Zamknij

Jak fizjoterapia dziecięca leczy kolana i stopy koślawe lub szpotawe? Po czym rozpoznać, że dziecko ma szpotawe stopy lub kolana?

09:39, 04.10.2024 . Aktualizacja: 09:40, 04.10.2024
Skomentuj

Fizjoterapia dziecięca daje możliwość wyleczenia wielu wad postawy na wczesnym etapie. Dzięki temu nie mają one szansy przerodzić się w poważne problemy zdrowotne, które mogłyby zaważyć na dorosłym życiu tych osób. Koślawe i szpotawe stopy oraz kolana mogą prowadzić do bólu stawów, zwyrodnienia stawów, a następnie do problemów z chodem i bólu pleców, dlatego naprawdę warto udać się z takim problemem do gabinetu fizjoterapeuty jak najwcześniej.

Po czym poznać szpotawe, koślawe stopy i kolana u dzieci?

Szpotawość stóp lub kolan to deformacja kończyn, która polega na tym, że nogi są wygięte na zewnątrz. Aby rozpoznać, czy dziecko ma szpotawe stopy lub kolana i należy z nim odwiedzić gabinet fizjoterapii dziecięcej, warto zwrócić uwagę na następujące objawy:

- nogi tworzą charakterystyczny kształt litery "O", co oznacza, że kolana są oddalone od siebie, nawet gdy stopy są złączone,

- można zauważyć, że dziecko chodzi na zewnętrznych częściach stóp,

- stopy są wygięte na zewnątrz, co powoduje nienaturalną pozycję w czasie chodzenia,

- podczas chodzenia stopy mogą być skręcone na bok, zamiast być ustawione prosto,

- dziecko może chodzić głównie na zewnętrznych krawędziach stóp,

- może występować ograniczona ruchomość w kostkach i problemy z utrzymaniem równowagi.

Często rodzice zauważają, że nogi dziecka są bardziej wygięte niż u jego rówieśników. Co więcej, dziecko może skarżyć się na ból kolan, bioder lub dolnej części pleców z powodu nierównego rozłożenia ciężaru ciała.

Fizjoterapia dziecięca a szpotawe i koślawe stopy, kolana

Fizjoterapia dziecięca w leczeniu koślawych i szpotawych kolan oraz stóp skupia się na korekcji biomechaniki ciała, oraz wzmacnianiu mięśni i stawów. Terapia prowadzona przez specjalistę zazwyczaj obejmuje:

1. Ćwiczenia korekcyjne

Wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej osi kończyn, zwłaszcza mięśnie przywodzicieli, prostowników kolan i mięśnie stabilizujące stopy.

2. Ćwiczenia rozciągające

Zmniejszają napięcie mięśni, które mogą przeciążać stawy, np. łydki czy uda.

3. Terapię manualną

Pomaga w mobilizacji stawów i poprawie ich funkcji.

4. Naukę prawidłowego chodu

Uczy dzieci, jak prawidłowo stawiać kroki, aby unikać obciążeń stawów.

5. Kinezyterapię

Stosowanie taśm kinezjologicznych wspomaga stabilizację stawów.

Regularna fizjoterapia może skorygować nieprawidłowości i zapobiec powikłaniom. Dodatkowo bardzo często wykorzystuje się również wkładki ortopedyczne, które stabilizują stopy i poprawiają rozkład sił podczas chodzenia.

Dlaczego należy leczyć wady postawy z pomocą fizjoterapeuty dziecięcego?

Opisane powyżej wady mogą mieć poważne, długofalowe konsekwencje, takie jak ograniczenie aktywności fizycznej ze względu na ból i dyskomfort, co negatywnie wpływa na ogólne zdrowie i sprawność. Co więcej, zmiany w stopach lub kolanach mogą wpływać na inne części ciała, prowadząc do deformacji kręgosłupa, bioder czy nawet barków. Wyłapanie tego rodzaju nieprawidłowości na wczesnym etapie sprawia, że dużo łatwiej jest je wyleczyć. Jednak jest to praktycznie niemożliwe bez wsparcia fizjoterapeuty dziecięcego, który odpowiednio dobiera ćwiczenia i dba o poprawny przebieg rehabilitacji.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%