawały naczynia takie jak dzbanki, talerze, miski, flasze, garnki, patelnie, słoje apteczne czy różnego rodzaju piece kaflowe oraz figurki. Już wtedy charakteryzowały się one różnorodnością, a wiele z nich było wykonane w bogato artystyczny sposób. Do dziś w mieście kultywowana jest tradycja, która przez wieki wzbogacana jest o nowe wzory oraz dekoracje.

Największą manufakturą w Bolesławcu jest ANDY CERAMIKA, która oferuje nam ręcznie zdobione i wytwarzane kubki, filiżanki wraz ze spodkami, czajniki, dzbanki, garnki, wazy, miski, talerze, półmiski, tace do serwowania, zestawy do wyposażenia kuchni, naczynia do zapiekania czy różnego rodzaju pojemniki. To jednak nie wszystko. W ofercie firmy znajdziemy również artykuły dekoracyjne i świąteczne oraz połączenie ceramiki i szkła. Propozycja obejmuje także ceramiczny zwierzyniec, z którego każdy może wybrać swojego towarzysza. Są to żółwie, słonie, żaby, koty, motyle oraz rybki, które będą nie tylko doskonałą ozdobą każdego domu oraz mieszkania, ale też świetnym pomysłem na prezent!

Wszystkie elementy ozdabiane są unikalną na świecie techniką stempelkową, dzięki czemu charakteryzują się one oryginalnym wyglądem i charakterem, łącząc w sobie cechy użytkowe oraz dekoracyjne. Szeroka oferta zapewnia nam możliwość wyboru spośród przeszło 150 ręcznie malowanych wzorów oraz dekoracji - rozpoczynając od słynnych grochów bolesławieckich, poprzez niezwykle popularne ręcznie malowane kwiaty, aż po współczesne wzornictwo. Ceramika bolesławska oferuje nam wiele produktów na wyprzedaży, co czyni je perełkami wśród wyrobów. 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%