Zamknij

Cechy współczesnego CV

11:44, 27.05.2022 . Aktualizacja: 11:44, 27.05.2022
Skomentuj

CV, czyli curriculum vitae, to życiorys, który pomaga w usystematyzowaniu swojego życia zawodowego. Im lepiej napisany, tym większa szansa na zdobycie wymarzonej pracy. To także narzędzie wspierające w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Jak wygląda nowoczesne CV?

Współczesne CV to nie tylko czytelny dokument, ale również atrakcyjny wizualnie. Ważne, by wygląd przyciągał wzrok, jednak nie odciągał od treści. Największą wartością są informacje o osobie. Każda część powinna być wyraźni oddzielona, by łatwo ją odnaleźć. 

Co powinno zawierać dobrze napisane CV?

Pracodawca lepiej zapozna się z kandydatem zanim spotka się z nim osobiście, ważne jest zdjęcie w CV. W ten sposób zatrudniający może nie tylko przeczytać, ale także zobaczyć potencjalnego pracownika. Nie musi być to sztywna poza w eleganckim stroju, ważne, by zdjęcie w CV było na jednolitym tle, w schludnym stroju, w naturalnej pozie. Więcej na temat profesjonalnych zdjęć do CV znajdziesz w artykule: https://cvninja.pl/artykul/zdjecie-do-cv.

Wymaganiem koniecznym jest także klauzula w CV. W tym miejscu potencjalny pracownik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji w wybranej firmie. Warto sprawdzić przed wpisaniem tego elementu do dokumentu jak brzmi aktualna klauzula do CV, ponieważ w ostatnich latach zaszły w jej treści pewne zmiany związane z RODO. Według polskiego prawa jest to ważna część dokumentu aplikacyjnego, podobnie jak np. list motywacyjny.

Dobrze napisane CV - klucz do dobrej pracy

Im lepiej napisane CV, tym większa szansa na to, że zostanie zauważone a potencjalny pracodawca zainteresuje się osobą, która aplikuje na stanowisko. Życiorys jest elementem zapoznawczym dla szefa. Zawiera informacje o przebiegu edukacji, kariery zawodowej oraz innych ważnych na stanowisku umiejętności czy zainteresowań. Ważne, by były to wyłącznie dane właściwe dla wybranej pracy. Nie ma potrzeby podawanie wszystkich posiadanych argumentów, jeśli nie są potrzebne na wybranym stanowisku.

CV nie musi mieścić się na jednej stronie. Ten rodzaj dokumentu był preferowany kilka lat temu, ale aktualnie jest to zdezaktualizowane. Ważniejsza od jego długości jest zawartość życiorysu zawodowego. Odpowiednio dobrana czcionka, pogrubione nagłówki, wypunktowania, wyróżnione kolorami elementy uatrakcyjniają wygląd.

Jakie są rodzaje CV?

Układ w CV sprawia, że dokument dobrze się czyta i można od razu zobaczyć najważniejsze informacje. Jest kilka rodzajów, które można wykorzystać. Układ chronologiczny systematyzuje dane - po informacjach kontaktowych pojawiają się opisujące edukację oraz dotychczasowe zatrudnienie w odwróconym porządku (na górze umieszcza się najbardziej aktualne wiadomości). Kolejne są inne kompetencje, umiejętności, osiągnięcia, opcjonalnie referencje od wcześniejszych pracodawców.

Układ celowy wskazuje wyłącznie na dane, które przydatne będą na wybranym stanowisku, bez szczegółowych informacji. Jest to typ właściwy dla młodych osób, które rozpoczynają dopiero karierę zawodową lub tych, które wracają do pracy po dłuższej przerwie. Podobną rolę spełnia układ funkcjonalny, który skupia się niemal wyłącznie na umiejętnościach czy osiągnięciach. Mogą z niego skorzystać osoby, które przekwalifikowują się aplikując na stanowisko odmienne od wyuczonego zawodu lub mają niewielkie doświadczenie.

We współczesnym CV często stosowany jest układ twórczy, który bywa bardzo kreatywny. Poszczególne elementy mogą być np. w figurach geometrycznych, różnokolorowych ramkach czy elementach nawiązujących do danego stanowiska (np. kwiaty u kandydata na florystę, cieniowania w zawodach artystycznych czy też schemat planu lekcji dla nauczyciela).

Układ Europejski jest ustalonym schematem, który można uzupełnić w specjalnym programie zatwierdzonym przez Parlament Europejski i Radę. Zawiera dane odnośnie edukacji i kariery zawodowej uporządkowane według darmowego serwisu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%