Zamknij
REKLAMA

Odkryj uroki Kotliny Kłodzkiej

14:13, 24.06.2022 | .
Skomentuj

Poszukiwanie miejsca na wakacje lub nawet na krótki city-break może być niezwykle wymagające. Zobacz dlaczego warto zainteresować się Kotliną Kłodzką

Zwykle chcemy spędzić wolny czas w miejscu, które nie tylko jest urokliwe, ale jednocześnie ma do zaoferowania wiele atrakcji. Bardzo często w swoich poszukiwaniach skupiamy się głównie na wyjazdach zagranicznych, które wydają się nam jedynym, słusznym rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że warto poznać i docenić te miejsca, które ma nam do zaoferowania nasz kraj. Jednym z nich jest malownicza i tajemnicza zarazem Kotlina Kłodzka. Co warto tam zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej?

Kotlina Kłodzka to jeden z bardziej szczególnych i wyjątkowych regionów naszego kraju. Znajduje się ona na południu Dolnego Śląska, bezpośrednio przy granicy z Republiką Czeską. Kotlina Kłodzka rozciąga się na około 50 kilometrów i otoczona jest malowniczymi masywami górskimi. Śmiało można powiedzieć, że obecnie to właśnie ona zdobywa sobie coraz większą popularność, nie tylko wśród turystów z naszego kraju, ale i obcokrajowców. Kotlina Kłodzka to nie jedynie malownicze krajobrazy, to także moc atrakcji i niezliczona liczba ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Wśród nich można wymienić, chociażby:

 • Twierdza Kłodzko- jest to unikalny zespół fortyfikacji w mieście Kłodzko. Dawniej, była ona największą pruską twierdzą w całym rejonie ówczesnego Śląska. To właśnie w jej murach zamknięte jest ponad 1000 lat burzliwej historii. Turyści mogą wybrać się zarówno na jej zwiedzanie indywidualne, jak i skorzystać z pomocy przewodnika. Niezwykłą atrakcję jest Nocne Zwiedzanie Twierdzy, które dostarcza niesamowitych wrażeń.
 • Ogród Bajek w Międzygórzu- jeśli turyści wybierają się do Kotliny Kłodzkiej wraz z całą rodziną, to Ogród Bajek w Międzygórzu zapewni najmłodszym niezapomnianą rozrywkę. Malowniczo położony ogród znajduje się na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości około 700 metrów nad poziomem morza. Spotkanie z bajkowymi postaciami w akompaniamencie gór i świeżego powietrza mocno zapada w pamięć!
 • Jaskinia Niedźwiedzia- atrakcja ta znajduje się w Kletnie i jest najdłuższą jaskinią w całych Sudetach. Została ona świetnie przygotowana do zwiedzania i w pełni oświetlona. Jej wnętrze oferuje różnorodne formacje skalne, które robią wrażenie.
 • Muzeum Ziemi w Kletnie- kolejna atrakcja niewielkiego Kletna. Muzeum to zgromadziło niezwykle cenne artefakty i eksponaty jak np. skamieniałe jaja dinozaurów.
 • Teplickie Skalne miasto w Czechach- największy tego typu kompleks skalny, który gwarantuje niezapomniane wrażenia i kilometry wędrówek pośród majestatycznie wielkich skał.
 • Kopalnia Złota w Złotym Stoku- Kopalnia Złota to cały dzień dobrej zabawy dla całej rodziny. W ramach jej zwiedzania można nie tylko poznać sposób na wydobywanie tego cennego kruszcu, ale także udać się do średniowiecznej osady górniczej i poznać owianą legendami Sztolnię Ochrowa.
 • Miasto uzdrowiskowe Lądek Zdrój- uzdrowisko w Lądku Zdroju ma wielowiekową tradycję. Dodatkowo samo miasto oferuje wiele zabytków i atrakcji, których turyści nie powinni przegapić.

Dobra baza do aktywnego zwiedzania okolicy

Interesują Cię noclegi w Kotlinie Kłodzkiej? Kotlina Kłodzka to dość rozległy teren, a atrakcje znajdują się w praktycznie każdym jej zakamarku. Wobec tego konieczne jest znalezienie dobrej "bazy" do dalszego, aktywnego zwiedzania całej okolicy. Doskonałą propozycją okazuje się niewielkie miasteczko, którym jest Stronie Śląskie. Znajduje się ono w południowej części Kotliny Kłodzkiej nad rzeką Białą Lądecką. Choć miasto zamieszkuje nieco ponad 5 tysięcy osób, to pochwalić się morze wręcz zniewalającymi górskimi krajobrazami i świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Turyści mogą więc skorzystać z bogatej oferty hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Gwarantują one wypoczynek w otoczeniu malowniczych lasów i górskich szczytów. Noclegi Stronie Śląskie to jedno, natomiast sama miejscowość poza krajobrazami i infrastrukturą turystyczną zapewnia również całą moc atrakcji! W mieście znajdziemy chociażby:

 • krytą pływalnię- idealną na zabawę i aktywny wypoczynek razem z pociechami;
 • hale sportową ze ścianką wspinaczkową- doskonale przygotowaną na grupy i indywidualnych gości;
 • tężnie solankową- której z pewnością nie można pominąć;
 • muzeum minerałów- dla głodnych wiedzy geologicznej i fanów naturalnych błyskotek,
 • resort narciarski Czarna Góra- świetne miejsce na zimowe szaleństwa, a latem na trekking, zabawę na najdłuższej w Polsce zjeżdżalni grawitacyjnej i wszechobecną górską zieleń.
 • wyciąg narciarski Kamienica- kameralny stok dla całych rodzin;
 • wyciąg narciarski Bolesławów- stok narciarski z miejscem do nauki dla dużych i małych;
 • szeroki dostęp do tras Singletrack Glacensis- będących nie lada gratką zarówno dla rekreacyjnych rowerzystów, jak i zapalonych down hill’owców;
 • parki i liczne ścieżki pozwalające na zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Dodatkowo Stronie Śląskie to bliskość do wszystkich innych atrakcji Kotliny Kłodzkiej. W prosty sposób można dostać się do Kletna, gdzie czeka na podróżnych park liniowy i pole do minigolfa. W okolicy znajdują się również liczne szlaki rowerowe, które skradną serca turystów aktywnych fizycznie. Finalnie, nie można zapomnieć o tym, że miasto znajduje się w pobliżu granicy z Republiką Czeską. W efekcie wypoczywając w Stroniu Śląskim, turyści mogą w prosty sposób dostać się do różnorodnych atrakcji naszego południowego sąsiada. Do najważniejszych z nich można zaliczyć Sky Walk i Sky Bridge, które pozwalają na poczucie przypływu adrenaliny. Stronie Śląskie jest więc idealnym miejscem na relaks i wypoczynek w Kotlinie Kłodzkiej, a także świetną bazą wypadową, do zwiedzania jej najciekawszych miejsc.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%