Zamknij

Leasing: przydatne narzędzie dla Twojej firmy!

22:41, 12.10.2021 r. Aktualizacja: 22:41, 12.10.2021
Skomentuj

Leasing: przydatne narzędzie dla Twojej firmy!

Prawie każdy przedsiębiorca potrzebuje pojazdu. Zakup za gotówkę lub na kredyt nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, a na pewno w kontekście podatków. Leasing samochodu może być znacznie lepszą alternatywą.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Rodzaj leasingu wpływa na wysokość podatków, jakie będzie płacić firma. W przypadku leasingu operacyjnego samochód jest własnością firmy, która go leasinguje. Z drugiej strony, leasing finansowy może przenieść prawo własności pojazdu na leasingobiorcę.

Istotne rozróżnienie występuje w zakresie podatków. W pierwszym scenariuszu przedsiębiorca może odliczyć ratę i wszystkie miesięczne wydatki od wydatków podlegających opodatkowaniu. Z kolei odsetki od każdej raty oraz amortyzacja nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w leasingu finansowym.

Dodatkowo leasing operacyjny wiąże się z koniecznością płacenia podatku VAT od każdej raty. Z punktu widzenia wielu przedsiębiorców, szczególnie tych małych, jest to bardzo korzystna sytuacja. Jednak pod względem podatkowym, dla niektórych film leasing finansowy może być bardziej opłacalną opcją.

Szukasz rozwiązania dla swojej firmy? Zajrzyj na: https://www.firmowakasa.pl/leasing/.

Główne zalety leasingu

Leasing pojazdu jest opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli firm. Po spłacie wszystkich zobowiązań, takich jak cena zakupu i odsetki, pojazd zakupiony w leasingu będzie zazwyczaj nieco droższy od tego za gotówkę. Trudno jest również uzyskać kredyt (pożyczkę) na tak korzystnych warunkach, jakie oferuje leasing.

Większe organizacje leasingowe, oprócz samochodów czy innego rodzaju pojazdów, oferują również ich serwisowanie. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu, a jednocześnie właściciel ma pewność, że jego samochód był serwisowany przez osoby znające się na konkretnej marce. W tym samym miejscu można również wykupić ubezpieczenie OC i AC.

Samochód w leasingu w niektórych przypadkach nie jest traktowany jako środek trwały, dlatego nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Dzięki temu można zaciągać kredyty na inne cele, np. na rozwój działalności. Warto zaznaczyć, że leasing zwrotny jest możliwy zarówno dla samochodów osobowych, jak i minivanów czy ciężarówek. Leasing pozwala również na zakup maszyn czy linii produkcyjnych, a także niezbędnych sprzętów, związanych z prowadzoną działalnością.

Leasing — dodatkowe informacje

Samochody używane również można wziąć w leasing. Ten wybór jest szczególnie popularny wśród właścicieli małych firm, którzy mają napięty budżet lub potrzebują "zapasowego" pojazdu w nagłych wypadkach.

Po zapłaceniu ostatniej raty wiele dużych firm korzystających z leasingu pozbywa się swoich samochodów. Niektóre pojazdy są prawdziwymi klejnotami. Oczywiście wiele zależy od charakteru firmy i użytkownika. Istnieją również samochody, których stan i przebieg są bardzo duże. Takie auta są zwykle tańsze lub kupuje się je na części. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od budżetu, z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Większość pojazdów poleasingowych jest serwisowana przez dealerów lub autoryzowane warsztaty. Dzięki temu mamy pewność, że stan techniczny pojazdu jest zgodny z dokumentacją, co minimalizuje ryzyko zakupu auta z ukrytą wadą.

Leasing to wygodne rozwiązanie, praktycznie dla każdego typu działalności. Korzyści podatkowe, możliwość częstej wymiany auta (np. co 2 lata) i kompleksowość usług leasingodawcy, to ważne atuty. Gotowi do drogi?


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%