Zamknij

Zdolność kredytowa a działalność gospodarcza. Co warto wiedzieć?

12:04, 10.05.2024 . Aktualizacja: 12:04, 10.05.2024
Skomentuj

Choć zdolność kredytowa a działalność gospodarcza to bardzo szeroki i wielowątkowy temat – w tym miejscu postaramy się rozłożyć związek między tymi zagadnieniami na kilka kluczowych obszarów. Pomoże Ci to zrozumieć podstawy, bez których po prostu nie ma szansa podchodzić do wniosku o kredyt – bez względu na to, czy mowa o gotówkowym czy hipotecznym.

Co wpływa na zdolność kredytową przy działalności gospodarczej?

Bez względu na to, czy mowa o kredycie dla osoby fizycznej, czy na działalność gospodarczą – zdolność kredytowa stanowi podstawowy wskaźnik wypłacalności. Aby bank mógł ją wyliczyć we właściwy sposób – kluczowe staje się tutaj wykorzystanie do tego wielu różnych zmiennych, które pozwolą na określenie prawdopodobieństwa wywiązania się z zaciągniętego zobowiązania finansowania.

Dlatego, jeśli rozważana jest zdolność kredytowa a działalność gospodarcza – konieczne jest wyróżnienie pięciu podstawowych czynników, które będą na nią wpływać.

5 czynników określającą zdolność kredytową w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:

  1. Konkurencyjność przedsiębiorstwa w branży.
  2. Majątek posiadany przez przedsiębiorstwo.
  3. Koszty i przychody prowadzenia działalności.
  4. Konkretna struktura kapitału.
  5. Źródło finansowania prowadzonej działalności.

Dopiero po uwzględnieniu tych wszystkich wyżej wymienionych czynników możliwe staje się określenie zdolności kredytowej działalności gospodarczej i na tej podstawie wydanie decyzji co do złożonego wniosku. Oferty warto porównać w rankingu kredytów gotówkowych.

Zdolność kredytowa do kredytu przy działalności gospodarczej

Zastanawiasz się: czy na własnej działalności dostanę kredyt? Aby lepiej zrozumieć temat konieczne jest ustalić, o jaki typ kredytu chodzi. Tak jak się zapewne domyślasz – aplikowanie celem pozyskania kredytu gotówkowego jest zdecydowanie prostszą kwestią, niż wtedy w grę wchodzi hipoteka. Dobrą informacją jest to, że możliwość zaciągnięcia kredytu istnieje w obu przypadkach.

Jednoosobowa działalność gospodarczą a kredyt hipoteczny to przede wszystkim zrozumienie, że sama procedura nie różni się zbyt wiele w porównaniu do tego, gdy kredyt zaciąga osoba fizyczna – choć, jeśli chodzi o zdolność kredytową wnioskodawcy same czynniki mogą być różne (co wykazaliśmy powyżej). Bardziej istotne jest to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak długo trzeba prowadzić działalność, żeby dostać kredyt hipoteczny.

Ułatwiając Ci research odpowiadamy: 12 miesięcy to minimalny okres funkcjonowania biznesu wymagany w przypadku większości banków. Jednak konkretne dane sprawdzaj poprzez rozeznanie się w indywidualnych ofertach, gdyż nie brakuje instytucji finansowych, które jako minimalny próg przyjmują okres 24 miesięcy. Możliwe są również odstępstwa – związane z sytuacją kredytobiorców do tej pory zatrudnianych na umowę o pracę.

Jak obliczyć zdolność kredytową przy działalności gospodarczej?

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa nie jest opcją. To konieczność, jeśli chodzi o uzyskanie kredytu w każdym wariancie. Możesz być więc pewien, że jeśli chodzi o posiadanie źródła dochodów, jakim jest działalność gospodarcza – bank nie zaniecha naprawdę skrupulatnego podejścia do analizy kondycji finansowej Twojej firmy. Możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową prowadząc działalność gospodarczą?

Czy działalność gospodarcza obniża zdolność kredytową? Nie musi tak być. Ważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych działań, które sprawią, że relacja zdolność kredytowa a działalność gospodarcza wypadną dla Ciebie korzystnie.

W przypadku hipotek, sprawdź ranking kredytów hipotecznych

Co możesz zrobić, by zdolność kredytowa przy prowadzeniu działalności gospodarczej była większa?

  • Staraj się zebrać jak największy wkład własny.
  • Wychodź z wnioskiem przy odpowiednio długim okresie prowadzenia firmy (najlepiej min. 2 lata).
  • Unikaj zawieszania firmy.
  • Staraj się ograniczać zadłużenia z tytułu innych zobowiązań.
  • Rozliczaj firmę na podstawie książki przychodów i rozchodów.
  • Terminowo reguluj wszystkie zobowiązana – a nade wszystko z US i ZUS.
  • Dbaj o zapewnienie regularnych przychodów.
  • Nie zaniżaj dochodów poprzez sztuczne zwiększanie kosztów prowadzenia biznesu.

Do powyższej listy warto dodać również konieczność prowadzenia oddzielnego konta prywatnego od tego, które jest dedykowane dla firmy.

Czy zawieszenie działalności ma wpływ na zdolność kredytową?

Co do najważniejszych punktów – odnoszących się do tematu zdolności kredytowej a działalności gospodarczej – na pewno trzeba odrobinę bardziej rozwinąć temat ewentualnego zawieszenia firmy. Otóż nawet jeśli chodzi o zawieszenie na bardzo krótki czasu – niezmiennie będzie to niepożądana informacja widoczna w dokumentacji przy aplikacji kredytowej. Banki nie patrzą przychylnie na takie adnotacje i tak – ma to zdecydowanie negatywny wpływ na zdolność kredytową wnioskodawcy.

Dlatego nie warto tego robić – zwłaszcza jeśli masz w najbliższym czasie w planie składać wniosek kredytowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z doradcą finansowym, specjalizującym się właśnie w obszarze kredytów dla podmiotów gospodarczych. To zawsze nieoceniona i profesjonalna pomoc.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%