Zamknij
REKLAMA

A czy Ty wiesz, jak wybrać buty trekkingowe do wakacyjnych wojaży?

11:34, 21.07.2021 | r.
Skomentuj

Trekkingowe wyprawy po trudnych, choć zazwyczaj zachwycających terenach wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w kontekście ubrań i akcesoriów. Buty muszą być dopasowane do podejmowanej aktywności, ponieważ to właśnie nasze stopy potrzebują najlepszej ochrony i komfortu podczas chodzenia.

Zacznijmy od podstaw - jak to jest z rozmiarem?

Buty trekkingowe to zupełnie inny rodzaj obuwia niż te, które nosimy na co dzień. Są one przeznaczone do bardziej wymagających działań niż po prostu chodzenie, dlatego też nie powinniśmy się ściśle trzymać naszego standardowego rozmiaru. Buty do trekkingu najlepiej wybierać delikatnie większe, wkładka może być dłuższa o około 1-1,5 cm. Robimy tak, ponieważ zazwyczaj podczas chłodniejszych miesięcy nosimy do tych butów grube skarpetki, a jeśli temperatury są wyższe, nasze stopy puchną i również potrzebują więcej miejsca. Intensywna eksploatacja butów może również wpływać na ich rozciągnięcie, więc nie popadajmy ze skrajności w skrajność - butów trekkingowych nie kupujemy, jeśli są za duże o kilka rozmiarów.

Różne buty w zależności od pory roku

Trekking uprawiamy zarówno zimą, jak i latem, dlatego też warunki atmosferyczne odgrywają znaczącą rolę i powinny wpływać na wybór obuwia. Na chłodną pogodę, której towarzyszą deszcze lub śnieg, lepiej zakupić buty z membraną, która stanowi nieprzemakalną powłokę i chroni stopy przed wilgocią. Taki rodzaj obuwia nie do końca sprawdzi się wiosną i latem, ponieważ nasza stopa ma mniejszy dostęp do powietrza i po prostu zaczyna się pocić. Podczas ciepłych miesięcy swoje zadanie znakomicie spełnią zarówno buty trekkingowe skórzane, jak i te wykonane z materiałów syntetycznych. Są wytrzymałe, oddychające i wodoodporne, skóra jest oczywiście cięższa niż syntetyk. 

Zwróć uwagę na podeszwę butów trekkingowych

Buty trekkingowe mają być przede wszystkim wygodne, nie krępować naszych ruchów i zapewniać odpowiednią mobilność stopy. Czasem jednak najwygodniejszy model obuwia może po prostu nie sprawdzić się na danym terenie właśnie ze względu na podeszwę, która amortyzuje stopy. Na górskie wyprawy po nierównym terenie powinniśmy wybierać podeszwy twarde. Z kolei na nizinach, płaskich szlakach ze spokojem możemy nosić buty na cieńszej podeszwie, ponieważ nie potrzebujemy wtedy tak dużej ochrony mięśni i ścięgien. 

Buty trekkingowe - wysokie czy niskie?

Istotną kwestią jest również to, czy postawimy na obuwie za kostkę, czy może krótsze. Wysokie buty trekkingowe są po prostu bezpieczniejsze, powinniśmy je zawsze wybierać na wymagające trasy, a także, gdy nie sprzyjają nam warunki atmosferyczne. Krótsze buty są lżejsze, a przy okazji zapewniają większą swobodę ruchów - sprawdzą się na nizinach i równinach, zwłaszcza latem. 

Czy tylko buty są ważne?

Do bezpiecznego i wygodnego uprawiania trekkingu oprócz obuwia, przyda się również odpowiedni strój i dodatki. Pakowny plecak, który nadmiernie nie obciąża naszych pleców, będzie niezbędnikiem, w którym schowamy najpotrzebniejsze rzeczy, bez których wyprawa nie może się odbyć. Zarówno dolna, jak i górna część garderoby musi być komfortowa, tak abyśmy byli zdolni wykonać każdy ruch bez większych trudności. Panie powinny zapoznać się z artykułem zatytułowanym: Sukienka sportowa - na co dzień i do zadań specjalnych. Sukienka nie musi kojarzyć się wyłącznie z eleganckim wyjściem, przy wysokich temperaturach to właśnie ona będzie najbardziej przewiewna, więc świetnie sprawdzi się podczas wypraw trekkingowych. 

(MATERIAŁ PARTNERA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%