Zamknij

Prawo pracy, czyli jak chronić się przed mobbingiem?

09:30, 20.05.2022 . Aktualizacja: 09:30, 20.05.2022
Skomentuj

Czym jest mobbing? To świadome działanie polegające na uporczywym i systematycznym nękaniu psychicznym pracownika. Mobbing może odbywać się zarówno w sposób werbalny, jak i niewerbalny. Nękanie przez szefa, współpracowników, a nawet grupę osób doprowadza do pogorszenia stanu psychicznego, stanów lękowych i poczucia odosobnienia. W jaki sposób skutecznie chronić się przed tym zjawiskiem? Kiedy porady prawne w tym zakresie będą szczególnie wskazane?

Ochrona przed mobbingiem w praktyce

Jeżeli złośliwe uwagi, wiadomości lub połączenia telefoniczne dotyczą wyłącznie sposobu w jaki wykonujemy obowiązki służbowe, warto zastanowić się czy nie są zasadne. Każdy pracownik powinien bowiem jak najlepiej wykonywać zlecone zadania. Jeżeli jednak, pomimo wzorowej pracy, nadal doświadczamy nękania, pierwszym krokiem będzie zebranie dowodów. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż zdecydowanie trudniej udowodnić mobbing wyłącznie na podstawie opowieści.

Należy zacząć archiwizować wszystkie wiadomości nie tylko na komunikatorach, ale również sms-y i e-maile. Jeżeli mamy dostęp do nagrań z monitoringu lub rozmów, również można zacząć je kompletować. W wielu firmach (bez względu na wielkość), wystarczy zgłosić fakt mobbingu i przedstawić dowody. O dziwo, wcale nie muszą być bardzo obszerne. Ochrona przed mobberem może być w całości przerzucona na kadrę zarządzającą. Jeżeli jednak ten kierunek działań okaże się nieskuteczny, wówczas dobrym rozwiązaniem są porady prawne. Ich zakres jest zawsze dopasowany do indywidualnej sytuacji pracownika.

Pozostałe metody walki z mobbingiem

Kolejną możliwością ochrony przed nękaniem w pracy jest zgłoszenie tego faktu do Państwowej Inspekcji Pracy. PIP może wysłać inspektora terenowego, który przeprowadzi ankietę (oczywiście w pełni anonimową), dotyczącą mobbingu w miejscu pracy. Celem ankiety może być m.in. wprowadzenie polityki przeciwdziałającej mobbingowi.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszamy: porady prawne Lębork

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%