Zespół FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, to stan występujący u dziecka w sytuacji, gdy jego mama w okresie ciąży spożywała alkohol. Do ważnych objawów FAS należą zmiany w wyglądzie dziecka, zaburzenia fizyczne i psychiczne, a także różne wady rozwojowe. Niestety zespół FAS nie jest możliwy do wyleczenia, a zdiagnozować go można już po urodzeniu dziecka.
Płodowy zespół alkoholowy występuje u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. Nie ma jednak dokładnych danych, dotyczących konkretnej ilości alkoholu, który powoduje te zaburzenia. Uznaje się, że nawet śladowe ilości etanolu mogą powodować problemy u dziecka. Właśnie dlatego tak ważne jest unikanie alkoholu w ciąży. Do najważniejszych objawów zespołu FAS można zakwalifikować:
Warto zaznaczyć, że nasilenie wyżej opisywanych objawów jest różne, a tym samym niektóre dzieci doświadczają bardziej wyraźnych symptomów niż inne.
Diagnoza alkoholowego zespołu płodowego najczęściej stawiana jest w dzieciństwie, chociaż zwykle już po urodzeniu specjaliści są w stanie stwierdzić, czy to zaburzenie jest obecne u dziecka. Zespół FAS wpływa nie tylko na funkcjonowanie noworodków, czy dzieci w wieku szkolnym, ale również osób dorosłych. Zespół ten daje charakterystyczne objawy fizyczne i umysłowe, a tym samym dorosłe osoby są narażone na problemy z akceptacją społeczną, trudności z koncentracją i nauką, gorsze wyniki w pracy, a nawet upośledzenie umysłowe oraz agresję i popadanie w nałogi. Niestety statystyki wykazują, że dorośli z zespołem FAS stosunkowo często mają problemy prawne, trafiają do aresztu, a także mają trudności z utrzymaniem się w stałym miejscu pracy. Takie osoby często nie potrafią poradzić sobie z samodzielnym życiem i wykonywaniem codziennych czynności.
Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zespołu FAS, ponieważ powstaje on jeszcze w życiu płodowym dziecka. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje szansa na zmniejszenie objawów, a także umożliwienie osobie z FAS stosunkowo korzystnego funkcjonowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zdiagnozowanie tego zaburzenia przed ukończeniem 6 roku życia przez dziecko i rozpoczęcie terapii. W rozwiązaniu problemu pomoże psycholog online, który zaproponuje kompleksową terapię i zadba o psychoedukację dziecka. Przykładowo niektóre osoby z FAS decydują się na kradzieże, ponieważ nie rozumieją poczucia własności. W tym świetnie pomoże wykwalifikowany specjalista i wytłumaczy dziecku, dlaczego nie należy zabierać rzeczy przynależnych do innych ludzi. Dodatkowo terapeuta może pomóc matce dziecka wyjść z uzależnienia, jeśli wpadła ona w alkoholizm.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Auto stoczyło się i uderzyło w blok.
Widziałem z małżonką pijanego kierowcę wraz z kolegami wytaczających się z tego auta. Brawa dla policji, komuś ujdzie to na sucho ??
Obserwator z okna
23:26, 2025-07-01
Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest
kumata dziewczyna. Da sobie radę
Ja
22:47, 2025-07-01
W sierpniu ruszają prace przy pałacu w Juchowie
Co z drogą do Puchowa ??? Szczecinek ma tyle atrakcji ale gdzie zadbanie o turystów ??? Może jakiś ośrodek wypoczynkowy np. z NFZ lub ZUZu aby przybyło trochę wczasowiczów i zostały pieniążki w naszym mieście oraz okolic ?! Zwróci się wszystko w ciągu 5 lat i będzie na następne naprawy zabytkowe których u nas okolicy Szczecinka nie brakuje ! jest dużo zabytkowych budynków w naszym mieście więc może w nich miasto zainwestuje i zrobi kilka ośrodków w czasowych dla turystów ( oczywiście w rozsądnych cenach ) ?!
Gabrysia
22:04, 2025-07-01
Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest
Podobno trener tenisa ucieszył się z wyboru znów będzie w grze...
Norweg
21:47, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz