Zamknij
REKLAMA

Kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego?

11:38, 29.07.2022 | .
Skomentuj

Radca prawny jest prawnikiem, który udziela porad prawnych, sporządza pisma procesowe, wzory umów i innych dokumentów. Może on prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, być częścią spółki lub nawet zostać zatrudniony przez firmę. Będzie też pełnomocnikiem w rozmaitych procesach sądowych.

W czym pomoże radca prawny?

Radca prawny i adwokat to prawnicy, ale są to dwa oddzielne zawody. Tego drugiego nie można mieć na wyłączność, czyli zatrudnić w ramach stosunku pracy. Z adwokatem możliwe jest podpisanie tylko umowy cywilnoprawnej. Radca prawny może pełnić rolę profesjonalnego pełnomocnika w procesie. Jeśli ktoś szuka prawnika, który poprowadzi sprawę gospodarczą, to warto rozejrzeć się właśnie za radcą prawnym. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że nie ma on uprawnień do bycia obrońca w sprawach karnych i karno-skarbowych. Jest to podstawowa różnica między zawodem radcy prawnego a adwokatem.  Udziela porad i konsultacji prawnych. Można też zlecić wykonanie opinii prawnej, rozmaitych projektów aktów prawnych. Radca prawny reprezentuje swojego klienta przed urzędami i sądami. Jego usługi są skierowane do osób fizycznych, podmiotów gospodarczych i jednostek organizacyjnych. Jest to osoba, która ma szeroką wiedzę z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, prawa gospodarczego i prawa handlowego.

Kiedy warto zdecydować się na usługi radcy prawnego?

Jeśli osoba prywatna lub przedsiębiorca nie wie, czy dane postępowanie jest zgodne z prawem, to warto wybrać się do radcy prawnego. Udzieli on fachowego doradztwa i pomoże rozwiązać powstały problem. Jest wiele sytuacji, które wymagają przygotowania pisma urzędowego, ale wiele osób nie wie, jak powinno ono wyglądać, co w nim zawrzeć. W celu uniknięcia popełnienia błędu warto powierzyć to zadanie specjaliście. Radca prawny sporządzi pismo do urzędu. Będzie też właściwą osobą w przypadku potrzeby uzyskania opinii prawnej. Jako że prawo pracy jest zawiłe, w dokumentach często występuje skomplikowane słownictwo, to najlepszym rozwiązaniem będzie rozwianie wszelkich wątpliwości razem z prawnikiem. Radca prawny wyjaśni kwestie związane z podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej. Będzie niezwykle pomocny podczas zawierania z kimś umowy, w której mogą widnieć jakieś niekorzystne zapisy. W celu ich uniknięcia warto powierzyć jej dokładne przeanalizowanie prawnikowi. Dzięki niemu można również uzyskać nakaz zapłaty w przypadku dłużnika. Osobom planującym zaciągnięcie kredytu lub pożyczki zaleca się pierwszej kolejności sprawdzić umowę u radcy prawnego. Będzie on odpowiednią osobą w przypadku składania pozwu o rozwód z winy małżonka. Jeśli ktoś został oskarżony o złamanie prawa i czeka na niego postępowanie w tej sprawie, to powinien rozejrzeć się za prawnikiem.

Podsumowanie 

Usługi radcy prawnego przydają się w przypadku wystąpienia potrzeby uzyskania porady prawnej, sporządzenia pisma urzędowego, sprawdzenia zapisów w umowie podpisywanej z bankiem, ubiegania się o spłatę kredytu frankowego, chęci wzięcia rozwodu z orzekaniem o winie. Radca prawny pomoże także w przypadku rozprawy w sądzie w wyniku złamania prawa, potrzeby uzyskania opinii prawnej związanej z prowadzeniem firmy. Można się do niego zgłosić w przypadku uzyskania profesjonalnej pomocy w sprawie rodzinnej lub spadkowej.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%